plastyka6.doc

(43 KB) Pobierz

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PRZEDMIOTU PLASTYKA DLA KLASY VI – WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, POSTAWA.

 

CELUJĄCA

1.       Uczeń zna  - potrafi wskazac przykłady  i objaśnic wszystkie pojęcia poznane na historii sztuki i teorii plastyki (perspektywa pasowa, kulisowa, powietrzna, barwna, linearna, z 1 i 2 punktami zbiegu, pojęcia z zakresu architektury, rzeźby i malarstwa romańskiego, gotyckiego i renesansowego).

2.       Rozumie i na wybranych przykładach potrafi samodzielnie analizowac funkcję i formę * poznanych dzieł sztuki.

3.       Potrafi szczegółowo rysowac poznane obiekty sztuki i nazywac ich poszczególne elementy np. detale architektury.

4.       Umie objaśnic i wykonac wszystkie, poznane na plastyce techniki  i konstrukcje (techniki malarskie: akwarela z dorysowaniem, plakatówka z odciskiem, kolaż, sgraffito, tłusty pastel, batik, tempera na desce; rysunek – konstrukcja perspektywy linearnej z jednym i dwoma punktami zbiegu, światłocień; techniki graficzne: linoryt, gipsoryt lub kolograf; rzeźbiarskie: modelowanie z masy solnej i papierowej, gliny, gipsu itp.). Potrafi ww. techniki zastosowac w swoich pracach plastycznych.

5.       Potrafi w sposób twórczy rozwiązywac problemy plastyczne.

6.       Zna detale architektury romańskiej, gotyckiej i renesansowej, potrafi objaśnic  związek ich funkcji z formą i zastosowac we własnych projektach.

7.       Potrafi plastyczne środki wyrazu (kompozycję, barwę, kreskę, fakturę) stosowac w swoich pracach, uzyskując zamierzone efekty np. nastrój, ekspresję, informację itp.

8.       Potrafi obserwowac naturę i własne obserwacje wyrażac w rysunku, pracy malarskiej lub rzeźbiarskiej.

9.       Bierze udział w pozalekcyjnych zajęciach plastycznych i  konkursach.  Pomaga w przygotowaniu wystaw i scenografii szkolnych.

10.   Jest zawsze przygotowany do lekcji.

 

BARDZO DOBRA

1.       Uczeń zna  - potrafi wskazac przykłady  i objaśnic  prawie wszystkie pojęcia poznane na historii sztuki i teorii plastyki (perspektywa pasowa, kulisowa, powietrzna, barwna, linearna, z 1 i 2 punktami zbiegu, pojęcia z zakresu architektury, rzeźby i malarstwa romańskiego, gotyckiego i renesansowego.

2.       Rozumie i na wybranych przykładach potrafi samodzielnie analizowac funkcję i formę * poznanych dzieł sztuki.

3.       Potrafi schematycznie rysowac poznane obiekty sztuki i nazywac ich poszczególne elementy np. detale architektury.

4.       Umie objaśnic i wykonac  prawie wszystkie poznane na plastyce techniki  i konstrukcje (techniki malarskie: akwarela z dorysowaniem, plakatówka z odciskiem, kolaż, sgraffito, tłusty pastel, batik, tempera na desce; rysunek – konstrukcja perspektywy linearnej z jednym i dwoma punktami zbiegu, światłocień; techniki graficzne: linoryt, gipsoryt lub kolograf; rzeźbiarskie: modelowanie z masy solnej i papierowej, gliny, gipsu itp.). Potrafi ww. techniki zastosowac w swoich pracach plastycznych.

5.       Potrafi w sposób twórczy rozwiązywac  większośc problemów plastycznych.

6.       Zna detale architektury romańskiej, gotyckiej i renesansowej, potrafi objaśnic  związek ich funkcji z formą i zastosowac we własnych projektach.

7.       Potrafi plastyczne środki wyrazu (kompozycję, barwę, kreskę, fakturę) stosowac w swoich pracach, uzyskując zamierzone efekty np. nastrój, ekspresję, informację itp.

8.       Potrafi obserwowac naturę i własne obserwacje wyrażac w rysunku, pracy malarskiej lub

rzeźbiarskiej.

9.       Jest prawie zawsze przygotowany do lekcji.

 

DOBRA

1.       Uczeń zna  - potrafi wskazac przykłady  i objaśnic  niektóre pojęcia poznane na historii sztuki i teorii plastyki (patrz ocena celująca)

2.       Na wybranych przykładach potrafi samodzielnie analizowac funkcję i formę * niektórych, poznanych dzieł sztuki.

3.       Potrafi schematycznie rysowac niektóre, poznane obiekty sztuki i nazywac ich poszczególne elementy np. detale architektury.

4.       Umie objaśnic niektóre poznane na plastyce techniki  i konstrukcje oraz stara się prawidłowo je wykonywac (patrz ocena celująca i bardzo dobra). Potrafi ww. techniki stosowac w niektórtch swoich pracach plastycznych.

5.       Stara się problemy plastyczne rozwiązywac samodzielnie.

6.       Umie opisac  niektóre detale architektury romańskiej, gotyckiej i renesansowej i stara się stosowac je  w swoich projektach.

7.       Stara się plastyczne środki wyrazu (kompozycję, barwę, kreskę, fakturę) stosowac w swoich pracach.

8.       Stara się obserwowac naturę i własne obserwacje wyrażac w rysunku, pracy malarskiej lub

rzeźbiarskiej.

9.       Stara się by przygotowanym do lekcji.

 

DOSTATECZNA

1.       Uczeń rzadko zna  - potrafi wskazac na  przykładach  i objaśnic,  niektóre pojęcia poznane na historii sztuki i teorii plastyki (patrz ocena celująca).

2.       Na wybranych przykładach rzadko potrafi samodzielnie  analizowac funkcję i formę *  poznanych dzieł sztuki.

3.       Rzadko potrafi schematycznie rysowac poznane obiekty sztuki i nazywac ich poszczególne elementy np. detale architektury.

4.       Czasami umie objaśnic poznane na plastyce techniki  i konstrukcje ale nie stara się prawidłowo ich wykonywac (patrz ocena celująca i bardzo dobra). Rzadko potrafi ww. techniki stosowac w swoich pracach plastycznych.

5.       Nie stara się problemów plastyczneych rozwiązywac samodzielnie.

6.       Czasami potrafi opisac  niektóre detale architektury romańskiej, gotyckiej i renesansowej ale nie rozumie ich funkcji i nie potrafi ich samodzielnie stosowac w swoich projektach.

7.       Często stosuje plastyczne środki wyrazu (kompozycję, barwę, kreskę, fakturę) przypadkowo.

8.       Rzadko stara się obserwowac naturę i własne obserwacje wyrażac w rysunku, pracy malarskiej lub rzeźbiarskiej.

9.       Często jest nieprzygotowanym do lekcji.

 

 

 

DOPUSZCZAJĄCA – 50 % oceny dostatecznej

 

 

 

 

 

 

 

*Potrafi analizowac formę pod kątem kompozycji, barwy, rysunku, przestrzeni a także treści i wyrazu emocjonalnego

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin