17.09.2009r. - scenariusz.doc

(40 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

dla dzieci 5-6 letnich

z zakresu edukacji matematycznej

 

 

Prowadzący: Lidia Kowalska

Data: 17.09.2009r.

 

 

Temat: To ja, czy nie ja – wiem jak wyglądam.

 

 

Cele ogólne:

·         Zachęcanie do wypowiadania się na temat własnej osoby;

·         Rozwijanie sprawności manualnych.


Cele szczegółowe- dziecko:

·         Potrafi określić wybrane cechy swojego wyglądu;

·         Potrafi malować.


Środki dydaktyczne:

·         Lusterko dla każdego dziecka;

·         Duży arkusz szarego papieru;

·         Kolorowe flamastry.


 

 

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Zabawa  integracyjna  wprowadzająca  w  tematykę  „  Czym  podróżuję?” 

                 Dzieci  siedzą  w  kręgu.  Witają  się  mówiąc  :  dzień  dobry  jestem  Agata                       przyjechałam  Np. rowerem  .

2.      Odgłosy  pojazdów  - zabawa  ortofoniczna  -  ćwiczenie narządów  mowy  przez  powtarzanie  zgłosek. Naśladowanie  za  nauczycielką  odgłosów  pojazdów:

                           pociąg  - puf, puf, puf

                           samolot  – szz, szz, szz

                            samochód  - wrr, wrr,  wrr

3.      Zabawa „Zgadnij o kim mówię”:

·         Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel opowiada o jednym z nich, opisując jego wygląd zewnętrzny (kolor i długość włosów, kolor i rodzaj ubrania), ale nie podając jego imienia. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, o kim mówi nauczycielka., Następnie rolę nauczyciela przejmuje chętne dziecko.

4.   Zestaw ćwiczeń porannych Nr 3.

5.      Zabawa „Znam swoje ciało”:

·         Nauczyciel wymienia nazwy części ciała, a dzieci pokazują je na własnej osobie. Następnie dzieci siadają w parach naprzeciwko siebie i wskazują wymienione przez nauczyciela części ciała u kolegi lub koleżanki.

6.      Malowanie swojej postaci.

7.      Zabawa „Jestem – chodzę”:

·         Dzieci w  milczeniu ustawiają się w dowolnym miejscu sali, w pozycji wyprostowanej, z zamkniętymi oczami. Stojąc w lekkim rozkroku, zaczynają kołysać się, opierając ciężar ciała raz na jednej raz na drugiej nodze. Następnie zatrzymują się otwierają oczy. Muszą robić się najpierw duzi, potem mali, grubi i chudzi. Następnie dzieci zaczynają chodzić po dywanie: najpierw krokiem, potem wolno, szybko, bardzo wolno, zygzakiem, jakby stąpały po lodzie, po wodzie… itd.

8.    Pojazdy -  zabawa  ruchowa.  Na  umówiony  sygnał dzieci  naśladują        ruchem,  głosem  sposób  poruszania  się   samochodu, samolotu,  pociągu.

9.    Akumulator -  zabawa  uspakajająca- siad  skrzyżny -  wydech  przy pochyleniu  się  do  przodu  i  wdech  przy  powrocie  do  wyprostu.  Przy  wdechu  dzieci  wykonują  ruch  tułowia  przypominający  poruszanie  się  węża.

 

 

 

 

 

Opracowała:

Lidia Kowalska

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin