SPRAWOZDANIE pkt.2.doc

(43 KB) Pobierz
§8 ust

 

 

 

OPIS I ANALIZA

realizacji wymagań określonych w

 

§8 ust.2, pkt.2

 

 

Wykorzystywanie w pracy technologii informacyjnej           i komunikacyjnej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Jednym z obszarów wzbogacającym moją wiedzę była technologia informacyjna. Komputer towarzyszy mi na co dzień, zarówno w domu jak i w pracy. Jego zastosowanie było niezbędne praktycznie przy każdym przedsięwzięciu, którego się podejmowałam. Komputer jest nieodłącznym narzędziem wykorzystywanym przeze mnie w pracy. Przez wszystkie lata mojej pracy gromadziłam w nim wszystkie tworzone samodzielnie i udostępnione mi przez inne osoby dokumenty oraz materiały dydaktyczne. Dzięki temu mój domowy komputer stał się podręczną biblioteką oraz zbiorem danych, z którego mogę zawsze skorzystać.

 

Podjęte działania:

 

1.      Wykorzystanie technologii komputerowej  i informacyjnej w pracy pedagogicznej.

W trakcie stażu wykorzystywałam komputer do sporządzania wielu dokumentów – rozkładów materiałów, konspektów i scenariuszy zajęć, kart pracy, pomocy dydaktycznych, opinii, diagnoz, materiałów dla rodziców, dokumentacji związanej z awansem zawodowym.

Dzięki pozyskanemu komputerowi stacjonarnemu znajdującemu się na stałe w sali lekcyjnej, w czasie zajęć mam możliwość prezentacji zdjęć przedmiotów, roślin, zwierząt, szablonów, wzorów gotowych prac plastyczno – technicznych. Poza tym na przerwach uczniowie wyrażający chęć takiego spędzenia czasu wolnego mogą obejrzeć bajkę, posłuchać muzyki. Często też wspominamy wycieczki i różne ważne wydarzenia z życia klasy oglądając zdjęcia.

Wykorzystując umiejętności pracy w takich programach jak Power Point, Pinnacle Studio, Nero, Audio Grabber przygotowywałam podkłady muzyczno – graficzne do przedstawień teatralnych grupy „MAMOJUDA” oraz nagrywałam prezentacje filmowe z występów.               Te same programy pozwalały mi przygotowywać prezentacje multimedialne wykorzystywane podczas programów adaptacyjnych oraz spotkań z rodzicami. Wykorzystując graficzne programy komputerowe przygotowywałam także materiały edukacyjne, ulotki i plakaty potrzebne do realizacji Programu Adaptacyjnego.

 

2.      Korzystanie z zasobów multimedialnych szkoły.

Na co dzień wykorzystuję na zajęciach lekcyjnych liczne programy edukacyjne, które urozmaicają zajęcia, pozwalają łączyć zabawę z nauką, stanowią element aktywizujący do nauki, wprowadzają różnorodne działania uwzględniając stopień trudności zadań, pozwalają na syntezę wizualną i słuchową. Do najczęściej używanych przeze mnie programów komputerowych należą: „Sokrates”, „Szkoła Koziołka Matołka”, „Królik Bystrzak”, „Wesoła szkoła”, „ Klik uczy czytać”, „Klik uczy liczyć”, „Alfabet”

W związku z prowadzeniem nauczania indywidualnego ucznia z porażeniem mózgowym posługującym się komunikacją alternatywną systematycznie wykorzystuję program Boardmaker Speaking Dynamically Pro, w którym przygotowuję lekcję w formie dynamicznych tablic.

 

3.      Systematyczne korzystanie z zasobów internetu.

W celu aktualizowania swojej wiedzy, zdobywania nowych wiadomości systematycznie korzystałam z zasobów Internetu. Na bieżąco śledziłam zmiany w prawie oświatowym, poszukiwałam nowości wydawniczych, czytałam artykuły na interesujące mnie tematy zawodowe, korzystałam z ciekawych pozycji nauczycieli w zakresie innowacyjnych metod pracy. Poszukiwałam materiałów przeznaczonych do wykorzystania na lekcjach, nowinek edukacyjnych. Internet pozwolił mi także na wyszukiwanie interesujących mnie szkoleń,                a także na uczestniczenie w nich w formie on-line ( „Warsztat skutecznego nauczyciela – wsparcie uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się z klas I – III”).

Internet to także możliwość czytania blogów prowadzonych przez rodziców dzieci niepełnosprawnych. Na bieżąco śledziłam wpisy m.in. na blogach:

-          Pamietnik Babci Kubusia - http://pokochajciekubusia.pl/

-          Zmagania wesołego Tisia a autyzmem - http://www.rozbrykanajulka.pl/

Dzięki tym stronom wiele nauczyłam się odnośnie pracy z dziećmi z autyzmem, ale także poznałam ich codzienne życie, problemy, radości, nadzieje, relacje rodzinne.

Często wyszukiwałam także interesujące mnie filmy z różnych terapii dzieci niepełnosprawnych, dzieci z autyzmem na stronach youtube.

              Jestem także stałą użytkowniczką portali edukacyjnych i nauczycielskich, na których wyszukiwałam interesujące mnie publikacje innych nauczycieli, oraz które stanowiły dla mnie inspiracje do podejmowania innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, tworzenia nowych, ciekawych pomocy dydaktycznych. Odwiedzałam m.in. takie strony jak:

-          www.profesor.pl,               www.synapsis.waw.pl                            www.literka.pl, www.publikacje.edu.pl,        www.pedagodzyspecjalni.republika.pl,    www.bazgroszyt.pl www.logopediapraktyczna.pl/,         www.urwiskowo.com.pl/        http://www.superkid.pl/

Dzięki możliwości logowania się, a w niektórych przypadkach także opłacania abonamentów na powyższych stronach, miałam dostęp do wielu przydatnych materiałów – bajek, piosenek, pomocy dydaktycznych w formacie mp3, prezentacji multimedialnych, kolorowanek, teatrzyków itp., które wykorzystywałam na zajęciach lekcyjnych.

              Prawdziwą skarbnicą wiedzy, pomysłów dla nauczycieli, materiałów dydaktycznych, rozwiązań z pedagogiki specjalnej jest portal Chomikuj ( www.chomikuj.pl), gdzie „wyhodowałam’ własnego chomika i w nim przechowuje i udostępniam rozmaite materiały związane z moją pracą zawodową. Sama także korzystałam z materiałów zamieszczonych przez inne „chomiki”, z którymi się „zaprzyjaźniłam”.

 

4.      Współtworzenie strony internetowej Placówki

W czasie trwania stażu współtworzyłam i współprowadzę stronę internetową naszej placówki umieszczając na niej aktualności z życia szkoły, teksty, artykuły i zdjęcia                     ( www.zpswilawa.witrynaszkolna.pl ).

 

Uzyskane efekty:

-   rozwijanie u uczniów spostrzegawczości, pamięci, koncentracji uwagi, stymulowanie do   poszukiwania, porównywania, dobierania itp.,

-   dostarczanie uczniom radości z możliwości pracy i zabawy na komputerze, satysfakcji                 z wykonania zadania, pobudzanie aktywności i motywowanie do działania,

-   stworzenie uczniom warunków umożliwiających poznanie rzeczy, zjawisk na co dzień niedostępnych,

-   ułatwienie planowania pracy dydaktyczno – wychowawczej,

-   możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców,

-   umożliwienie gromadzenia ciekawych opracowań z zakresu pedagogiki i psychologii,

-   możliwość samokształcenia, które wpływa na podniesienie jakości pracy placówki,

-   umożliwienie przygotowania ciekawej formy zaproszeń, podziękowań, dyplomów, zarówno dla dzieci jak i dla rodziców, co z kolei wpływa na ich większe zaangażowanie                          w przedsięwzięcia organizowane w klasie i w szkole,

-   przygotowanie materiałów i dokumentacji awansu zawodowego,

-   promocja Szkoły w środowisku poprzez przygotowywanie strony internetowej zawierającej dokumentację zdjęciową uroczystości, konkursów oraz codziennych zajęć w grupach lekcyjnych,

-   tworzenie i gromadzenie obowiązującej dokumentacji szkolnej w formie czytelnych, estetycznych dokumentów

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin