SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI
Logopeda radzi!
Jak wspierać rozwój dziecka niepełnosprawnego w zakresie funkcji oddechowej?
Cele spotkania
Ogólne:
· usprawnianie aparatu oddechowego.
Szczegółowe
Uczestnik:
· zapoznał się z pojęciami: oddychanie piersiowe, oddychanie przeponowe (pełne);
· poznał różnicę między oddychaniem dla mowy a oddychaniem w spoczynku;
· poznał ćwiczenia pogłębiające oddech, wydłużające fazę wydechową;
· zapoznał się z ćwiczeniami udrażniającymi nos.
Przebieg zajęć
L. p.
Forma zajęć
Realizacja
Pomoce
Uwagi
3.
Ćwiczenia oddechu pełnego.
Zademonstrowanie przez logopedę oddychania piersiowego i pełnego. Przedstawienie zabawy z wykorzystaniem oddychania przeponowego:
· w pozycji leżącej huśtanie na brzuchu zabawki (maskotka, samochód itp.);
· usypianie misia, lalki poprzez powolne nabieranie i wypuszczanie powietrza.
koc,
zabawki
Logopeda zachęca rodziców do udziału w ćwiczeniach.
Zabawa ta jest dobrym ćwiczeniem relaksacyjnym.
4.
Ćwiczenia pogłębiające oddech i wydłużające fazę wydechową.
Swobodne wdychanie i wydychanie powietrza przez nos, przy zamkniętych ustach.
Przedstawienie zabaw do ćwiczeń w oddychaniu nosem:
· wąchanie kwiatów, perfum, kremu itp.;
· zatrzymywanie powietrza – „zapamiętywanie” zapachu;
· powolne wypuszczanie powietrza;
· przykładanie dłoni dziecka do nosa osoby prowadzącej i dostosowywanie rytmu wydechu dziecka do rytmu wydechu osoby prowadzącej.
Wykonywanie wdechu przez nos, wydychanie powietrza ustami.
Zademonstrowanie zabaw na pogłębienie wdechu i wydłużenie fazy wydechowej:
· zdmuchiwanie papierków z gładkiej i chropowatej powierzchni;
· puszczanie baniek mydlanych;
· wydmuchiwanie kulek z „domków” – opakowanie po bombonierce;
· zabawy z piłeczką ping-pongową (strzelanie gola, „kto silniejszy”);
· zdmuchiwanie świecy powoli – płomień tańczy;
· dmuchanie na zawieszone na nitce kulki waty, na paski papieru, tak by przedmioty były równomiernie i jak najdłużej wychylone;
· wciąganie powietrza;
· przenoszenie przez słomkę np. różnokolorowych figur, dopasowywanie ich;
· naśladowanie odgłosu karetki: eo eo eo eo eo, straży pożarnej: eu eu eu eu , wycia wilka: au au au au – jak najdłużej.
perfumy,
krem,
kwiaty pachnące ...
piłeczki,
papierki,
waciki,
świeca,
paski papieru,
słomki,
figury geometryczne,
obrazki:
wilka,
karetki,
straży pożarnej,
kaseta z dźwiękami
Można zastosować gesty wspomagające – przy wdechu unosimy rękę w górę, zatrzymujemy (zapamiętywanie zapachu), powoli opuszczamy rękę. Dziecko dostosowuje rytm oddychania do ruchów ręki.
5.
Ćwiczenia udrażniające nos.
Zasygnalizowanie przez logopedę znaczenia, jakie ma oczyszczanie nosa, w sytuacji gdy dziecko jest przeziębione i ma problemy z oddychaniem.
Różnicowanie wdechu i wydechu nosem:
· wdech – wąchanie perfum;
· wydech – zdmuchiwanie drobno pociętych papierków ze spodka.
Utrwalanie skojarzeń: wdech-perfumy, wydech –papierki.
Utrwalanie wydechu nosem – ćwiczenia z papierkami, stopniowe oddalanie spodka.
Dmuchanie na palce – stopniowe oddalanie dłoni.
Dmuchanie w chusteczkę.
spodek,
chusteczki higieniczne
Spodek umieszczony blisko nosa.
6.
Zajęcia końcowe.
Odpowiedzi na pytania rodziców, dyskusja.
Podsumowanie zajęć.
Uwaga! Ćwiczenia wykonywać w zabawie, odwoływać się do znaków umownych, skojarzeń, obrazków.
Źródło: I. Styczek, Logopedia, PWN, Warszawa 1980; G. Demel, Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola, WSiP, Warszawa 1994.
Jak usprawniać zewnętrzne narządy artykulacyjne?
Ogólny:
· usprawnianie aparatu artykulacyjnego.
Szczegółowe:
· rozumie znaczenie sprawności aparatu artykulacyjnego dla prawidłowego procesu rozwoju mowy;
· zapoznał się z techniką masażu zewnętrznego artykulatorów;
· poznał sposoby usprawniania warg.
L.p.
1.
Zajęcia wstępne
Przywitanie uczestników spotkania.
Przedstawienie celu i przebiegu spotkania.
Wyjaśnienie znaczenia sprawności artykulatorów, masażu narządów artykulacyjnych dla procesu rozwoju mowy.
2.
Masaż policzków
Omówienie pozycji dziecka (leżąca, siedząca) i rodzica w czasie wykonywania masażu.
Omówienie etapów masażu policzków:
· nakładanie kremu na skórę twarzy i szyi;
· masowanie twarzy ruchami okrężnymi od nosa i warg w kierunku skroni;
· podtrzymywanie kciukiem brody, by żeby górne i dolne były złączone, a wargi zwierały się;
· masowanie policzków pozostałymi palcami, początkowo delikatnie, a potem stopniowe zwiększanie siły nacisku i szybkości wykonywanych ruchów;
· lekkie obszczypywanie i oklepywanie masowanej okolicy;
· ponowne masowanie, na końcu głaskanie policzków.
Masaż przełyku
Masowanie zewnętrznej strony od dołu ku górze ruchem głaskającym.
Masaż warg
Masowanie ruchem rozciągającym złączonych warg palcami – wskazującym i środkowym, kciuk jest ułożony pod brodą. Rozciąganie i ściąganie warg, Lekkie obszczypywanie i głaskanie warg. Masowanie warg miękką szczoteczką od zębów.
kazia424