dokumenty opisujące organizację formalną.doc

(28 KB) Pobierz
Dokumenty opisujące organizację formalną

 

 

 

Dokumenty opisujące organizację formalną

 

Aby model organizacji działania zespołowego mógł spełniać rolę w procesie organizowania, powinien być utrwalony za pomocą znanych form i technik oraz upowszechniony wśród jego adresatów. W organizacji działania indywidualnego, gdzie organizator działania jest najczęściej jego wykonawcą, może występować forma zapamiętania lub wykształcenia się nawyków. W organizacji działania zespołowego, gdy twórca modelu działania nie jest realizatorem zadań lub jest jednym z wielu wykonawców, zachodzi konieczność utrwalenia wzorców zachowań .

Rodzaje formalizowania wzorców mogą być różne. Najczęściej przybierają one postać rysunków, schematów, wykresów lub opisów słownych. W każdym jednak wypadku formalizacja przejawia się w postaci dokumentów, które stają się formalną podstawą funkcjonowania instytucji i działania członków.

Najważniejszym i pierwszym w kolejności tworzenia dokumentem formalnym jest statut instytucji. Jako dokument, stwarzający formalną podstawę istnienia instytucji, zawiera on najogólniejsze dane, dotyczące nazwy, typu działalności, podporządkowania organizacyjnego, siedziby, rodzaju działania i dat  powołania do życia. Dokument ten, a ściślej jego treść, powinien być punktem wyjścia do budowy modelu działania zespołowego, szczególnie gdy projektant nie decyduje o celu organizowanej instytucji. Bez informacji zawartych w statucie trudno bowiem o właściwe uświadomienie celu i zakresu działania organizacji. Ten ogólny dokument organizacyjny jest punktem wyjścia do dalszego formalizowania działań.

Zbiorem dokumentów przedstawiających formalną strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa, a mianowicie podział całości na komórki organizacyjne oraz zakresy zadań i rodzaje tychże komórek, jest regulamin organizacyjny.

Elementem składowym regulaminu organizacyjnego jest schemat organizacyjny. Jest to graficzna forma przedstawienia układu hierarchicznego, występującego w danej instytucji, oraz wynikających stąd powiązań. Na podstawie analizy schematu organizacyjnego można zorientować się o liczbie szczebli występujących w instytucji, rozpiętości kierowania na poszczególnych szczeblach hierarchicznych, zastosowanym systemie powiązań komórek organizacyjnych, liczebności pionów organizacyjnych oraz wstępnie o specjalizacji poszczególnych komórek. Nie można natomiast zorientować się głębiej o zakresie uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności, gdyż te dane dostarczają, inne dokumenty, wchodzące w skład regulaminu organizacyjnego. Nazwa komórki przedstawiona na schemacie organizacyjnym może niekiedy wprowadzić w błąd, nie zawsze bowiem dostatecznie precyzyjnie oddaje ona zakres działań.

Wzorce zachowań członków organizacji  są przedstawione najczęściej w dokumentach zwanych instrukcjami służbowymi. W przeciwieństwie do uprzednio omawianych rodzajów dokumentów są one adresowane nie do całości, lecz jedynie do części jednostek organizacyjnych instytucji.

Przykładami instrukcji będących formalnymi dokumentami organizacyjnymi są:

 

·         instrukcje obiegu dokumentów,

·         instrukcje dotycząca trybu planowania,

·         instrukcje sporządzania analiz ekonomicznych itp.

 

Dla zapewnienia dużej dostępności, pełności i aktualności dokumentów pokazujących formalną strukturę organizacyjną instytucji zaleca się tworzenie tzw. księgi służb - jako zbioru większości, formalnych wzorców zachowań.

 

Z. Heidrich proponuje oddzielić zbiór dokumentów w organizacyjnych na cztery części:

 

·         Część I powinna dotyczyć ogólnej organizacji instytucji. Zawierałaby więc takie dokumenty, jak: status, regulamin pracy, schemat organizacyjny, zakres działania podstawowych komórek organizacyjnych.

·         Część II powinna dotyczyć organizacji komórek instytucji obejmowałaby więc: wewnętrzny schemat organizacyjny komórki, wykaz etatów i wymaganych kwalifikacji, podział zadań między pracowników, tzw. stanowiskowe karty służb, instrukcje wykonania powtarzalnych działań wykaz druków wystawianych, wypełnianych i przechowywanych w danej komórce wraz z instrukcją przebiegu operacji na nich wykonywanych.

·         Część III powinna zawierać dane o systemie informacyjnym instytucji. Mamy tu na myśli przedstawienie występujących dróg przebiegu informacji, form i miejsc powstania, przetwarzania, gromadzenia i przechowywania informacji zawartych w dokumentach formalnych.

·         Część IV powinna zawierać zbiór zarządzeń instytucji nadrzędnych, regulujących organizację i tok pracy instytucji. Zasadą obowiązującą komórkę prowadzącą księgę służb jest zapewnienie jej kompletności i aktualności.

3

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin