kompensacja społeczna-pedagogika społ.doc

(28 KB) Pobierz
KOMPENSACJA - czynność biologiczna, psychiczna bądź działanie społeczne prowa¬dzące do wyrównania (zrównoważenia) jakiegoś braku, niedoboru, straty, niepowodzenia czy porażki

KOMPENSACJA - czynność biologiczna, psychiczna bądź działanie społeczne prowa­dzące do wyrównania (zrównoważenia) jakiegoś braku, niedoboru, straty, niepowodzenia czy porażki. Kompensacja ma dwie postacie:

Naturalną, niezamierzoną, gdy pojawia się bez świadomego wysiłku człowieka, i celową.

zamierzoną, gdy człowiek lub grupa społeczna  na świadomie podejmuje czynności i działania kompensacyjne.

Zjawisko kompensacji występuje w świecie przyrody i społeczeństwa. Istotę kompen­sacji można ujmować w kilku znaczeniach:

1) Znaczenie biologiczne: przyjęcie funkcji chorego lub utraconego organu przez nieuszkodzoną część tego organu lub przez inne organy. W przypadku uszkodzenia jednego receptora zmysłowego doskonali się odbiór bodźców przez receptory pozostałych zmysłów, które funkcjonują jako zastępczy, dynamiczny układ, np. u osób niewidomych zespół dotykowo-słuchowo-kinestetyczno-węchowy. Tego rodzaju kompensacja dokonuje się nie tylko dzięki doskonaleniu wrażliwości nie­uszkodzonych receptorów, ale także dzięki współdziałaniu mózgowych ośrodków anali­zatorów zmysłowych oraz ośrodków drugiego układu sygnałowego w tworzeniu wyobrażeń i pojęć. rzeczy i zjawisk (wykorzystanie ich opisów słownych). Kompensacja naturalna, występująca w organizmie osoby dotkniętej uszkodzeniem jakiegoś organu, jest celowo wzmacniana w procesie rehabilitacji za pomo­cą specjalnych metod (np. uczenia osoby głuchej wzrokowego odczytywania mowy z ruchów warg drugiej osoby, uczenie jej mówienia z wykorzystaniem wrażeń wzrokowo-dotykowo-wibracyjnych, usprawnianie tu­łowia i kończyn górnych osoby po amputacji lub z porażeniem kończyn dolnych).

2) Znaczenie psychologiczne' wyrówna­nie rzeczywistego u subiektywnie odczuwa­nego przez jednostkę stanu niezaspokojenia jej potrzeb psychicznych czy niezrealizowania dążeń (marzeń) przez poszukiwanie nowych form aktywności, sposobów i środków wyrów­nujących ten stan. Kompensacja psychiczna może pojawiać się także z powodu subiektyw­nie odczuwanej słabości fizycznej (poczucie braku urody, zbyt niskiego wzrostu) czy psy­chicznej (brak uzdolnień) i przejawiać się dążeniem do osiągnięcia doskonałości czy sukcesów w tych dziedzinach, w których jednostka dostrzega szanse swego powodzenia. Kompensacja może także dokonywać się przez ucieczkę w marzenia, w których jednostka wyobraża sobie spełnienie jej rzeczywis­tych dążeń. osiągnięcie tego, czego nie udało się jej osiągnąć w realnym życiu, Kompensa­cję pragnień przez ucieczkę w marzenia często praktykują dzieci, zwłaszcza w okresie przedszkolnym, gdy nie różnicują jeszcze wyraźnie świata rzeczywistego i fantastycznego. Kompensacja psychiczna pełni dużą rolę w zachowaniu zdrowia psychicznego mimo doznawanych porażek, strat, frustracji czy nawet deprywacji potrzeb i dążeń. Stanowi ona ważny mechanizm obronny, umożliwiający jednostce wychodzenie z sytuacji kryzysowych, zachowanie homeostazy i odzyskiwanie sił psychicznych.

3) Znaczenie pedagogiczne: wyrównanie braków opiekuńczo-wychowawczych i kulturowych środowiska dziecka w celu poprawy stanu jego rozwoju, np. wyrównanie w procesie wychowania dziecka w specjalnym ośrodku, nabytych przez niego w niewydolnej wychowawczo rodzinie opóźnień i zaburzeń rozwojowych, wyrównanie dziecku osierocone­mu niezaspokojonej potrzeby akceptacji i miłości w rodzinie zastępczej bądź adopcyjnej, wyrównanie dziecku z rodziny patologicznej zaniedbań zdrowotnych, wychowawczych, kulturowych i edukacyjnych.

Kompensacja jest stosowana także w różnych dziedzinach życia społecznego wobec jednostek i grup, np. w ekonomii, w opiece i pomocy społecznej, w uregulowaniach pra­wnych, decyzjach politycznych, w systemie'

zdrowia, oświaty i kultury. W społeczeństwach są podejmowane różne działania kompensacyjne wobec osób i grup społecznych np. poszkodowanych w wyniku kataklizmów, niepełnosprawnych czy żyjących w ubóstwie.

 

KOMPENSACJA SPOŁECZNA oznacza wyrównywanie braków środowiskowych, utrudniających pomyślny przebieg życia jednostki lub grupy.
Przykłady:
a). Rodzina zastępcza lub opiekuńcza, w której umieszczone zostało osierocone dziecko.
b). Klub młodzieży, stający się „drugim domem” młodego człowieka.
c). Kurator sądowy sprawujący opiekę nad wykolejającym się nieletnim, którego rodzice nie mogą zapewnić właściwej opieki wychowawczej.
d). Dom rencistów dla osamotnionych osób starszych.
 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin