Adsorpcja to proces zachodzący na powierzchni ciał skondensowanych.doc

(84 KB) Pobierz

Część teoretyczna:

 

Adsorpcja to proces zachodzący na powierzchni ciał skondensowanych. Innymi słowy, nagromadzenie się cząsteczek na powierzchni fazy skondensowanej (cieczy, ciała stałego) nazywamy adsorpcją (rys.1).

 

adsorpcja_schemat

Rys. 1. Schemat procesu adsorpcji

 

Substancję, która ulega adsorpcji nazywana jest adsorbatem, a substancja na której ten proces zachodzi – adsorbentem lub podłożem. Adsorbenty są to najczęściej ciała stałe o bardzo dobrze rozwiniętej powierzchni.

Na powierzchnię czynną adsorbentu (stałego) składają się również różne pory i kanaliki. Zależnie od stopnia rozdrobnienia adsorbentu zwiększa się jego powierzchnia właściwa. Powierzchnią właściwą nazywamy powierzchnię jednego grama ciała wyrażoną w cm2 lub w m2.

Do często stosowanych adsorbentów należą między innymi różne gatunki specjalnie preparowanego węgla aktywnego. Powszechnie wiadomo, że węgiel aktywny pochłania niektóre gazy oraz usuwa niektóre substancje (zanieczyszczenia) rozpuszczone w wodzie.

 

Zeolity to krystaliczne glinokrzemiany metali alkalicznych lub metali ziem

alkalicznych, wyróżniające się ściśle regularną strukturą porów. Pory te w zwykłych

warunkach temperaturowych są wypełnione cząsteczkami wody (tzw. zeolitowej), która

podczas ich ogrzewania wydziela się. Stąd nazwa „zeo-lit” czyli „wrzący kamień”.

Wśród zeolitów wyróżnia się dwie grupy: naturalne i syntetyczne. W przyrodzie

odkryto dotąd 34 minerały zeolitowe. Syntetycznie otrzymano około100 zeolitów .

Zeolity syntetyczne mają budowę analogiczną do naturalnych

Węgiel aktywny Jednym z najstarszych i najpospolitszych adsorbentów jest węgiel znany jako węgiel aktywowany, węgiel aktywny, węgiel aktywny-drzewny. Węgiel aktywny otrzymuje się z różnorodnych materiałów pochodzenia organicznego jak drewno, torf, lignina, pestki owoców, skorupy orzechów, węgle kopalne i 
inne. Zazwyczaj surowce poddawane są najpierw procesowi zwanemu karbonizacją, który polega na obróbce termicznej w wysokiej temperaturze bez dostępu powietrza i bez udziału czynników chemicznych. W trakcie karbonizacji następuje rozkład substancji organicznej i usuniecie części lotnych, w wyniku czego uzyskuje się półprodukt o strukturze porowatej, tzw. karbonizat.

Żel krzemionkowy jest adsorbentem przygotowywanym poprzez koagulację roztworu koloidalnego kwasu krzemowego (3 do 5 nm) przeprowadzanej poprzez kontrolowane odwodnienie. Roztwór krzemianu sodu jest neutralizowany kwasem siarkowym, a powstała mieszanina jest koagulowana do formy hydrożelu.  Żel jest przepłukiwany w celu usunięcia siarczanu sodu, powstającego podczas reakcji zobojętniania. Kolejnymi etapami jest suszenie, mielenia i sianie. Sferyczne cząstki żelu krzemionkowego są wykonywane poprzez rozpylanie i suszenie hydrożelu w gorącym powietrzu. Występują dwa typy żelu krzemionkowego o różnym rozkładzie wielkości porów. Typ A i B charakteryzujące się różnym kształtem krzywej izotermy adsorpcji pary wodnej. Różnica ta wynika z tego że typ A posiada pory 2,0 - 3,0 nm, a typ B około 7,0 nm. Powierzchnia wewnętrzna wynosi 650 m2/g (typ A) i 450 m2/g (typ B). Żel krzemionkowy zawiera około 0,04 do 0,06 gH2O/g związanej wody po wygrzewaniu w temperaturze 350°C i jeśli doprowadzi się do utraty tych cząsteczek wody, traci swój hydrofilowy charakter i pojemność adsorpcyjną na wodę.

 

Aktywowany Tlenek Glinu (Activated Alumina) Tlenek glinu występuje w wielu formach krystalicznych. Najczęściej jako adsorbent wykorzystywany jest tlenek glinu γ(gamma). Zakres powierzchni aktywnej mieści się w przedziale 150 do 500 m2/g, średnica porów 15-60A, w zależności od sposobu przygotowania. Porowatość od 0,4 do 0,76, co odpowiada gęstości 1,8 do 0,8 g/cm3. Porowaty tlenek glinu wytwarza się poprzez odwodnienie hydratów tlenku glinu, najczęściej trójhydratu Al2O3*3H2O, w kontrolowanych warunkach temperatury, do około 6% zawartości wilgoci.

Adsorpcja na granicy faz ciało stał roztwór ciekły,  jest procesem bardziej złożonym od adsorpcji gazów. Wielkość adsorpcji zależy tutaj od oddziaływania pomiędzy adsorbentem, a każdym ze składników roztworu. Teoria dla tego układu nie jest opracowana do końca. Najczęściej stan równowagi adsorpcyjnej opisywany jest przez empiryczne równanie Freundlicha:

 

a – oznacza jak poprzednio, liczbę moli substancji zaadsorbowanej przez 1g adsorbentu,

c – stężenie molowe roztworu w stanie równowagi adsorpcyjnej,

k i n – wielkości stałe (zależne od temperatury, rodzaju adsorbentu i rodzaju substancji adsorbowanej), .

Często stosuje się postać równania, określającą masę substancji zaadsorbowanej i ułamkowa wartość wykładnika potęgowego:

 

 

gdzie:

x – oznacza masę substancji zaadsorbowanej z roztworu przez m gramów adsorbentu,

k, c, n – pozostałe oznaczenia jak wyżej.

 

freundlichova_adsorpcni_izoterma

Rys. 5. Izoterma adsorpcji Freundlicha

 

Wykres izotermy Freundlicha przypomina w ogólnym przebiegu wykres izotermy Langumira, różni się od niej jednakże brakiem prostej proporcjonalności między ilością zadsorbowanej substancji a stężeniem w zakresie małych stężeń.

 

 

Równanie Freundlicha jest rzadko stosowane.

Zjawisko adsorpcji na ciele stałym jest szeroko wykorzystywane w praktyce laboratoryjnej przemysłowej. Stanowi podstawę oczyszczania i rozdzielania związków (chromatografia). Odgrywa zasadniczą rolę w reakcjach heterogenicznych (w katalizie kontaktowej).

 

Barwne ścieki przemysłowe powstają w wielu gałęziach przemysłu m.in.: celulozowo papierniczym, włókienniczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym i farbiarskim. Największą pulę barwnych zanieczyszczeń stanowią ścieki z przemysłu włókienniczego oraz celulozowo-papierniczego. Przemysł włókienniczy rocznie produkuje około 280.000 ton barwnych ścieków (Jin 2007). W celu uzyskania barwy wykorzystywanych jest 100.000 różnych barwnych substancji a ich roczna światowa produkcja przekracza 800.000 ton (Ravankar 2007). Do barwnych zanieczyszczeń należą także toksyczne i wytwarzane w bardzo dużych ilościach ścieki przemysłu celulozowo-papierniczego pochodzące z różnych etapów roztwarzania i bielenia pulpy drzewnej. W zależności od zastosowanej technologii produkcji miazgi celulozowej powstaje lignina alkaliczna i tiolignina (proces Krafta) oraz ligninosulfoniany (Garg i Modi 1999)

 

Zagrożenia plynące z nieusunięcia barwnych  związków ze ścieków Obok niskich walorów estetycznych barwnych ścieków przemysłowych, istotne jest również to, że stanowią one zagrożenie dla środowiska oraz organizmów żywych. Obecność tych związków w środowisku wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie ekosystemów wodnych oraz stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Przenikanie barwnych ścieków do wód powoduje ograniczenie procesu fotosyntezy co w konsekwencji prowadzi do spadku stężenia tlenu i zaburzenia równowagi biologicznej tego środowiska. Większość barwników przemysłowych zawiera w swoim składzie szkodliwe dla zdrowia substancje kancerogenne i mutagenne, które mogą wnikać i kumulować się w organizmach żywych poprzez łańcuch pokarmowy.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin