Cykl komórkowy.doc

(22 KB) Pobierz
Cykl komórkowy

Cykl komórkowy

 

           Aktywność wzrostowa i podziałowa komórki została przedstawiona na rycinie która obrazuje przebieg cyklu komórkowego.

Czas trwania cyklu komórkowego zazwyczaj wynosi od 8 do 20 godzin.

Znaczną część cyklu komórkowego stanowi interfaza. Jest to okres pomiędzy podziałami. Właśnie wtedy są syntetyzowane białka i inne związki, ale bez substancji niezbędnych do podziału komórki. One są syntetyzowane w określonym czasie, dlatego też interfazę podzielono na trzy okresy (fazy):

 

1. Fazę G1

2. Fazę S

3. Fazę G2

 

           Okres pomiędzy mitozą a początkiem fazy S przypada na fazę G1. W tej fazie dzielące się komórki rosną i stopniowo zwiększa się w nich aktywność enzymów potrzebnych do syntezy DNA, dzięki czemu staje się możliwe wejście komórki w fazę S. Nie dzielące się komórki np. nerwowe, mięśni szkieletowych czy erytrocyty, po osiągnięciu stanu dojrzałości nie ulegają podaiałom i pozostają w fazie G0, która jest równoznaczna początkowemu etapowi fazy G1 komórek dzielących się.

           Faza syntezy (faza S) to okres syntezy DNA. Histony, będące białkowymi składnikami chromosomów są również w tej fazie syntetyzowane. Podając komórkom radioaktywną tymidynę można łatwo zaobserwować tę fazę.

           Po ukończeniu fazy S komórka wchodzi w fazę G2. Następuje wzmożona synteza białek, która stanowi ostatni etap przygotowania komórki do podziału. Ukończenie fazy G2 zbiega się z początkiem mitozy.

           Mitoza i cytokineza to dwa etapy biorące udział w procesie podziału komórki. W wyniku mitozy, złożonego procesu podziału jądra, nowo utworzone jądra otrzymują taką samą liczbę takiego samego rodzaju chromosomów, jakie występowały w jądrze wyjściowym. Przed ukończeniem mitozy rozpoczyna się proces podziału cytoplazmy, zwany cytokinezą, w wyniku którego powstają dwie komórki potomne

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin