Scenariusz zajęć wychowawczo – dydaktycznych
w grupie dzieci 4 i 5 –letnich.
Temat kompleksowy: Ulubione zwierzątko
Temat dnia: Zabawy w akwarium
Cele ogólne:
- uwrażliwianie na piękno muzyki,
- kształtowanie umiejętności poruszania się do muzyki,
- utrwalenie nazw i kształtu figur geometrycznych,
Cele operacyjne:
- kalkuje przygotowany wzór,
- rysuje po śladzie,
- słucha uważnie utworu,
- potrafi wypowiedzieć się na temat nastroju słuchanej muzyki,
- przedstawia muzykę ruchem,
- zna cechy kwadratu,
- tworzy zbiór na podstawie jednej cechy,
- przelicza elementy w zbiorze w zakresie sześciu,
Metody:
- wprawek dramowych,
- ćwiczeń stawianych do wykonania,
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
- binarna,
Środki dydaktyczne:
Sylwety rybek do kalkowania i rysowania po śladzie, chusta animacyjna, duża sylweta koła i kwadratu, nagranie CD utworu „Akwarium” C. Saint – Saensa, sylwety rybek w kształcie koła i kwadratu.
Lp.
Nazwa zadania
Czynności nauczyciela i dzieci
Uwagi
1.
Wesołe rybki
Ćwiczenie grafomotoryczne – kalkowanie wzorków na sylwetach rybek. Po zakończeniu pracy dzieci przypinają ozdobione rybki do folii zawieszonej na ścianie, która tworzy szyby akwarium.
2.
„Zabawa Akwarium”
Rozłożona chusta animacyjna to powierzchnia okrągłego akwarium. N. wpuszcza wodę do akwarium i rybki (dzieci) powoli poruszają się w nim. Każde dziecko trzyma na głowie woreczek. Rybka, której woreczek spadnie nie może się poruszać do momentu, aż inne dziecko nie zanurkuje, nie podniesie woreczka i położy na głowie. Po chwili zabawy N. wypuszcza wodę z akwarium, a rybki ponownie stają się dziećmi.
3.
Słuchanie utworu „Akwarium” – Camille’a Saint - Saensa
N. prosi dzieci aby posłuchały przez chwilę muzyki. Dzieci, które się nie boją mogą przymknąć oczy i wyobrazić sobie piękne, duże akwarium z mnóstwem kolorowych rybek.
Swobodne wypowiedzi dzieci n/t muzyki:
Co przedstawia?
Do czego zachęca?
Jak można przedstawić ją ruchem?
4.
Zabawa „Robimy fale”
Dzieci ustawiają się dookoła chusty, dotykają jej śliskiej powierzchni. N. zwraca uwagę, że jest ona gładka jak tafla wody. Dz. Biorą uchwyty chusty i na prośbę N. poruszają nią w sposób aby tworzyły się małe fale. Stopniowo fale coraz bardziej się podnoszą, tak aby były bardzo wysokie. (w tle słuchać utwór „Akwarium”). N. wrzuca na powierzchnię wody balony, albo piłeczki, które zaczynają pływać. Należy uważać, aby nie spadły na podłogę. Wskazane dzieci mogą przebiegać pod chustą.
5.
„Poznajemy kwadraty
Oglądanie dużych sylwet kwadratu i koła. Przypomnienie nazw figur geometrycznych. Przypomnienie cech kwadratów (przeliczanie boków, porównywanie ich długości”.
Tworzenie zbiorów z „rybek” w kształcie kół i kwadratów na podstawie jednej cechy – kształtu. Porównywanie liczebności zbiorów.
Wyszukiwanie w Sali przedmiotów w kształcie kwadratów
6.
Zabawa „Rybka i rybak”
Dzieci stoją w kręgu trzymając brzeg chusty, wybrana dwójka dzieci staje się rybakiem i rybką. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływającą w wodzie rybkę (dziecko pod chustą).
3
psotka14