Scenariusz przedszkole - liście.doc

(1130 KB) Pobierz
Protokół hospitacji z zajęć, zabawy w przedszkolu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ I ZABAW W PRZEDSZKOLU

 

 

Data: 22.10.2012 r.

Osoby prowadzące: Paulina Górni, Karolina Hołyst, Justyna Harat, Monika Gradus-Jarnot

Grupa wiekowa: 4-latki

Temat kompleksowy: Jesienne zabawy

Temat zajęć: Drzewa i ich liście

Cele ogólne:

·         rozwijanie umiejętności wypowiadania się;

·         zaznajomienie z pointylistyczną techniką plastyczną;

·         zapoznanie z różnymi rodzajami drzew i ich liśćmi;

·         kształtowanie sprawności ruchowej.

Cele szczegółowe:

- poznawcze:

·         dopasowywanie liści naturalnych do kształtu liści odrysowanych na plakacie;

·         zapoznanie z nową techniką plastyczną – pointylistyczną,

·         nazywanie kolorów liści naturalnych na plakacie;

·         rozpoznawanie różnych rodzajów liści i nazywanie drzew, z jakich pochodzą;

·         zapoznanie z treścią opowiadania: „Opowiastka dla Szymka, czyli dlaczego drzewa jesienią zmieniają kolor liści” Joanny Gornisiewicz

- kształcące:

·         doskonalenie umiejętności naśladowania ruchem „drzew” i „liści”

·         rozwijanie reakcji na zmianę tempa w muzyce;

·         doskonalenie analizy wzrokowo – ruchowej,

·         doskonalenie sprawności ruchowej dzieci;

·         przeliczanie liści naturalnych na plakacie;

·         kształtowanie umiejętności wypowiadania się;

- wychowawcze:

·         kształtowanie nawyku witania się;

·         doskonalenie umiejętności zabawy w grupie.

Pomoce dydaktyczne: plakat (z odrysowanymi liśćmi), liście, emblematy: drzew i liści, tamburyno, płyta CD z nagraniami piosenek i melodii, koperty z zadaniami, szarfy z wełny, karty z konturami liści, rozcięte liście, długi pasek przygotowany z gazet, przebranie dla Jesiennej Wróżki, ilustracje z drzewami: klonu, dębu i kasztanowca, orzechy, farby, patyczki kosmetyczne.

 

Przebieg zajęć/zabawy:

Etapy zajęć/      zabawy

Przebieg zajęć/ zabawy

Cele operacyjne

(Dziecko:)

Uwagi

 

Powitanie

- piosenka  „Witamy się”

Nauczycielka śpiewa piosenkę i zaprasza dzieci do koła. Dz. obserwują czynności wykonywane przez prowadzącego. Dz. próbują włączyć się do wspólnego śpiewania i zabawy (Dzień dobry witam was, na zabawę już czas jestem ja jesteś ty, raz, dwa, trzy).

- śpiewa piosenkę powitalną;

- naśladuje ruchy nauczyciela;

1/2

Zabawa „Powitanie”

N. razem z dz. siedzi na dywanie w kole. Wita się z dz., słowami np.: Witam wszystkie dzieci, które mają czerwone bluzeczki, witam wszystkie dz., które mają krótki rękawek, witam wszystkie dzieci, które chcą się dobrze bawić itp., Te dz., które np.: mają czerwone bluzeczki machają ręką. Witają się z n. i z wszystkimi dziećmi itd.

- słucha informacji podawanych przez nauczyciela;

- wita się

z nauczycielem
i z innymi dziećmi;

1/2

Dopasowywanie kształtów”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dz. siedzą na dywanie, na którym leży plakat,
z odrysowanymi liśćmi oraz liście naturalne. Zadaniem przedszkolaków jest wybranie spośród naturalnych liści np.: liścia orzecha i wyszukanie go oraz dopasowanie do liścia orzecha na plakacie. Po wykonanej pracy wszyscy zastanawiają się: jakie kolory mają liście naturalne które znajdują się na plakacie, ile liści znajduje się na naszym plakacie.

 

- wybiera odpowiedni liść;

- wyszukuje kształt liścia naturalnego na plakacie;

- dopasowuje naturalny liść do kształtu liścia na plakacie;

- wymienia kolory liści naturalnych na plakacie;

- liczy liście naturalne na plakacie;

4/2,

13/1

Zabawa naśladowcza „Spadły liście”

N. dzieli dz. na dwie grupy: drzewa i liście (rozdaje emblematy). Kiedy n. gra na tamburynie „drzewa” stoją
w miejscu i delikatnie poruszają „gałęziami” (rękami), a listki tańczą między nimi. Na pauzę w grze „drzewa” nieruchomieją, a „listki” przysiadają pod nimi jak liście, które spadły. Po kilkakrotnym powtórzeniu dz. z  poszczególnych grup zamieniają się rolami. 

- reaguje na sygnały słowne
i dźwiękowe;

- naśladują ruchy „drzewa” i „liści”;

- czerpie radość z uczestnictwa
w zabawie ruchowej;

7/2

Wprowadzenie do zajęć właściwych

 

N. siada z dz. w kręgu i pyta, jak minął im weekend i jak go spędziły. W trakcie wypowiedzi dz., do sali wchodzi druga prowadząca, przebrana za Jesienną Wróżkę i wita się z dz. i pierwszą prowadzącą. Tłumaczy dz. w jakim celu do nich przybyła.

- swobodnie się wypowiada;

- mówi pełnym zdaniem;

 

1/1,

3/1

 

Prezentacja opowiadania i pogadanka

 

Wróżka opowiada dzieciom jak to się stało, że liście zmieniają kolor, na podstawia opowiadania J. Gornisiewicz „Opowiastka dla Szymka, czyli dlaczego drzewa jesienią zmieniają kolor liści.

Wróżka przeprowadza z dziećmi pogadankę dotyczącą opowiadania. Zadaje im pytania m.in.

O czym było opowiadanie?

Jak nazywał się młody dąbek?

Dlaczego wybrał się w podróż?

Wróżka prosi o pomoc w rozwiązaniu zadań z kopert.

- uważnie słucha opowiadania;

- odpowiada na pytania do tekstu;

 

3/1,

3/3,

14/5

Rozwiązywanie zagadek i odszukiwanie orzechów

N. otwiera 1. kopertę i odczytuje treści zagadek (zał. 2.). Dz. zgadują, gdzie wiewiórka zgubiła swoje orzechy. Wybrane dz. udaje się w odgadnięte miejsce i przynosi ukryte orzechy.

- rozwiązuje zagadki;

- czynnie uczestniczy w szukaniu orzechów;

 

13/4

 

Układanie puzzli

 

Dz. siadają w półkolu na dywanie. N. otwiera 2. kopertę i odczytuje jej treść (zał. 3.). N. rozdaje każdemu dz. puzzle z liści. Dz. układają swoje puzzle.

- łączy rozcięte elementy w całość;

4/2

Pokonanie toru przeszkód – zabawa ruchowa

 

N. otwiera 3 kopertę i odczytuje jej treść (zał. 4.). N. podaje kolejność elementów toru przeszkód, który dz. pokonują przy dźwiękach muzyki.

- wykonuje polecenia;

- czołga się;

- wskakuje obunóż do szarf;

- przechodzi pod przeszkodą;

- idzie po linii zachowując równowagę;

5/4

Rozpoznawanie różnic między drzewami: klonu, kasztanowca i dębu

 

N. otwiera kopertę 4 (zał. 5.) i prezentuje dz. ilustracje dębu, klonu i kasztanowca. W kilku zdaniach opowiada o każdym z drzew i prezentuje jak wyglądają ich liście. Wiesza na tablicy ilustracje, a pod każdą z nich układa jedną szarfę. Przed dz. rozsypuje garść różnych liści. Prosi, aby każde z nich podeszło, zabrało jeden liść i położyło go pod odpowiednią ilustracją. Zadaniem dziecka jest także nazwanie drzewa, z jakiego pochodzi dany liść.

- słucha informacji na temat drzew;

- dopasowuje liść do odpowiedniego drzewa;

- nazywa drzewo, z jakiego pochodzi dany liść;

4/2,

12/3,

14/2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykonanie pracy plastycznej techniką pointylistyczną

N. rozdaje dz. szablony z konturem liścia (zał. 6). i tłumaczy na czym polega technika pointylistyczna. Dz. malują kropkami (patyczkiem kosmetycznym zanurzonym w farbie) szablon. Po skończonej pracy, każde dz. przykleja wykonany liść na przygotowanym konturze drzewa.

- maluje szablon kropkami;

- prawidłowo posługuje się narzędziem malarskim;

- sprząta miejsce pracy;

9/2,

14/3

Podsumowanie zajęć

N. pyta dz. czego nauczyli się na zajęciach.

- wymienia zapamiętane elementy.

3/1

 

Załączniki:

 

1.       

Opowiastka dla Szymka,
czyli dlaczego drzewa jesienią zmieniają kolor liści.

Joanna Gornisiewicz

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin