First / Second / Third Boot Device - Opcje określające kolejność odczytywania nośników, z których BIOS ma uruchomić system operacyjny. W aktualnych obecnie wersjach komputerów znaleźć można szeroki wachlarz obsługiwanych urządzeń, począwszy od dysków twardych (na poszczególnych kanałach), dyskietek, napędów CD, ZIP-ów, napędów magnetooptycznych itp. W standardowej sytuacji (system zainstalowany na pierwszym dysku twardym) dla opcji "First Boot Device" najlepiej ustawić parametr "IDE-0" lub ("HDD-0"). System będzie wtedy najszybciej uruchamiany (BIOS nie będzie przeszukiwał innych nośników). Third jest trzecim w kolejniści do odczytu nośnikiem..
Opcja pozwala na ustawienie aktualnego czasu.
Ustala tryb adresowania przestrzeni dysku twardego. Optymalnym ustawieniem jest parametr "Auto" (BIOS odczyta niezbędne dane dotyczące adresowania bezpośrednio z samego dysku). Pozostałe z opcji ("CHS", "LBA" oraz "Large") można próbować ustawić, gdy dysk jest nieprawidłowo adresowany przez BIOS. Objawia się to najczęściej błędnie zwracanym rozmiarem dysku. W przypadku bardzo starych dysków twardych (o liczbie cylindrów mniejszej od 1024) zalecane jest ustawienie adresowania w trybie CHS (Cylinder, Head, Sector), a następnie ręczne wprowadzenie poszczególnych parametrów (liczby cylindrów - Cylinders; liczby głowic - Heads i sektorów - Sectors). Niezbędne informacje dotyczące tych parametrów powinny znajdować się na samej obudowie dysku. W przypadku BIOS-ów Awarda w wersji 4,51PG szczegółowe ustawienia dysków twardych (jak m.in. liczba cylindrów, głowic itp.) można wprowadzić z głównego ekranu kategorii "Standard CMOS Setup". Jeżeli nie występuje tu konfiguracja automatyczna należy wybrać opcję LBA
Umożliwia dopasowanie sygnałów transmisji i odbioru przez port podczerwony. Właściwe ustawienie powinno być zweryfikowane z dokumentacją posiadanego urządzenia, obsługującego taką transmisję.
Określa opóźnienie (w milisekundach), po jakim - w razie trzymania klawisza - dany znak będzie automatycznie powtarzany (z częstotliwością określoną w opcji Typematic Rate . Do wyboru najczęściej mamy tu czas od l/4 sekundy (250 ms) do sekundy (1000 ms).
Określa, ile znaków wyświetlanych jest na ekranie w ciągu jednej sekundy po przytrzymaniu wciśniętego klawisza
Czas, jaki musi upłynąć od momentu pojawienia się pierwszego znaku na ekranie po wciśnięciu i przytrzymaniu klawisza do chwili jego powtórzenia
Umożliwia włączenie regulacji szybkości działania klawiatury. Dostępne stają się wówczas dwie dodatkowe funkcje, które mają wpływ na sposób działania klawiatury tylko w środowisku DOS :Typematic Rate oraz Typematic Delay. Zalecane ustawienie: Disabled. Ustawiamy wedle własnej woli, pamiętając, że ustawienie to będzie działało w zasadzie tylko w DOS-ie (Windows, Linux samodzielnie obsługują klawiaturę). Ponadto niektóre klawiatury (zwłaszcza bezprzewodowe) ignorują wszelkie modyfikacje wprowadzone w BIOS-ie .
ZULUS555