Przepisy z odcinka 8.odt

(26 KB) Pobierz

Przepis (1) Rolada z jagnięciny faszerowanej kurkami leśnymi, podana na kluskach kładzionych, sosie borowikowym i dyni pachnącej cynamonem

Składniki dla 5 osób:
1 kg łopatki jagnięcej

Farsz:
150 g borowików świeżych lub mrożonych
20 g borowików suszonych
200 g świeżych kurek
1 duża cebula
pieprz czarny mielony Prymat
łyżka masła olej do smażenia

Marynata:
100 ml oleju
pieprz ziołowy Prymat
rozmaryn Prymat
jałowiec Prymat
2 ząbki czosnku
sól

Kluski kładzione:

1 jajko 3/4 szklanki mąki pszennej
1/2 łyżeczki soli
3-4 łyżki wody
30 g pestek dyni

Duszona dynia:

300 g surowej dyni pokrojonej w kostkę
40 g masła
cynamon Prymat
1 cebula pokrojona w kosteczkę
1 marchewka pokrojona w paski
½ pęczka posiekanej natki pietruszki

 

Sposób przygotowania:

Rolada jagnięca:
Jagnięcinę myjemy, wycinamy błonki i większość tłuszczu, a następnie dzielimy na dwa ładne płaty. Każdy z nich rozbijamy tłuczkiem, resztki mięsa mielimy w maszynce na farsz. Gotową marynatą smarujemy płaty łopatki jagnięcej i odstawiamy do lodówki, żeby przeszły smakiem. Po zamarynowaniu wykładamy farsz na płaty mięsa, zwijamy w rulon i związujemy ścisło sznurkiem, żeby się nie rozpadła. Do brytfanki wlewamy pokrojone grzyby suszone razem z woda, w której się moczyły oraz resztę świeżych kurek. Wkładamy rolady jagnięce i pieczemy z termoobiegiem w 180 stopniach około 60 minut podlewając regularnie marynatą z suszonymi grzybami. Upieczone mięso wyjmujemy na deskę i zostawiamy na kilka minut, żeby mięso odpoczęło. Zdejmujemy sznurek i kroimy na mniejsze porcje. Sos powstały w brytfance podczas pieczenia przelewamy do garnka i gotujemy, aż zgęstnie. Dodatkowo możemy zagęścić go łyżką mąki rozprowadzoną w zimnej wodzie.

Farsz:
Na patelni podsmażamy cebulę pokrojoną w kosteczkę, dodajemy umyte, pokrojone i posolone borowiki (kilka odkładamy i w całości przesmażamy na maśle). Po usmażeniu mielimy w maszynce razem z mięsem. Do farszu dodajemy jeszcze 10 dkg świeżych umytych, małych kurek, jajko, sól, pieprz czarny mielony, około 3 łyżki mleka i pół pęczka posiekanej natki pietruszki. Wszystkie składniki wyrabiamy na gładką masę. Suszone grzyby myjemy i zostawiamy w wodzie, żeby zmiękły.

Marynata:
Do miseczki wlewamy 100 ml oleju, dodajemy łyżkę pieprzu ziołowego, obrany i posiekany czosnek, 4 zgniecione ziarna jałowca, rozmaryn i sól. Wszystkie składniki mieszamy. Gotową marynatą smarujemy płaty łopatki jagnięcej i odstawiamy do lodówki, żeby przeszły smakiem.

Duszona dynia:
Dynię kroimy na mniejsze kawałki, wyjmujemy pestki, obieramy ze skóry i kroimy w ładną dużą kostkę. Cebulę obieramy kroimy w piórka i podsmażamy na maśle. Dodajemy pokrojoną dynię, cynamon, szczyptę chili pieprz cayenne, soli, cukru i sok wyciśnięty z jednej pomarańczy. Marchew obieramy, myjemy i obieraczką kroimy na cienkie, długie paski. Dokładamy na patelnię z dynią. Całość razem smażymy delikatnie mieszając, żeby dynia się nie rozpadła.

Kluski kładzione:
Do miseczki wbijamy jajko i roztrzepujemy widelcem. Stopniowo dodajemy mąkę, wodę, sól i pestki dyni. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Nakładamy łyżką na osolony wrzątek (najpierw za każdym razem zanurzamy łyżkę we wrzątku), delikatnie mieszamy, żeby nie przywarły do dna. Gotujemy około 2 minuty od wypłynięcia, wyjmujemy łyżką cedzakową. Na talerz nakładamy kluski kładzione, układamy na nich dynię, porcję rolady jagnięcej, borowiki smażone w całości na maśle oraz sos z suszonych grzybów.

 

 

 

Przepis (2) Pieczony comber jagnięcy podany na aromatycznej soczewicy, z białą fasolką… szparagową otuloną chrupiącym bekonem

Składniki dla 4 osób:
4 x 200 g combra jagnięcego
4 łyżki oleju słonecznikowego do smażenia

Marynata:
4 łyżki oleju rzepakowego
2 ząbki czosnku
1 łyżka miodu wielokwiatowego
1 łyżka musztardy sarepskiej Prymat
rozmaryn Prymat tymianek Prymat pieprz czarny mielony Prymat sól morska Prymat

Soczewica:
300 g ugotowanej lub konserwowej soczewicy
4 łyżki oleju rzepakowego
1 pokrojona w kostkę cebula
2 pokrojone w plasterki ząbki czosnku
4 pokrojone w kostkę pomidory
1 szklanka soku pomidorowego
1 posiekany pęczek pietruszki
1 posiekany pęczek szczypiorku
pieprz kolorowy Prymat
sól ziołowa Prymat
pieprz czarny mielony Prymat
papryka słodka Prymat

Fasolka szparagowa w bekonie:
200 g ugotowanej żółtej fasolki szparagowej Hortex
100 g pokrojonego w plastry chudego bekonu

Sos do jagnięciny:
200 ml gęstego jogurtu naturalnego
3-4 ząbki czosnku
1 duży pomidor bez skórki
sól
pieprz czarny mielony Prymat
½ pęczka posiekanego szczypiorku

Sposób przygotowania:

Mięso myjemy, wycinamy błonki i kroimy na mniejsze porcje. Marynata: Wszystkie składniki marynaty łączymy i nacieramy nią osuszone i oczyszczone mięso. Odstawiamy do lodówki, żeby przeszło smakiem. Zamarynowaną jagnięcinę podsmażamy na patelni, a następnie przekładamy na blachę i pieczemy ok.15-20 minut w temperaturze 160°C. Po upieczeniu kładziemy ją na desce, czekamy 5 – 8 minut, aż odpocznie, a następnie kroimy w plastry. Prawidłowo upieczona jagnięcina powinna być różowa w środku.

Soczewica:

Na rozgrzanej oliwie z oliwek podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, dodajemy czosnek, pomidory sparzone, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę, soczewicę i sok pomidorowy. Całość doprawiamy do smaku solą ziołową, pieprzem czarnym mielonym, pieprzem kolorowym, słodką papryką mieloną, posiekanym szczypiorkiem i natką pietruszki. Dusimy około 10 minut. Fasolka szparagowa: Fasolkę szparagową gotujemy na osolonym wrzątku ok. 12 minut (musi być lekko chrupiąca). Odcedzamy i zawijamy po kilka sztuk w plaster chudego bekonu. Obsmażamy na patelni z obu stron, aż bekon się zrumieni.

Sos do jagnięciny:

Jogurt naturalny przekładamy do miseczki. Wciskamy czosnek, dokładamy pokrojonego w kostkę pomidora bez skórki, posiekany szczypiorek, sól, pieprz czarny mielony i całość mieszamy. Odstawiamy do lodówki.

Jagnięcinę podajemy na aromatycznej soczewicy z fasolką szparagową w bekonie i sosem jogurtowym.

 

 

 

Przepis (3) Delikatny krem serowy z rodzynkami, serwowany z orzeźwiającym sosem truskawkowo- miętowym

Składniki:
1 kg trzykrotnie zmielonego tłustego białego sera
200 g cukru pudru
1 laska wanilii Prymat
150 g śmietany kremówki
4 jajka
50 g mleka
200 g rodzynek
2 łyżeczki żelatyny spożywczej Prymat
750 g dokładnie pokruszonych herbatników (smak wedle uznania)

Sos truskawkowy:

500 g świeżych lub mrożonych truskawek
300 g cukru kryształ
1 łyżka mąki ziemniaczanej
listki świeżej mięty
ewentualnie 50 ml alkoholu (śliwowica, koniak)

Sposób przygotowania:

Opłukane rodzynki przelewamy na sicie ciepłą wodą, odstawiamy do odsączenia. Żelatynę namaczamy w zimnym mleku, a gdy napęcznieje zalewamy pozostałą ilością ciepłego mleka. Dokładnie mieszamy, aby się rozpuściła. Dodajemy ziarna z 1 laski wanilii i całość chłodzimy. Śmietanę ubijamy na sztywno z 1 łyżką cukru pudru. Żółtka ucieramy z pozostałym cukrem pudrem. Do sera dodajemy masę jajeczną, schłodzone mleko z żelatyną i połowę rodzynek. Mieszamy dokładnie na jednolitą masę. Dodajemy bitą śmietanę i ponownie, delikatnie mieszamy. Dno tortownicy wykładamy pokruszonymi herbatnikami, w takiej ilości, aby cały spód tortownicy był przykryty. Posypujemy pozostałymi rodzynkami, wylewamy krem serowy (można zrobić jedną warstwę pokruszonych krakersów lub biszkoptów). Dekorujemy połówkami świeżych truskawek i listkami mięty. Wstawiamy do lodówki.

Sos truskawkowy:

Do garnka wlewamy 1 szklankę wody, wsypujemy 1 łyżkę cukru i gotujemy syrop. Truskawki myjemy, wyjmujemy szypułki i wrzucamy do garnka. Gotujemy do momentu, aż sos zacznie gęstnieć. Można dodać odrobinę alkoholu do smaku. Jeśli sos jest zbyt rzadki, rozprowadzamy łyżkę mąki ziemniaczanej w małej ilości zimnej wody i wlewamy do truskawek. Ponownie gotujemy kilka chwil, a następnie studzimy.

Krem serowy podajemy na sosie truskawkowym.

 

 

Przepis (4) Malinowa rapsodia, czyli budyń serowy pachnący wanilią, gorącym sosem malinowym i listkami świeżej mięty
 

Składniki dla 5 osób:

Budyń serowy:
1 łyżeczka masła
1 ¼ szklanki mleka 3,2%
1 kostka tłustego sera twarogowego
1 łyżka cukru
1 laska wanilii Prymat
2 łyżki wody
1 żółtko
1 łyżka mąki ziemniaczanej
skórka otarta z 1 pomarańczy
30 g rodzynek
szczypta soli
listki świeżej mięty do dekoracji

Sos malinowy:
250 g malin
2 łyżki cukru

 

Sposób przygotowania:

  Budyń serowy: Mieszamy mleko z masłem, cukrem i szczyptą soli. Dodajemy wanilię (rozcinamy czubkiem noża laskę wzdłuż i wyjmujemy ze środka ziarenka, całość wkładamy do mleka). Dodajemy również skórkę otartą z jednej pomarańczy i rodzynki. Gotujemy na małym ogniu około 10 minut. W misce rozprowadzamy 1 łyżkę mąki ziemniaczanej w 2 łyżkach wody. Wbijamy żółtko i ucieramy. Z gorącego mleka wyjmujemy laskę wanilii. Utarte żółtka powoli wlewamy do garnka z mlekiem, intensywnie mieszając. Ponownie gotujemy kilka chwil i przekładamy do miski z serem. Całość mieszamy, aż powstania gładkiej masy. Nakładamy do miseczek żaroodpornych i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C na 10-15 minut.

Sos malinowy: Wsypujemy cukier do garnka, wkładamy maliny (część zostawiamy do dekoracji). Gotujemy na małym ogniu, aż zgęstnieją (około 15 minut). Do miseczek z zapieczonym budyniem serowym nakładamy sos malinowy, dekorujemy świeżymi malinami i listkami mięty.

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin