eksperyment.doc

(24 KB) Pobierz
Magdalena Boguta IBN

M.B

Eksperyment z plasteliną

 

Miejsce: eksperyment został przeprowadzony w przedszkolu w wydzielonym miejscu

 

 

Dziewczynka 6;5 roku

Wybrałyśmy z dziewczynka kolor plasteliny, po czym podzieliłam plastelinę na dwie części. Poprosiłam żeby z jednej części zrobiła kuleczkę a z drugiej części ja zrobiłam. Kiedy kuleczki były zrobione, poprosiłam żeby przyjrzała się tym kuleczkom i powiedziała mi czy w tych kuleczkach jest tyle samo plasteliny. Dziecko odpowiedziało, że „tak’”.

Na jej oczach z jednej kulki uformowałam „kiełbaskę” i zapytałam się, czy jest tyle samo plasteliny w kuleczce i w kiełbasce? Czy w którejś jest mniej albo więcej? Dziecko bez chwili zawahania odpowiedziało, że jest tyle samo. A na pytanie dlaczego tak uważa, odpowiedziało, że nie wie.

 

Chłopiec 6;5 roku

Przed nami leżą dwie kuleczki z plasteliny, które zrobiliśmy sami.

Czy w tych kuleczkach jest tyle samo plasteliny, czy w którejś kuleczce jest mniej albo więcej plasteliny? Dziecko odpowiedziało że jest „tyle samo”

Z jednej kuleczki uformowałam kiełbaskę” a druga kuleczka leżała obok. Położyłam kiełbaskę koło kuleczki i zapytałam się czy jest tyle samo plasteliny w kiełbasce i w kulce czy gdzieś jest więcej czy mniej? Po zastanowieniu się dziecko odpowiedziało, że w „kiełbasce jest więcej”. A na moje pytanie dlaczego tak uważa, odpowiedział: „ bo kulka jest mniejsza”

 

Mogę stwierdzić, iż chłopiec jest jeszcze w okresie przedoperacyjnym. Występuje brak pojęcia niezmienności. Dziecko nie jest w stanie zdecentrować się, nie potrafi też prześledzić przekształceń, które miały miejsce.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin