Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem
metod „Kolorowej ortografii” wg Lesława Furmagi
Temat: CZY ZNASZ ROŚLINY ZBOŻOWE
Cel operacyjny:
· kształtowanie umiejętności czytelnego, estetycznego i poprawnego
pod względem ortograficznym pisania tekstów.
Cele szczegółowe:
uczeń
· rozpoznaje podstawowe zboża uprawiane w Polsce;
· wyróżnia pojęcia: kwiatostan, wiecha, kolba, kłos;
· potrafi ułożyć kilkuzdaniową wypowiedź na podstawie obserwacji
i własnych doświadczeń;
· potrafi dostosować kolor do pustego okienka wg określonego kodu
i dokonać autokorekty poprawności ortograficznej;
· świadomie używa języka wyjaśniając pisownię wyrazów;
· potrafi czytać cicho ze zrozumieniem i samodzielnie wykonywać instrukcje;
· ułożyć wyrazy wg kolejności alfabetycznej;
· poprawnie odtwarza tekst i melodię poznanej piosenki;
Środki dydaktyczne:
- kolorowe półeczki
- kolorowe dyktando
- zestaw wyrazów z dwukolorowymi okienkami ( dla każdego ucznia)
- zestaw „frajdków” (kwadracików w kolorach Ortofrajdy) w dużym formacie do „ortograficznego prania oraz sznurek i klamerki do bielizny
- zestaw kolorowych plakietek- guziczków
- zestaw kotylionów- kolorowe plakietki i wyrazy
- zestaw lizaków ortograficznych (dla każdego)
- słowniki ortograficzne
- tekst wierszyka o Ortofrajdzie
Tok zajęć
1. Zapoznanie z piosenką „Uciekła mi przepióreczka”.
2. Zabawa w skojarzenia związane z polem.
Nauczyciel podaje słowo a dziecko siedzące obok wypowiada
swoje skojarzenie. Następne dziecko dopowiada własne skojarzenie.
Ważne jest utrzymanie szybkiego tempa podawania kolejnych wyrazów.
3. Przypomnienie z poprzednich zajęć wiadomości dotyczących prac polowych
i zbóż.
4. Podział klasy na grupy, rozdanie naturalnych okazów kwiatostanów,
po jednym dla każdej grupy:
I – żyto
II – pszenica
III – kukurydza
IV – owies
V – jęczmień
Uczniowie obserwują wygląd kwiatostanów, wyłuskują i porównują ziarna zbóż.
5. Porównywanie wyglądu, kształtu, wielkości i barwy nasion zbóż oraz
nazywanie kwiatostanów z wykorzystaniem ilustracji w podręczniku s. 53
(Z Ekoludkiem w szkole klasa III cz. I)
6. Podpisywanie ilustracji zbóż w ćwiczeniu 2 str 53.
7. Wspólna recytacja tekstu wierszyka o Ortofrajdzie:
Ó różowe od dziś będzie
Granatowe RZ wszędzie,
Ż wszędzie zielone niezawodnie,
H brązowe bardzo modnie.
Wyjątki czerwone,
U, CH czarnym posmolone.
8. Przyczepienie na tablicy kolorowych lizaków, które pomogą uczniom
zapamiętać kolory.
9. Zabawa „Ortograficzne pranie”
Nauczyciel pokazuje wyraz z „oknem ”dużego formatu, wybrany uczeń
odczytuje go, a pozostali zastanawiają się nad jego pisownią i podnoszą
odpowiedni lizak ortograficzny. Nauczyciel prosi ucznia, który
podniósł prawidłowy lizak, aby przyszył odpowiedniego koloru guziczek
i powiesił wyraz na sznurku.
W ten sam sposób uczniowie odgadują pisownię pozostałych wyrazów.
Wyrazy do prania: p□enica, □yto, k□k□rydza, zbo□e, □□łty, wydł□□ony, ry□, d□□o, spo□ywczy, sz□mią, cię□ka, m□wią, k□tałt, □adki, g□ube, r□szyła, wie□a, □niwa, r□□nią się, □niwiarka, do□ynki, o□e, □ywność, p□l, □niwia□e, □yzne, gleba□, □prawiają,
Chętni uczniowie układają wyrazy w kolejności ortograficznej.
Przepisanie wyrazów do zeszytu.
10. Poznanie zabawy „Układanie wyrazów na kolorowych półkach
ortograficznej szafy”.
Uczniowie wyjmują z kopert wyrazy z dwukolorowymi okienkami
i prawidłowym kolorem na drugiej stronie kartki. Układają je na
kolorowych półkach, nie podglądając drugiej strony. Po skończeniu
zadania odwracają karteczki, aby sprawdzić poprawność wykonania.
- Nauczyciel pyta, której grupie udało się ułożyć bezbłędnie, a
następnie poleca schowanie wyrazów i półek do kopert.
11. Przerwa śródlekcyjna - zabawa taneczna „Bal w Ortofrajdzie”.
Uczniowie podzieleni są na dwa zespoły. Połowa z nich otrzymuje i przypina
kotyliony z wyrazami o okienkach dwukolorowych, a połowa kolorowe
plakietki samoprzylepne. Dzieci spacerują po klasie w czasie nagrania
piosenki. Kiedy muzyka milknie, zatrzymują się i dobierają się w pary
zgodnie z zasadami „Ortofrajdy”. Po wspólnej korekcie, tańczą w parach
przy piosence.
12. Zabawa ze słownikiem ortograficznym - Nauczyciel rozdaje
pojedyncze karteczki, na których są wyrazy z okienkami.
Uczniowie szukają ich w słowniku, uzupełniają kolorem i układają
w kolejności alfabetycznej.
13. Zabawa „Kolorowe klocki”.
Uczniowie w grupach mają do dyspozycji po 6 sześciennych klocków,
Zawierających wyrazy z trudnością ortograficzną. Rzucając kostką z kolorami
losują kolor, z którym będą wyszukiwać wyrazów na klockach.
Grupa, która wykona zadanie, podnosi w górę kolorowe lizaki.
Wybrane dziecko odczytuje wyrazy, a pozostali uczniowie wyłapują
ewentualne błędy.
14. Podsumowanie zajęć - Nauczyciel rozdaje krótkie kolorowe dyktanda
(tekst lub zestaw wyrazów z okienkami). Uczniowie posługując
się słownikiem kolorują okienka zgodnie z zasadami kolorowej ortografii.
Następnie dokonują korekty za pomocą szablonu.
Samoocena uczniów. Dzieci siadają na dywanie i przydzielają sobie punkty za bezbłędne dyktanda.
Opracowała:
Jolanta Kołodziejczyk
Jordanów, dn. 06.09.2004 r
Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami „ „Kolorowej ortografii”.
B□br i k□ry
B□br, co □ył w swej □atce w
g□ra□, znał się tak jak nikt na
k□ra□. K□powały miasta, wioski bob□e k□ry, k□ry nioski. A□
b□br wreszcie □ekł, □e ma□y, by wypocząć gdzieś na pla□y. Więc zostawił fermę k□□ą swoim czterem wiernym str□□om i
□odowlę k□r po□□cił,
i wyje□ał, i nie wr□cił.
Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami
„Kolorowej ortografii”.
„ Smacznego!
Wskaz□wki na zega□e
p□es□nęły się na godzinę
t□ynastą. Nad□odzi pora
obiad□. Co poda nam k□□a□ na tale□□? Mo□e będzie to
□ymska pieczeń, a mo□e
s□r□wka z d□□ą ilością
wa□yw i owoc□w. Niezale□nie od tego, co będzie, □yczymy wszystkim smacznego!
W□ł i ksią□ki
M□głbym p□ysiąc, □e widziałem, jak w□ł czytał wcią□ z zapałem. Biblioteka□ z miasta Łom□y j□□ z ksią□kami nie nadą□y. –Panie wole! Drogi panie! Nie□□e czytać pan p□estanie! Nie mam ksią□ek
j□□ zapas□, proszę dać mi
tro□ę czas□.
Co za □ałas!
Jeśli □odzi o □ałasy, to dziś p□yszły takie czasy, □e j□□ □ałas sły□ać wszędzie: w □lewni, park□ i □□ędzie. Ka□dy więc, panowie, panie, □ałasować nie□ p□estanie. Nie□ nastanie w p□yszłym rok□ ci□□teńki, błogi spok□j.
□□ąszcze w t□cinie
Za□walały t□cinę □□ąszcze – Nie ma to jak t□ciny gąszcze.
□ować mo□esz się w □pale, w sza□y grać jest doskonale,
□□śtać się na t□ciny końca□,
pop□ed□eźniać te□ zaskrońca. T□cinę zwykłą, daje słowo, mo□na zmienić na c□krową. No, a wtedy p□yjdzie pora pędzić □ywot plantatora.
Ni e b□j się pok□yw
Pok□ywy rozp□est□eniły się na d□□ej części wa□ywnego ogrod□. P□esłoniły r□wnie□
r□□e, kt□re były d□mą gospoda□a. T□eba naost□yć
ost□e kosy i r□szyć p□eciw
pok□ywom, zanim opan□ją cały ogr□d. Nie pozw□lmy
□ądzić □wastom!
basetla57