Third Boot Device.doc

(25 KB) Pobierz
Third Boot Device

Third Boot Device

 

First / Second / Third Boot Device - Opcje określające kolejność odczytywania nośników, z których BIOS ma uruchomić system operacyjny. W aktualnych obecnie wersjach komputerów znaleźć można szeroki wachlarz obsługiwanych urządzeń, począwszy od dysków twardych (na poszczególnych kanałach), dyskietek, napędów CD, ZIP-ów, napędów magnetooptycznych itp. W standardowej sytuacji (system zainstalowany na pierwszym dysku twardym) dla opcji "First Boot Device" najlepiej ustawić parametr "IDE-0" lub ("HDD-0"). System będzie wtedy najszybciej uruchamiany (BIOS nie będzie przeszukiwał innych nośników). Third jest trzecim w kolejniści do odczytu nośnikiem..

 

Time

 

Opcja pozwala na ustawienie aktualnego czasu.

 

Transaction Mode

 

Ustala tryb adresowania przestrzeni dysku twardego. Optymalnym ustawieniem jest parametr "Auto" (BIOS odczyta niezbędne dane dotyczące adresowania bezpośrednio z samego dysku). Pozostałe z opcji ("CHS", "LBA" oraz "Large") można próbować ustawić, gdy dysk jest nieprawidłowo adresowany przez BIOS. Objawia się to najczęściej błędnie zwracanym rozmiarem dysku. W przypadku bardzo starych dysków twardych (o liczbie cylindrów mniejszej od 1024) zalecane jest ustawienie adresowania w trybie CHS (Cylinder, Head, Sector), a następnie ręczne wprowadzenie poszczególnych parametrów (liczby cylindrów - Cylinders; liczby głowic - Heads i sektorów - Sectors). Niezbędne informacje dotyczące tych parametrów powinny znajdować się na samej obudowie dysku. W przypadku BIOS-ów Awarda w wersji 4,51PG szczegółowe ustawienia dysków twardych (jak m.in. liczba cylindrów, głowic itp.) można wprowadzić z głównego ekranu kategorii "Standard CMOS Setup". Jeżeli nie występuje tu konfiguracja automatyczna należy wybrać opcję LBA

 

TX, RX inverting enable

 

Umożliwia dopasowanie sygnałów transmisji i odbioru przez port podczerwony. Właściwe ustawienie powinno być zweryfikowane z dokumentacją posiadanego urządzenia, obsługującego taką transmisję.

 

Typematic Delay

 

Określa opóźnienie (w milisekundach), po jakim - w razie trzymania klawisza - dany znak będzie automatycznie powtarzany (z częstotliwością określoną w opcji Typematic Rate . Do wyboru najczęściej mamy tu czas od l/4 sekundy (250 ms) do sekundy (1000 ms).

 

Typematic Rate

 

Określa, ile znaków wyświetlanych jest na ekranie w ciągu jednej sekundy po przytrzymaniu wciśniętego klawisza

 

Typematic Rate Delay

 

Czas, jaki musi upłynąć od momentu pojawienia się pierwszego znaku na ekranie po wciśnięciu i przytrzymaniu klawisza do chwili jego powtórzenia

 

Typematic Rate Setting

 

Umożliwia włączenie regulacji szybkości działania klawiatury. Dostępne stają się wówczas dwie dodatkowe funkcje, które mają wpływ na sposób działania klawiatury tylko w środowisku DOS :


Typematic Rate oraz Typematic Delay.


Zalecane ustawienie: Disabled. Ustawiamy wedle własnej woli, pamiętając, że ustawienie to będzie działało w zasadzie tylko w DOS-ie (Windows, Linux samodzielnie obsługują klawiaturę). Ponadto niektóre klawiatury (zwłaszcza bezprzewodowe) ignorują wszelkie modyfikacje wprowadzone w BIOS-ie .

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin