Scenariusz zajęć plastycznych w przedszkolu dla grupy dzieci 6.doc

(44 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć plastycznych w przedszkolu dla grupy dzieci 6-letnich.

 

Prowadzący:Monika Rączka

Data zajęć:27.11.2010r

Blok tematyczny:Poznajemy przyrodę-wiosna.

Temat zajęć:Kwiaty wiosenne.

Cel ogólny:Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności  wypowiadania się przez sztuki plastyczne.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

·        Rozpoznaje i nazywa niektóre wiosenne kwiaty

·        Odróżnia kwiaty będące pod ochroną od tych,co rosną w ogrodzie

·        Potrafi ułożyć obrazek z elementów

·        Dokładnie i estetycznie wykonuje pracę plastyczną

Metody pracy:

·          Słowna-wiersz,rozmowa

·          Czynna-zadania stawiane do wykonania

·          Aktywizująca-pobudzająca do tworzenia

Formy pracy:

·        Praca z całą grupą

·        Praca indywidualna

·        Praca w grupach

Środki dydaktyczne:

·          Wiersz Władysława Broniewskiego ,,W ogródku Zosi”,Ilustracje z kwiatami ogrodowymi i będącymi pod ochroną,koperty z puzzlami,szablony kwiatów,kartki z bloku technicznego czarne,bibuła gładka,klej,nożyczki.

 

 

 

 

                                                 Przebieg zajęć

     Czynności nauczyciela

           Czynności dzieci

          Uwagi

1.Zabawa integracyjna „Przyjacielu”.

 

   

2.Prezentacja wiersza Władysława

   Broniewskiego pt „W ogródku Zosi”

   przy  ilustracjach zawieszonych na

   tablicy.

 

3.Rozmowa na temat wiersza.

 

 

4.Rozpoznawanie i nazywanie

   kwiatów na ilustracjach.Nauczyciel

   wiesza obrazki na tablicy.

 

5.Tłumaczy co oznacza,że kwiaty są

    pod ochroną,wymienia jakie to

    kwiaty.

 

6.„Kwiatowe puzzle.”

    Nauczyciel dzieli dzieci na grupy.

    Tłumaczy zasady zabawy.

 

 

7.„Wiosenne kwiaty”-nauczyciel

    tłumaczy na czym polega technika

    plastyczna witraż.Rozdaje szablony.  

    W niektórych przypadkach pomaga

    dzieciom.

 

8.Podsumowanie i podziękowanie

    za aktywny udział.Wspólna wystawa

    prac.

  

1.Dzieci ustawiają się w kole i

   śpiewają z nauczycielem piosenkę.

 

2.Siedzą na dywanie i słuchają

   wiersza.

 

 

 

3.Odpowiadają na pytania,czynnie

   biorą udział w rozmowie.

 

4. Starają się dobrze nazwać kwiaty.

 

 

 

5.Dzieci odszukują je na obrazkach.

 

 

 

6.Każda grupa wybiera jedną kopertę

    w której znajdują się puzzle,

    wspólnie układają,podają jego

    nazwę,omawiają wygląd.

 

7.Wykonują pracę.Po zakończeniu

   sprzątają po sobie.

 

 

 

 

8.Wspólne oglądanie wszystkich

    prac.

                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czuwanie nad

bezpieczeństwem

dzieci podczas

używania

nożyczek.

 

 

 

Zabawa integracyjna pt.„Przyjacielu.”

Przyjacielu,przyjacielu

Witam cię,witam cię

Baw się rzaem ze mną

Baw się razem z nami.

 

Wiersz Władysława Broniewskiego pt.„W ogródku Zosi.”

W ogródeczku naszej Zosi śliczna róża grzecznie prosi:

"Wkradł się w grządki pieprz i chmiel,
Zosiu, Zosiu, chwasty piel!"

Narcyz krzyczy: "Ledwiem żywy,
bo ścisnęły mnie pokrzywy!"

A konwalia:"I ja też,
bo dokoła rośnie perz!"

A pokrzywa się rozrosła,
strasznie dumna i wyniosła:

"Niech mnie kto spróbuje tknąć,
będę parzyć, będę ciąć!"

Ale Zosia nie zna strachu,
po pokrzywach ciachu-ciachu,

grabki zmiotą chwasty w kąt:
"A wy brzydkie, precz mi stąd!"

Potem bierze wodę z beczki,
leje, leje z koneweczki…

Znikły chwasty, zniknął kurz,
ślicznym kwiatkom dobrze już.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin