Zasady musztry i ceremoniału harcerskiego.rtf

(833 KB) Pobierz
SPIS TREŚCI

ZASADY MUSZTRY I CEREMONIAŁU HARCERSKIEGO

 

Wprowadzony Rozkazem Naczelnika ZHP L. 5/97

z dnia 20 maja 1997 r.

 

SPIS TREŚCI

 

WSTĘP

 

ZASADY HARCERSKIEGO ZACHOWANIA

1.    Harcerski styl

2.    Przełony, podwładny, starszy, młodszy

3.    Przedstawianie się

4.    Meldowanie się

5.    Oddawanie honorów

 

ZASADY MUSZTRY

1.    Wstęp

2.    Komenda

3.    Musztra indywidualna

3.1. Postawa zasadnicza

3.2. Postawa swobodna

3.3. Meldowanie

3.4. Oddawanie honorów w miejscu

4.    Szyk - rodzaje i elementy

5.    Musztra zespołowa

5.1. Wykonywanie zbiórek

5.2. Rozejście się

5.3. Równanie i krycie

5.4. Odliczanie

5.5. Przesunięcie szyku

5.6. Występowanie i wstępowanie

5.7. Zmiana szyku

w miejscu

w marszu

5.8. Marsz i zatrzymanie

6.    Apel drużyny/obozu

6.1. Meldowanie

6.2. Rozkaz

6.3. Flaga, hymn

6.4. Zakończenie apelu

 

CEREMONIAŁ HARCERSKI

1.    Zasady ogólne

2.    Zbiórki drużyn i oficjalne uroczystości harcerskie

2.1. Apel drużyny, hufca, chorągwi

2.2. Postępowanie z flagą państwową

2.3. Postępowanie ze sztandarem jednostki organizacyjnej

2.4. Postępowanie z proporcami drużyn i proporczykami zastęw

2.5. Przegląd jednostek organizacyjnych

2.6. Defilada

3.    Uroczystości harcerskie

3.1. Uroczysty capstrzyk

3.2. Apel poległych

3.3. Wręczenie sztandaru

4.    Zasady uczestniczenia drużyn harcerskich reprezentujących Związek w uroczystościach państwowych, patriotyczno-religijnych

 

ZASADY SŁBY WARTOWNICZEJ W ZHP

1.    Cel

2.    Organizacja

3.    Prawa i obowiązki wartownika

4.    Warty honorowe

 

REGULAMIN FLAGOWY Związku Harcerstwa Polskiego

1.    Postanowienia ogólne

2.    Prawo noszenia bandery i proporców

3.    Wzory bander i proporców

4.    Zasady noszenia bandery harcerskiej

5.    Zasady noszenia proporców

6.    Ceremoniał morski

 

SYGNAŁY OKOLICZNOŚCIOWE W ZHP

 

 

WSTĘP

 

Harcerski system wychowawczy Związku Harcerstwa Polskiego jest rozumiany jako jedność: zasad harcerskiego wychowania, metody i programu. Jednym z elementów harcerskiego wychowania było i jest tworzenie uniwersalnego dla wszystkich członków Związku Harcerstwa Polskiego zbioru zasad i norm postępowania. Od lat harcerska musztra, regulaminowe wypełnianie zapisanych w niej komend, towarzyszy  nam w harcerskim działaniu - na zbiórkach, wycieczkach, obozach, podczas pełnienia słby.

Dzisiaj musztra nie jest nieodłącznym elementem wszystkich harcerskich zajęć. Zastęp, drużyna może mieć wspaniałe zbiórki, w trakcie których żadna harcerka, ani żaden harcerz nie stanie na baczność, a przełony nie wyda żadnego rozkazu. Ale pamiętać musimy, że od  swojego powstania harcerstwo polskie było i w dużym stopniu pozostaje stowarzyszeniem, w którym wiele elementów obrzędowości, zwyczajów i tradycji opartych jest o tradycje i wzorce patriotyczne i wojskowe. Jest to charakterystyczna cecha polskiego skautingu, akceptowana i potrzebna naszemu społeczeństwu.

Podstawowe elementy musztry pozwalają na większą sprawność organizacyjną, uatrakcyjnienie form pracy, zdyscyplinowanie, a przede wszystkim istotnie zwiększają bezpieczeństwo podopiecznych, co dla często młodych instruktorów ma istotne znaczenie.

W harcerskim wychowaniu bardzo waż rolę odgrywają kulturowe tradycje, obrzędowości poszczególnych środowisk harcerskich. Nauka poszanowania tradycji narodowych, nadanie szczególnej rangi symbolom i znakom harcerskim jest wyrazem miłci, patriotyzmu i swoistej jedności organizacyjnej.

Realizując zadania programowe służące rozwijaniu i pogłębianiu wśd harcerek i harcerzy szacunku do tradycji i znajomości historii Ojczyzny, drużyny harcerskie uczestniczą w różnej rangi uroczystościach państwowych, wojskowych i religijnych. Występując jako umundurowana
a więc wyróżniająca się grupa harcerze muszą swoim zachowaniem, sposobem poruszania się, odróżniać się od innych uczestników uroczystości. Zobowiązuje ich do tego harcerski styl i fason. Muszą także dostosowywać się do ogólnie przyjętych wymogów ceremoniału wojskowego, dyplomatycznego i religijnego.

W opracowanych dokumentach staraliśmy się z funkcjonujących w Związku regulaminów musztry i opisów różnych ceremonialnych zwyczajów wybrać i określić to, co powinno stanowić niezbędne i dostosowane do aktualnych potrzeb i oczekiwań większości członków naszego Związku, minimum zasad i obowiązków. Dotyczą one zachowań pojedynczych harcerek i harcerzy, jak również zastęw i drużyn.

Dokument ten zatytułowany Zasady musztry i ceremoniału harcerskiego winien być przestrzegany przez wszystkich członków Związku Harcerstwa Polskiego: harcerki, harcerzy, instruktorki, instruktorów, a w szczególnych przypadkach również przez członków gromad zuchowych. Zuchy oczywiście mająasną musztrę, często jednak uczestniczą w uroczystościach harcerskich, państwowych, patriotyczno-religijnych i powinny wiedzieć, jak w takich sytuacjach mają się zachować.

Aby za każdym razem nie używać zbyt długich określeń harcerka-harcerz, instruktorka-instruktor, wszystkie zapisy w Zasadach musztry i ceremoniału harcerskiego, które mówią
o harcerzu, instruktorze odnoszą sięwnocześnie do harcerki  czy instruktorki.

Mamy nadzieję, że dobra drużyna, dobry drużynowy potrafi w sposób atrakcyjny i z korzyścią dla wszystkich nauczyć swoje harcerki, swoich harcerzy nawet najtrudniejszych elementów musztry.

Od praktycznej realizacji przez nas wszystkich zapisów Zasad musztry i ceremoniału harcerskiego zależy, czy będziemy dział w prężnym, jednolitym, o wspólnych tradycjach
i obrzędach Związku Harcerstwa Polskiego.

 

ZASADY HARCERSKIEGO ZACHOWANIA

 

1. Harcerski styl

1.1.  Harcerz zawsze zachowuje się zgodnie z zasadami zawartymi w Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim.

1.2.  Harcerz jest uprzejmy, kulturalny, rycerski, pogodny i zdyscyplinowany.

1.3.  Harcerz wchodząc do harcówki czy innego pomieszczenia na spotkanie wita zebranych, zatrzymując się w drzwiach, pozdrowieniem "Czuwaj".

1.4.  Harcerz występując w mundurze wygląda schludnie i czysto, zgodnie z "Regulaminem mundurów zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorek i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego" i "Regulaminem odznak i oznak zuchowych, harcerskich i instruktorskich Związku Harcerstwa Polskiego".

Harcerz i harcerka nosi nakrycie głowy zgodnie z zapisem w  "Regulaminie mundurów zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorek i instruktorów".

Przebywając w pomieszczeniach harcerze i harcerki zwyczajowo występują bez nakrycia      głowy. Uczestnicząc w uroczystościach religijnych Mszach św., harcerze zdejmują nakrycie głowy, harcerki pozostają w nich.

W czasie uroczystości oficjalnych, państwowych, harcerskich i innych harcerze i harcerki występują w nakryciach głowy.

Tradycje poszczególnych drużyn, szczepów, hufców czy chorągwi określają zwyczaj noszenia regulaminowych nakryćowy w czasie harcerskich spotkań i zbiórek, takich jak ognisko, kominek, bieg harcerski itp.

 

2. Przełony, podwładny, starszy, młodszy

2.1. Harcerz w stosunku do innych harcerzy może być przełonym lub podwładnym, starszym lub młodszym.

2.2. Przełonym jest harcerz (instruktor), który na podstawie postanowień przepisów organizacyjnych lub decyzji przełonych wyższych szczebli odpowiada za czynności słbowe innych  harcerzy (instruktorów).

Ma on prawo do:

wydawania rozkazów lub poleceń innym harcerzom,

kierowania sł i działalnością podległych mu harcerzy.

Harcerz (instruktor), który jest przeł...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin