mac.docx

(15 KB) Pobierz

Karta sieciowa (ang. NIC - Network Interface Card) - karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Karty NIC pracują w określonym standardzie, np. Ethernet, Token Ring, FDDI, ArcNet, 100VGAnylan.Dla większości standardów karta NIC posiada własny, unikatowy w skali światowej adres fizyczny, znany jako adres MAC, przyporządkowany w momencie jej produkcji przez producenta, zazwyczaj umieszczony na stałe w jej pamięci ROM. Adres ten można dynamicznie zmieniać o ile stosowane oprogramowanie na to pozwala. Zmiana tak obowiązuje do restartu komputera (lub samego oprogramowania sieciowego). Karty sieciowe standardu ArcNet miały adres MAC ustawiany ręcznie za pomocą mikroprzełączników umieszczonych na karcie (zwykle dostępnych z zewnątrz poprzez wycięcie w "śledziu").

Karta sieciowa pracuje tylko w jednym standardzie np. Ethernet. Nie może pracować w dwóch standardach jednocześnie np. Ethernet i FDDI. Obecnie ze względu na wyraźną dominację standardów rodziny Ethernet pojęcie karty sieciowej i karty Ethernet bywa mylnie utożsamiane. Karty sieciowe, podobnie jak switche są elementami aktywnymi sieci.

MAC adres jest unikalnym adresem (numerem seryjnym) karty sieciowej. Każdy MAC adres ma długość 6 bajtów (48 bitów) i jest przedstawiany w zapisie heksadecymalnym (np. 12:34:56:78:90:AB).

Polecenie 1

Przelicz na wartość binarną adres 00-13-8f-4b-e0-b1

Adres IP identyfikuje komputer w sieci. Ma długość 4 bajtów (32 bitów) i jest przedstawiany w formie czterech liczb oddzielanych kropką (np. 195.205.100.200). Adres IP – liczba nadawana interfejsowi sieciowemu, grupie interfejsów (broadcast, multicast), bądź całej sieci komputerowej opartej na protokole IP, służąca identyfikacji elementów warstwy trzeciej modelu OSI – w obrębie sieci oraz poza nią (tzw. adres publiczny).

Adres IP nie jest "numerem rejestracyjnym" komputera – nie identyfikuje jednoznacznie fizycznego urządzenia – może się dowolnie często zmieniać (np. przy każdym wejściu do sieci Internet) jak również kilka urządzeń może dzielić jeden publiczny adres IP. Ustalenie prawdziwego adresu IP użytkownika, do którego następowała transmisja w danym czasie jest możliwe dla systemu/sieci odpornej na przypadki tzw. IP spoofingu (por. man in the middle, zapora sieciowa, ettercap) – na podstawie historycznych zapisów systemowych.

W najpopularniejszej wersji czwartej (IPv4) jest zapisywany zwykle w podziale na oktety w systemie dziesiętnym (oddzielane kropkami) lub rzadziej szesnastkowym bądź dwójkowym (oddzielane dwukropkami bądź spacjami).

 

W zależności od używanego systemu operacyjnego MAC adres lub adres IP karty sieciowej można przeczytać w następujący sposób:

Adres MAC podawany jest zwykle szesnastkowo. Pierwsze 3 bajty (24 bity) to kod producenta (vendor code), pozostałe 3 bajty to kolejny unikalny identyfikator karty. Kody producentów nadawane są przez międzynarodową organizację normalizacyjną IEEE (Międzynarodowe stowarzyszenie inżynierów elektryków i elektroników).

Jak sprawdzić adres MAC karty sieciowej?

Windows 95, 98, Me

Z menu "Start" wybierz opcję "Uruchom" i wpisz polecenie winipcfg. Następnie z rozwijanej listy wybierz aktualnie używaną kartę sieciową. "Adres karty" to poszukiwany adres MAC.

Windows NT, XP, 2000, 2003...

Z menu "Start" wybierz opcję "Uruchom" i wpisz polecenie cmd. Z otwartego okna wiersza poleceń wpisz komendę ipconfig /all. Szukaj wiersza "Adres fizyczny".

Linux

W wierszu poleceń wpisz komendę "ifconfig". Szukaj pola HWaddr

 

Zmiana adresu mac karty sieciowej:

http://www.hotfix.pl/articles.php?article_id=114

Polecenie: Opisz

 

Korzystając z adresu http://www.digipedia.pl w zakładce Adres Mac sprawdź producenta karty sieciowej swojego komputera, następnie skorzystaj z zakładki Lokalizacja IP: jakie wnioski?

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin