jak_i_kiedy_uzywac_gasnicy.doc

(145 KB) Pobierz
Czy wiesz "Jak i kiedy używać gaśnicy

Czy wiesz "Jak i kiedy używać gaśnicy?"

 

10 zasad, które warto zapamiętać:

 

1.      Większość pożarów zaczyna się od małego ognia. Z wyjątkiem wybuchów nad ogniem zwykle można zapanować, jeżeli tylko w ciągu dwóch pierwszych minut użyjemy poprawnie odpowiedniego typu i wielkości gaśnicy.

             

 

2.      Gaśnica powinna posiadać ważny atest wydany przez odpowiednią instytucję.

 

3.      Przenośna gaśnica może uratować życie poprzez ugaszenie małego ognia lub zatrzymania jego rozprzestrzeniania do momentu przyjazdu Straży Pożarnej.
Przed przystąpieniem do gaszenia małego ognia upewnij się czy wszyscy ludzie są poza budynkiem. Ważnym jest, aby ktoś zadzwonił po Straż Pożarną. Jeżeli ogień zacznie rozprzestrzeniać się lub odcinać twoją drogę ucieczki wycofaj się natychmiast!

             

 

4.      Powinieneś wiedzieć jak użyć gaśnicy bez tracenia czasu na czytanie instrukcji podczas nagłego wypadku. Pamiętaj, że gaśnica powinna podlegać systematycznej kontroli oraz być napełniana po każdym jej użyciu.

 

            GASZENIE

5.      Wyrwij zawleczkę. Pozwoli to na odblokowanie gaśnicy.

 

 

6.      Skieruj dyszę (końcówkę wylotową) bezpośrednio na źródło ognia. Jeżeli wycelujesz w płomienie (co jest często kuszące), środek gaśniczy przeleci przez nie i nic nie pomoże. Nie uda Ci się w ten sposób ugasić ognia.

7.      Naciśnij rączkę lub dźwignię, aby uwolnić środek gaśniczy.

             

8.      Omiataj strumieniem środka gaśniczego źródło ognia dopóki ogień nie zgaśnie. Pamiętaj, aby zaczynać gaszenie w bezpiecznej odległości od ognia stopniowo zbliżając się w miarę przygasania. Po ugaszeniu zwróć uwagę, czy ogień nie powstaje na nowo. Jeżeli to konieczne użyj gaśnicy ponownie.

 

 

9.      Większość gaśnic powinno się używać w wyżej opisany sposób. Jednak nie wszystkie. Przeczytaj i postępuj według instrukcji na twojej gaśnicy. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego czy powinieneś gasić - nie rób tego.
Opuść miejsce zagrożenia zamykając za sobą drzwi!!!

             

 

 

 

10.  Zapytaj w najbliższej jednostce Straży Pożarnej o szkolenie oraz możliwość praktycznego przetrenowania użycia gaśnicy przenośnej.

 

 

Kiedy nie podejmować się gaszenia ognia:

 

 

§         jeżeli ogień może zablokować Ci drogę ucieczki

§         jeżeli ogień rozprzestrzenia się za szybko

§         jeżeli typ i rozmiar gaśnicy jest zły (np. nie jest przeznaczona do gaszenia danego rodzaju ognia)

§         jeżeli ogień jest za duży

§         jeżeli nie wiesz jak użyć gaśnicy

 

 

Gdy któreś z powyższych zagrożeń istnieje uciekaj natychmiast!

 

Źródło: The Kennett Fire Company No.1

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin