Mnemotechniki scenariusz.docx

(18 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MIKRONAUCZANIA

19.05.2010r.

Osoby prowadzące:

xxx

 

Charakterystyka adresata

Studenci III roku psychopedagogiki z profilaktyką społeczną w wieku 20 lat i więcej.

Czas przeprowadzenia zajęć

45 minut

Temat zajęć

Techniki pamięciowe - mnemotechniki.

Cele ogólne

1.      Wytłumaczenie terminu mnemotechniki

2.      Zapoznanie z przykładowymi metodami mnemotechnik

Cele szczegółowe

1.      Student umie wyjaśnić termin mnemotechniki

2.      Student zna podstawowe metody mnemotechnik

3.      Student potrafi praktycznie zastosować podstawowe mnemotechniki

Metody

1.      Podająca

2.      Praktyczna

Formy realizacji

1.      Zbiorowa jednolita

2.      Grupowa

3.      Indywidualna

Media dydaktyczne

1.      Andrzej Bubrowiecki „Popraw swoją pamięć”

Przebieg zajęć

1.       Test sprawdzający pamięć

- zapamiętanie 10 słów w ciągu 80 sekund w podanej kolejności: walizka, płot, garnek, drzewo, materac, wodospad, dywan, okręt, butelka, gitara.

- zapamiętaniu 10 wyrazów wraz z przypisanymi im liczbami w ciągu 80 sekund, tak aby móc je później odtworzyć
„na wyrywki”, przypisując słowa właściwym liczbom: 1. Termometr, 2. Bocian, 3. Sterowiec, 4. Wieża, 5. Łuk,
6. Komputer, 7. Krokodyl, 8. Kalafior, 9. Premier, 10. rower

- zapamiętanie 6 obcych słów wraz z ich znaczeniami w ciągu 60 sekund: alegat - załącznik, hermano (hiszp.) - brat, bolsa (portug.) - torebka, gerydon - wysoki ozdobny lichtarz, carpenter (ang.) - stolarz, conquelicot (franc.) - mak

2.      Wyjaśnienie terminu mnemotechnika

- Mnemotechniki to techniki pamięciowe, metody umożliwiające zapamiętanie w bardzo szybki sposób, po jednokrotnym powtórzeniu, dowolnych informacji. Metody te są uniwersalne i ich znajomość pozwala na wykorzystanie w dowolnej dziedzinie życia.

- Ciekawostka: Termin „mnemonika” pochodzi od imienia bogini Mnemozyny, której jako bóstwu uosabiającemu pamięć oddawali hołd starożytni Grecy. W mitologii Mnemozyna to najbardziej ukochana bogini Zeusa, z którą spłodził w ciągu 9 dni i nocy 9 Muz, opiekunek poezji miłosnej i epickiej, tańca, tragedii, komedii, muzyki, hymnów, historii
i astronomii.

- W mnemotechnikach wykorzystuje się techniki tworzenia i wyobrażania sobie niezwykłych obrazów. Istnieje zasada mówiąca, że jeśli chcesz coś zapamiętać, połącz nową informację, poprzez skojarzenie z czymś dobrze Ci znanym, dzięki sile wyobraźni.

3.      Łańcuchowa Metoda Skojarzeń

- wyjaśnienie, że Łańcuchowa Metoda Skojarzeń polega na zapamiętaniu stosunkowo krótkiego ciągu informacji, łącząc ze sobą kolejne informacje: 1 z 2, 2 z 3, 3 z 4 itd. Za pomocą wymyślonych i wyobrażonych scen, czyli „żywego obrazu”, wiążących się ze sobą tak, jak ogniwa łańcucha.

- przeczytanie studentom 15 wyrazów: kaloryfer, spadochron, zamek Królewski, pączek, róża, grzebień, wiosło, herbata, wielbłąd, dach, sanie, piramida, krasnoludek, koszyk, stadion.

- zapamiętanie podanych słów przy wykorzystaniu ŁMS:

Pewien Pan X postanowił zrobić coś niezwykłego. Odkręcił więc kaloryfer i zrobił z niego spadochron tzn. poszedł
na dach domu, chwycił się za żebra kaloryfera i skoczył. Wzleciał bardzo wysoko i zobaczył zamek Królewski, więc postanowił wylądować w jego ogrodzie. Gdy już wylądował zauważył, że ten zamek wygląda jak pączek. Wokół zamku były latarnie, które przypominały róże. Róże te zamiast liści miały grzebienie, które były podparte wiosłami, żeby
nie opadały na dół. Wiosła służyły osobom przebywającym w zamku do mieszania herbaty. Z kolei herbata była napojem dla wielbłądów, których było mnóstwo, ponieważ w razie deszczy tworzyły one dach, ustawiając się jeden obok drugiego, dla sań ze złota, znalezionych w podziemiach piramid. Piramidy te zamieszkiwane były przez krasnoludki, które nosiły na głowie zamiast czapek koszyki, a koszyki te w środku były nieco dziwne, ponieważ wyglądały jak stadion: miały trybuny i boisko.

4.      Zastosowanie podczas pracy w grupach Łańcuchowej Metody Skojarzeń

- podzielenie wszystkich studentów na 2 grupy

- rozdanie każdej z grup karteczek z 8 wyrazami dla każdej

- wyznaczenie czasu 2 minut na stworzenie w grupach historyjek

- przedstawienie historyjek grupom przeciwnym

- sprawdzenie, czy osoby z grupy zapamiętały wyrazy przydzielone grupie przeciwnej

5.      Metoda Zakładek Obrazkowych - „Haki”

- przedstawienie metody haków, poinformowanie, iż polega ona na tworzeniu wyobrażeń zawierających w sobie materiał do zapamiętania wraz z przedmiotem przypominającym swoim kształtem liczbę odpowiadającą miejscu
w zapamiętywanym ciągu materiału; uściślenie, że wyobrażenia powinny być bogate w ruch, barwy, humor, by łatwiej zostały zapamiętane

- poinformowanie o wadach w postaci ograniczeń ilościowych oraz możliwości mieszania się wyobrażeń przy stosowaniu jej w tym samym momencie do zapamiętania podobnych treści

- pytanie grupy z czym kojarzą im się kolejne cyfry od 1 do 10, rysowanie na tablicy przykładowych wyobrażeń
na podstawie cyfry (np.: 1 z płomykiem jako świeczka, 2 z dzióbkiem i skrzydłem jako łabędź, 3 jako góra jabłka, 4 jako krzesło, 5 jako hak, 6 jako wisienka z ogonkiem, 7 jako kosa, 8 jako bałwan, 9 jako balonik, 10 jako włócznia i tarcza rycerza)

- podanie własnych przykładów wyrazów do zapamiętania przy zastosowaniu haków narysowanych na tablicy:
1. Korkociąg, 2. Żaglówka, 3. Talerz, 4. Żelazko, 5. Bramka, 6. Szafa, 7. Komputer, 8. Drabina, 9. Kolczyki, 10. Spodnie.

- podanie przykładów do zapamiętania danych słów np.: 1. Widzę ogromny korkociąg, którym chcę otworzyć wino,
ale korkociąg ten wygląda jak świeczka, 2. Na jeziorze pływa żaglówka, którą otacza stado łabędzi próbujących dzióbkami ją chwycić, 3. Jabłko jest tak ogromne, że w końcu talerz nie wytrzymuje i pęka pod jego ciężarem

- wyrywkowe pytanie grupy o skojarzone z daną cyfrą wyrazy, które poznała przy okazji realizacji poprzedniego punktu

6.      Technika Słów Zastępczych (TSZ)

- wyjaśnienie, że to technika przydatna w nauce języków obcych lub zapamiętywaniu słów ojczystych, których
nie znamy. Powiedzenie o tej technice jako o metodzie, która polega na tworzeniu dynamicznych scen, składających
się z tych słów i ich znaczeń.

Słowo, którego nieznamy możemy nauczyć się na kilka sposobów:

a) rozbicie słowa, na mniejsze wyrazy, które są nam znane:

Słowo: indykator (pojęcie chemiczne w języku polskim, które oznacza „wskaźnik”).

Tworzenie obrazów ze słowa: indyk-kat-tor

Utworzenie dynamicznej sceny: Indyk wypycha kata na tory i każe skonstruować mu z nich wielki wskaźnik.

b) dokonywanie „zniekształceń” wyrazów (zmienianie liter, dodawanie ich lub odejmowanie):

Słowo: difuntos (hiszp. Święto Zmarłych)

Utworzenie dynamicznej sceny: Cmentarz pełen płonących zniczy, kwiaty na nagrobkach, a na jednym z nich siedząca księżna Di (Diana), żonglująca funtami, a wokół niej lata rój os.

c) kojarzenie słów z czymś nam znanym:

Słowo: cage (ang. klatka)

Tworzenie obrazów ze słowa: Nicolas Cage (sławny, znany aktor)

Utworzenie dynamicznej sceny: Nick Cage ćwiczący w klatce nową rolę filmową.

d) wykorzystanie podobieństwa brzmieniowego zapamiętywanego wyrazu do tego, który znamy:

Słowo: Ordenador (hiszp. komputer)

Tworzenie obrazów ze słowa: ordynator

Utworzenie dynamicznej sceny: Ordynator szpitala, przyjmujący pacjentów, siedząc przy komputerze.

e) zapamiętywanie rodzajników nieokreślonych w dowolnym języku. Najlepiej to wyjaśnić na przykładzie:

Rodzajnik: el (hiszp. rodzajnik męski)

Tworzenie obrazów ze słowa: elf

Segregacja rzeczowników tego rodzajnika: każdy rzeczownik męski połączyć jakimś skojarzenie z elfem

- podanie kilku zasad dotyczących lepszego uczenia się, tj: wyobrażanie sobie sytuacji, słuchanie języka, którego
się uczy, rysowanie nowych słów i ich znaczeń, labelling, nauka na głos.

- opowiedzenie ciekawostki: Stosowanie TSZ przebiega także w innych krajach. Anglicy, na przykład, żeby lepiej zapamiętać polski Dar Młodzieży zamienili go sobie na darn my jersey (co oznacza: zaceruj mi sweter), natomiast nasze na zdrowie! Przekształcili na nice drove, o! (szerokiej drogi, o!).

7.      Test sprawdzający umiejętność zastosowania mnemotechnik

- zapytanie studentów o zapamiętane wyrazy poznane przy okazji przedstawiania ŁMS i porównanie wyników
z wynikami pierwszego testu

- zapytanie studentów na wyrywki o poszczególne wyrazy przypisane odpowiednim liczbom poznane podczas poznawania metody „Haków”

- zapytanie studentów o znaczenie słów poznanych podczas przedstawiania TSZ

8.      Zebranie opinii na temat przeprowadzonych zajęć

Zgłoś jeśli naruszono regulamin