Ekstremizm - pojęcie jedno- czy wieloznaczne.docx

(14 KB) Pobierz

Temat: Ekstremizm - pojęcie jedno- czy wieloznaczne?

 

Oto nasza propozycja dla nauczycieli gimnazjów i szkół średnich. W kolejnych numerach „Charakterów" będziemy zamieszczać sce­nariusze lekcji oparte na artykułach poruszających tematy aktualne, kontrowersyjne, sporne. Scenariusze można wykorzystać na lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, na godzinie wy­chowawczej lub przy innych okazjach. Mamy nadzieję, że propono­wane scenariusze dostarczą pomysłów na zajęcia z młodzieżą. Zain­spirują dyskusje. Będą okazją, by spojrzeć na problem z różnych stron. I pozwolą zrozumieć codzienne zjawiska, którymi rządzą me­chanizmy psychologiczne.

Cele:

Uczeń:

·         zastanawia się nad pojęciami: ekstremizm polityczny, latentny i deklaratywny,

·         prezentuje w scenkach pantomimicznych właściwości psycholo­giczne ekstremistów,

·         uświadamia sobie wpływ doświadczeń przeżytych w dzieciń­stwie na funkcjonowanie         osoby dorosłej,

·         analizuje różne teorie wyjaśniające zjawisko politycznego ekstremizmu.

 

  Metody: aktywizujące — mapa mentalna, drama, dyskusja pane­lowa.

Środki dydaktyczne: artykuł Urszuli Jakubowskiej pt. „Skąd się biorą ekstremiści?",            mazaki, arkusze papieru.

Przebieg lekcji:

  l. Uczniowie zostają podzieleni na grupy (4-6).

Każda grupa otrzymuje arkusz białego papieru, na którym wid­nieje hasło - Ekstremiści .             Młodzież dopisuje skojarzenia związane z tym pojęciem. W ten sposób powstają „mapy mentalne", które nauczyciel omawia wraz z uczniami.

 

2. Nauczyciel czyta na głos artykuł dr Jakubowskiej i zapisuje te­mat lekcji. Każda grupa  otrzymuje skserowany egzemplarz arty­kułu.

3. Uczniowie ponownie pracują w grupach i wykonują konkretne zadania:

Grupa l — opracowuje na plakacie (arkuszu) symbol autorytary­zmu,

Grupa 2 - przygotowuje scenkę pantomimiczną prezentującą za­chowanie autorytarne,

Grupa 3 — opracowuje na arkuszu symbol nietolerancji wielo­znaczności,

Grupa 4 — przygotowuje scenkę pantomimiczną unaoczniającą brak tolerancji,

Grupa 5 — opracowuje na plakacie symbol dogmatyzmu umysłu,

Grupa 6 — przygotowuje scenkę pantomimiczną unaoczniającą dogmatyzm.

Przygotowując zadania, uczniowie odwołują się do własnych obser­wacji i doświadczeń oraz zdobytej wiedzy. Istotnym elementem tej czę­ści lekcji są odczucia uczniów i ich refleksje.

4. Nauczyciel rysuje na plakacie okrąg, który może nazwać „ko­łem błędów". Chętni podchodzą do plakatu i wpisują w okręgu przyczyny „skrzywień osobowościowych".

5. Trzej uczniowie szczególnie zainteresowani tematem rozpoczy­nają dyskusję na temat ekstremizmu, przy czym każdy z nich prezen­tuje inną teorię:

pierwsza — ekstremizm to efekt szczególnych metod wychowaw­czych stosowanych wobec dzieci,

druga -  dotyczy przemyśleń Philipa Tetlocka zwanych „złożono­ścią integratywną",

trzecia — dotyczy kokurencyjnego wobec dwóch poprzednich po­dejścia Jima Sidaniusa.

Każdy uczeń, który popiera jedną z teorii, może wyrazić swoje zdanie i wesprzeć jednego z głównych dyskutantów.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin