Scenariusze z nowej podstawy i nie tylko.doc

(370 KB) Pobierz
1

1. Scenariusz zajęć dla grupy 5-latków z obszarów: wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

 

 

 

Temat zajęcia - „Zabawy miarą” – aktywność matematyczna; poznawanie przyborów służących do mierzenia i różnych sposobów ich mierzenia, określanie wysokości, dokonywanie pomiaru wspólną miarą

 

 

 

Cel ogólny:

 

 

 

5-latki:

 

 

Poznawanie przyborów służących do mierzenia i różnych sposobów ich mierzenia

Określanie wysokości bez przyborów pomiarowych (niższy, wyższy, najniższy, najwyższy)

Poznawanie cech ludzkich różniących od innych – wzrost

Dokonywanie pomiaru wspólną miarą

Nauka wyciągania wniosków

 

 

 

Cel operacyjny:

 

 

 

5-latki:

 

 

dziecko potrafi nazwać przedmioty służące do mierzenia, potrafi się nimi posługiwać

dziecko potrafi określić wielkość przedmiotów przy użyciu zwrotów: niższy, wyższy, najniższy, najwyższy

dziecko potrafi samodzielnie dokonać pomiaru wspólną miarą

 

 

 

Metody pracy z dziećmi:

 

 

rozmowa

tłumaczenie

instrukcja

pokaz

aktywności ruchowej

 

 

 

Formy pracy:

 

 

Praca indywidualna

Praca w grupie

 

 

 

 

 

Pomoce dydaktyczne:

 

 

2 sylwety postaci różnego wzrostu

Miarka papierowa (pasek papieru)

Centymetr krawiecki

Miarka metrowa

Miarka naścienna

Arkusz papieru

Kolorowe flamastry

Dla każdego dziecka 3 papierowe postacie (lalka, miś, pajacyk), papierowy pasek bądź sznurek, nożyczki

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

 

Zabawa ruchowa „Wysoki – niski”

 

 

- dzieci swobodnie biegają po Sali

 

- na hasło wysoko – dzieci we wspięciu na palcach chodzą po Sali w rytm tamburynu

 

- na hasło nisko – dzieci w przygarbieniu chodzą ociężale po Sali w rytm tamburynu

 

 

Powitanie

 

 

 

- dzieci siedzą w półkolu przed tablicą

 

- nauczycielka śpiewa piosenkę na melodię Wlazł kotek na płotek:

 

 

 

Dzień dobry, dzień dobry, witam Was!

 

Dzień dobry, dzień dobry, witam Was!

 

 

 

- nauczycielka gestem wskazuje wszystkie dzieci

 

 

„Kto jest wyższy”

 

 

 

- nauczycielka prosi, żeby określiły, która z postaci dzieci umieszczonych na tablicy jest wyższa

 

- sprawdza, czy dzieci miały rację – na pasku papieru zaznacza kolorowymi flamastrami wysokość postaci

 

 

Zapoznanie z przyborami mierzącymi

 

 

- nauczycielka pokazuje dzieciom przedmioty: centymetr krawiecki, miarkę metrową (metrówkę), miarkę naścienną

 

- dzieci opowiadają, co za przedmioty, do czego służą i kto z nich korzysta

 

- nauczycielka porządkuje i weryfikuje wypowiedzi

 

 

„Jesteśmy różni”

 

 

 

- nauczycielka zaprasza na środek dwoje dzieci

 

- pozostałe dzieci wskazują, kto jest wyższy, a kto niższy

 

- następnie wybiera kolejno dwoje dzieci, które dołączają do stojących

 

- reszta grupy porównuje wzrost czworga kolegów

 

- nauczycielka ustawia je od najwyższego do najniższego zgodnie z sugestiami grupy

 

- dzieci kolejno podchodzą do tablicy, na której rozwieszony jest arkusz papieru

i odwracają się do niej plecami

 

- nauczycielka zaznacza kolorowym flamastrem wzrost każdego dziecka

 

- grupa przekonuje się, czy poprawnie określili wzrost kolegów

 

 

 

 

 

 

Zabawa ruchowa „Zmierz się ze mną”

 

 

 

- dzieci biegają po Sali

 

- na sygnał zatrzymują się i ustawiają plecami do osoby stojącej najbliżej

 

- ręką sprawdzają, kto jest wyższy, a kto niższy

 

- wyższe dziecko kuca, a niższe staje wysoko na palcach

 

- zabawę powtarzamy 3 razy

 

 

„Mierzenie”

 

 

 

- dzieci siadają do stolików

 

- nauczycielka rozdaje każdemu dziecku: 3 różne postacie tej samej wielkości (lalka, miś, pajacyk), papierowy pasek, nożyczki

 

- zadaniem dzieci jest zmierzenie sznurkiem papierowej postaci, porównanie i określenie ich wysokości

 

- dzieci wyciągają wniosek, że wszystkie postacie są tej samej wielkości

 

 

Zakończenie

 

 

 

- wykonanie zadania z kart pracy s. 3

 

 

 

 

 

2. Scenariusz zajęć dla grupy 5-latków z obszarów: wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją muzyczną.

 

 

 

Temat zajęcia - „Tańczę ja, tańczysz ty” – aktywność muzyczna; zapoznanie z utworem Taniec rosyjski P. Czajkowskiego oraz układem tanecznym do tego utworu muzycznego, zgodne współdziałanie w grupie

 

 

 

Cel ogólny:

 

 

 

5-latki:

 

 

Nauka układu tanecznego do utworu Taniec rosyjski P. Czajkowskiego

Uwrażliwienie na akcent w muzyce i na puls

Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie

Ćwiczenie umiejętności uważnego słuchania utworów muzycznych

Kształtowanie umiejętności szybkie syntezy i analizy słuchowej

Rozwijanie pamięci muzycznej oraz ruchowej

Doskonalenie orientacji w przestrzeni

Kształtowanie szybkie reakcji na sygnały słowne oraz muzyczne

 

 

 

Cel operacyjny:

 

 

 

5-latki:

 

 

dziecko potrafi prawidłowo powtórzyć ruchy taneczne do utworu Taniec rosyjski

P. Czajkowski

dziecko umiejętnie współdziała w grupie

dziecko reaguje na polecenia nauczycielki

 

 

 

Metody pracy z dziećmi:

 

 

naśladownictwo

tłumaczenie

instrukcja

pokaz

aktywność ruchowa

 

 

 

Formy pracy:

 

 

Praca w grupie

 

 

 

Pomoce dydaktyczne:

 

 

Odtwarzacz CD

Utwór muzyczny Taniec rosyjski P. Czajkowski, płyta Przedszkole pięciolatka utwór 39

trójkąt

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

 

Powitanie

 

 

- dzieci siedzą w kole

 

- nauczycielka zwraca się do dziecka siedzącego po prawej stronie, dowolnie rytmizując słowa powitania: Dzień dobry Zosiu

 

- dziecko zwraca się w ten sam sposób: Dzień dobry Pani

 

- to samo nauczycielka powtarza z każdym dzieckiem

 

 

Zabawa „Każdy numer ma”

 

 

 

- dzieci siedzą w kole i odliczają do czterech

 

- każde dziecko zapamiętuje swój numer (dla przypomnienia nauczycielka przykleja naklejki z numerami, bądź też kolorami)

 

- dzieci wstają i poruszają się zgodnie z charakterem muzyki Marsz, bieg, podskoki – utwór 25

 

- na hasło: Jedynki - kucają dzieci, które mają przyporządkowany numer 1 (i tak z każdym numerem)

 

- dzieci z wywołanym numerem pozostają na zgiętych kolanach do momentu, aż nauczycielka wypowie hasło Już!

 

 

Prezentacja utworu

 

 

 

- nauczycielka prezentuje utwór Taniec rosyjski z opery Dziadek do orzechów ( utwór 39)

 

- po wysłuchaniu utworu nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat utworu

 

 

 

Czy utwór był wesoły czy smutny?

 

Czy był szybki czy wolny?

 

Czy jakiś fragment utworu się powtarzał? Jeżeli tak, to który?

 

Czy wszystkie dźwięki były tak samo głośne?

 

 

 

-głośne dźwięki to akcenty

 

 

Nauka układu tanecznego Taniec rosyjski

 

 

- dzieci stoją w 4 kołach

 

- dzieci z numerem 1 w jednym kole, z numerem 2 w drugim itd.

 

- podczas odtwarzania odpowiednich taktów dzieci w kołach wykonują następujące czynności

 

 

 

Cześć I

 

 

 

- fraza 1 (akcent; 2 takty) – „jedynki” (dzieci w kole) energicznie unoszą wyprostowane ręce ponad głowę

 

- fraza 2 (akcent; 2 takty) – „dwójki” (dzieci w kole) energicznie unoszą wyprostowane ręce ponad głowę

 

- fraza 3 (4 takty) – „jedynki” i „dwójki” wykonują obrót 4 krokami, a następnie powoli opuszczają ręce (Jeden obrót, opuszczam ręce)

 

- fraza 1 (akcent; 2 takty) – „trójki” (dzieci w kole) energicznie unoszą wyprostowane ręce ponad głowę

 

- fraza 2 (akcent; 2 takty) – „czwórki” (dzieci w kole) energicznie unoszą wyprostowane ręce ponad głowę

 

- fraza 3 (4 takty) – „trójki” i „czwórki” wykonują obrót 4 krokami, a następnie powoli opuszczają ręce (Jeden obrót, opuszczam ręce)

 

 

 

Część II

 

 

 

- fraza 4 (4 takty) – dzieci w kołach podają sobie ręce, tworząc 4 niezależne koła, robią krok do środka koła z lekkim uniesieniem rąk, a następnie krok do tyłu (Do środka, na zewnątrz)

 

- fraza 5 (4 takty) – dzieci, trzymając się nadal za ręce, robią 7 kroków po obrębie koła

i zatrzymują się (idę, idę, idę, stoję)

 

 

 

- powtórzenie frazy 4 i frazy 5

 

 

 

- fraza 6 (akcent, 2 takty) – „jedynki” i „dwójki” kucają

 

- fraza 7 (akcent, 2 takty) – „trójki” i „czwórki” kucają

 

- fraza 8 (kolejne akcenty; 4 takty) – „jedynki”, „dwójki”, „trójki”, ”czwórki” kolejno wstają na akcenty

 

 

 

Część III

 

 

 

- dzieci w kołach unoszą ręce ponad głowę i powoli obracają się (na jeden obrót przypada 8 kroków), na ostatni dźwięk utworu kucają

 

 

Zabawa odprężająca

 

 

 

- dzieci kładą się na podłodze

 

- nauczycielka włącza muzykę relaksacyjną Menuet z suity baletowej Arlezjanka (utwór 41) a dzieci wykonują czynności na określone hasła:

 

 

 

Prawa noga / Lewa noga – dzieci powoli unoszą prawą nogę / lewą nogę

 

Prawa ręka / Lewa ręka – dzieci powoli unoszą prawą rękę / lewą rękę

 

Nogi – dzieci powoli unoszą obie nogi

 

Ręce – dzieci powoli unoszą obie ręce

 

 

 

- na dźwięk trójkąta dzieci powoli opuszczają daną część ciała

 

 

Zakończenie

 

 

 

- dzieci siedzą w kole i żegnają się w ten sam sposób, co się witały na początku zajęć

 

 

 

 

3. Scenariusz zajęć dla grupy 5-latków z obszarów: wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją społeczno-przyrodniczą

 

 

 

Temat zajęcia - „O radości, smutku i innych ważnych sprawach” – aktywność społeczno-przyrodnicza; rozpoznawanie stanów emocjonalnych: radość, smutek, złość, strach; wyrażanie emocji za pomocą mimiki, gestów, słów; poznawanie sposobów radzenia sobie

z własnymi emocjami

 

 

 

Cel ogólny:

 

 

 

5-latki:

 

 

Ćwiczenie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego (wiersza)

Rozpoznawanie stanów emocjonalnych: radość, smutek, złość, strach

Wzbudzanie refleksji nad własnym zachowaniem (rozumienie, że nasz nastrój wpł...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin