cw7.doc

(157 KB) Pobierz
Surowiec

Surowiec

Nazwa

Występowanie

Skład chemiczny

Działanie i zastosowanie

Wg FPVIII

Garbniki

Crataegi fructus - owoc głogu

Crataegus laevigata - głóg dwuszyjkowy,

Rosaceae - żowate

Występuje w Europie, Azji Zachodniej i w Afryce Północnej

flawonoidy: witeksyna, apigenina, rutyna, hiperozyd, proantocyjanidyny, triterpeny. Ważnymi substancjami głogu sa procyjanidy, pochodne flawanu, kondensaty katechiny i epikatechiny, różniące się stopniem polimeryzacji, najważniejsze są oligimetryczne proantocyjanidy, złożone z 2-8 monomerów. Leukoantocyjanidyna

łagodnie nasercowo, rozszerza naczynia wieńcowe. Wskazania: w zmniejszonej kurczliwości mięśnia sercowego, uczucie duszności, serce starcze, umiarkowane nadciśnienie. Preparaty stosowane w lecznictwie geriatrycznym, w niedotlenieniu mózgu wskutek zaburzeń krążenia mózgowego. Niekiedy występują nudności, zawroty i bóle głowy oraz kołatanie serca.

surowiec o zawartości procyjanidyn nie mniej niż 1,0%  w przeliczeniu na chlorek cyjanidyny

Myrtilli fructus, myrtilli folium - owoc i liść borówki czernicy

 

Vaccinium myrtillus - borówka czarna (borówka czernica),

Ericaceae - wrzosowate

Występuje w Europie i Azji, powszechnie w Polsce

Surowiec zawiera garbniki katecholowe do 20%: katechina, flawonoidy pochodne kwercetyny, triterpeny (kwas ursolowy, oleanolowy, β-amyrynę), glikozydy fenolowe (ślady arbutyny i produktu jej hydrolizy – hydrochinonu), pochodne kwasu galusowego (neomyrtylina ok. 2%, tzw. glukokinina, kwasy organiczne (cytrynowy, chinowy, galusowy), związki mineralne

surowiec działa ściągająco i przeciwbakteryjnie w obrębie przewodu pokarmowego (garbniki), nieznacznie diuretycznie i saluretycznie (flawonoidy), a także dzięki obecności neomyrtyliny oraz znacznych ilości chromu obniża poziom cukru we krwi. Stosuje się w początkowych stadiach cukrzycy.

Surowiec o zawartości antocyjanów 0.3%, w przeliczeniu na chlorek 3-O-glukozydu cyjanidyny (chryzantemina)

Oxycocci fructus – owoc żurawiny

Oxycoccus quadripetalus (Vaccinium oxycoccus)

żurawina błotna,

Ericaceae - wrzosowate;

Pospolita w Polsce, w środkowej i północnej Europie, Azji wschodniej, Ameryce północnej.

antocyjany, karotenoidy, pektyny kwas cytrynowy, kwas benzoesowy, galusowy, chinowy, erykolina – glikozyd hydrolizujący na glikozę i erycynol, wit.C. Garbnik: katechina

dietetyczny surowiec witaminowy, w gorączce, infekcjach bakteryjnych dróg moczowych.

-

*Quercus cortex – kora dębu

Quercus robur – dąb szypułkowy,

Quercus sessilis – dąb bezszypułkowy,

Fagaceae – bukowate

Występuje w Europie, Kaukazie, Azji mniejszej.

 

Surowiec zawiera garbniki katecholowe, przechodzące w dłużej przechowywanym surowcu we flobafeny, a także katechina i elogotanoidy, kwasy fenolowe (galusowy, elagowy), triterpeny pochodne friedeliny, węglowodany, flawonoidy, związki Ŝywicowe.

garbniki działają ściągająco, przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Odwary z kory stosowane są zewnętrznie jako lek ściągający do płukania jamy ustnej, gardła, w niektórych chorobach ginekologicznych, do przemywania ran, w odmrożeniach. Kora dębu lub wyciągi z kory są składnikami preparatów takich jak Dentosept A i mieszanek np. Vagosan. Przetwory z kory stosowane są wewnętrznie w biegunkach wywołanych przez bakterie i wirusy, w zatruciach pokarmowych, w podostrych i przewlekłych nieżytach żądka i jelit, pomocniczo z antybiotykami w durze brzusznym i czerwonce. Zewnętrznie w zapaleniu jamy ustnej i gardła, w żylakach odbytu, wypryskach i małych ranach, na niewielkich powierzchniach skóry.

Zawartość garbników nie mniej niż 3% w przeliczeniu na pirogalol

*Bistortae rhizoma – korzeń wężownika

Polygonum bistorta – rdest wężownik,

Polygonaceae – rdestowate

Występuje w Europie i Azji,  zawleczony do Ameryce Północnej. W Polsce roślina pospolita.

Surowiec zawiera 25% garbników (katechina), hydrolizujących skondensowanych, fenolokwasy (głównie kwas elagowy, galusowy), związki mineralne, skrobię.

wyciągi działają ściągająco, stosowany jako preparat przeciwbiegunkowy, hamujący drobne krwawienia, przeciwzapalny, do płukania jamy ustnej, do nasiadówek w leczeniu żylaków odbytu, do kąpieli nóg jako środek hamujący nadmierną potliwość.

Zawartość garbników nie mniej niż 3% w przeliczeniu na pirogalol

*Tormentillae rhizoma – kłącze pięciornika

Potentilla tormentilla – pięciornik kurze ziele,

Rosaceae – różowate

środkowa i północna Europa. W Polsce pospolita na niżu i górach.

Surowiec zawiera garbniki katechinowe (katechina) i pirogalolowe (agrimonina), kwasy organiczne (elagowy, chinowy), triterpeny (kwas tormentilowy) i jego glukozyd – tormentozyd o charakterze pseudosaponiny (glukoza przyłączona do grupy karboksylowej), związki żywicowe.

wodne i alkoholowe wyciągi działają ściągająco, przeciwdrobnoustrojowo, hamują rozwój wirusów, działają przeciwzapalnie (garbniki), hamują drobne krwawienia, stosowane jako środki przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, używane do płukania jamy ustnej i gardła, do kompresów i przemywań trudno gojących się ran. Stosuje się w mieszankach np. Tannosan i maściach np. Tormentiol.

Zawartość garbników nie mniej niż 7% w przeliczeniu na pirogalol

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin