Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metod pracy otwartej w grupie pięcio- i sześciolatków
Temat kompleksowy: Nadchodzi lato
Temat dnia: Mieszkańcy łąki
Cele główne:Dziecko:
· myśli, mówi, czyta: przygotowuje się do pisania,
· ma pierwsze doświadczenia z matematyką.
Cele ogólne:
· kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się,
· przyswajanie umiejętności czytania,
· kształtowanie umiejętności liczenia,
· kształtowanie prawidłowego stosowania symboli,
· czytanie tekstu ze zrozumieniem,
· stwarzanie sytuacji do działania,
· kształtowanie samodzielnego myślenia,
· rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
· doskonalenie percepcji wzrokowej,
· wyzwalanie różnych form aktywności,
· stwarzanie sytuacji do twórczego działania,
· kształcenie sprawności manualnych rąk podczas składania papieru.
Metody:
· czynna: zadań stawianych do wykonania,
· słowna,
· elementy technik C. Freineta,
· aktywne słuchanie muzyki Batii Strauss.
Formy:
· grupowa zróżnicowana,
· indywidualna,
· zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
· kaseta z nagraniem,
· ilustracje przedstawiające mieszkańców łąki,
· zagadki,
· elementy łąki, zwierzęta, sztaluga,
· napisy,
· liczmany,
· ilustracje żabki,
· koperty z biedronkami,
· zabawki-owady,
· sylwetki pociętych ślimaków,
· napis KWIATY,
· kartka z motylami.
Przebieg zajęć:
1. PrzywitanieZabawa "pląs" - metody pedagogiki zabawyDzieci ilustrują ruchem muzykę, przełamują onieśmielenie (pięcio- i sześciolatki).
2. Zagadkowe słoneczkoSłuchanie zagadek o mieszkańcach łąki.Dzieci analizują treść zagadki, rozpoznają znane owady na podstawie opisu słownego, wybierają kolejność zagadek według określonego kodu, przeliczają kropki na odwrocie obrazka (pięcio- i sześciolatki).
3. Wiosenna łąkaTworzenie gazetki tematycznej z gotowych elementów. Podpisywanie wyrazami do globalnego czytania.Dzieci komponują na sztaludze łąkę wykorzystując gotowe elementy i podpisy, potrafią przeczytać tekst, dobrać napis do obrazka (sześciolatki).
4. Liczenie os i biedronek na tablicyPorównywanie, czego jest więcej, a czego mniej i o ile?Dzieci potrafią przeliczyć osy na tablicy i dobrać odpowiednią cyfrę 10, potrafią przeliczyć ilość biedronek i umieścić właściwą cyfrę 5.
5. Liczenie motyli żółtych i niebieskichDzieci potrafią ułożyć równanie 10 > 5 (sześciolatki), przeliczyć motyle żółte i niebieskie oraz ułożyć zapis 4+4=8.
6. Jak nazywa się żabka mieszkająca na łące?Układanie biedronek według wzrastającej liczby kropek i odczytanie imienia żabki.
7. Zabawa ze zwierzątkamiDzieci nazywają owady.
8. ŚlimaczekDobieranie muszli do tułowia.Dzieci potrafią odszukać dwa pasujące do siebie wzory.
9. Czego brakuje na łące?Dzieci rozwiązują problem i dochodzą do wniosku, że brakuje "kwiatków".
10. KwiatekWykonanie kwiatka metodą origami.Dzieci potrafią odczytać informację zawartą na fiszce, pracują samodzielnie, sprawdzają poprawność wykonywanego zadania i w razie potrzeby dokonuje niezbędnych poprawek.
11. Przypięcie kwiatów do gazetkiDzieci potrafią prawidłowo dobrać tekst do obrazka.
12. Zabawa wyciszająca - metoda Batii StrausseDzieci aktywnie słuchają muzyki poważnej (pięcio- i sześciolatki).
13. Czytanie krótkiego tekstu o łąceDzieci znają wszystkie litery alfabetu, potrafią odczytać tekst z czytanki (sześciolatki), kolorują motylki (pięciolatki).
Bibliografia:
· J. Stec, Zagadki dla najmłodszych
· Techniki C. Freineta w edukacji wczesnoszkolnej - materiały z warsztatów metodycznych
· U. Strzelczyk, Techniki C. Freineta w edukacji wczesnoszkolnej
· H. Semenowicz, Freinet w Polsce
· Aktywne słuchanie muzyki wg Batii Strauss - materiały z warsztatów
Autor: Ewa Koźlik-Pietrzyk
3
oskaritos