Geneza, czas i miejsce, problematyka.odt

(17 KB) Pobierz

Geneza utworu



„120 przygód Koziołka Matołka” to książeczka-komiks napisana przez Kornela Makuszyńskiego wierszem, ilustrowana zaś przez Mariana Walentynowicza. Kiedy wydano ją w roku 1933, była absolutną nowością – jedną z pierwszych w Polsce historii obrazkowych dla dzieci.

Powstały jeszcze trzy tomy o przygodach Koziołka Matołka, a także film animowany. Tekst Makuszyńskiego to czterowersowy wiersz, posiada
budowę ośmiozgłoskową.


Czas i miejsce akcji



Czas akcji „120 przygód Koziołka Matołka” nie jest dokładnie określony. Założyć można, że wydarzenia opowiedziane przez Makuszyńskiego rozgrywają się mniej więcej w latach, kiedy książka została napisana i wydana. Miejscem akcji jest Polska, między innymi Warszawa.

Koziołek szuka Pacanowa - to miasto położone w obecnym województwie świętokrzyskim. W swojej podróży kozioł trafia do Chin, Indii, Afganistanu, a także na Księżyc.


Problematyka utworu



Książeczka Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza „120 przygód Koziołka Matołka” opowiada o wyprawie w poszukiwaniu Pacanowa. To legendarne miasto, gdzie ponoć kują kozy. Matołek rusza w drogę, by przekonać się, czy to prawda, a przy okazji okryć się chwałą jako pierwsza koza z podkowami. Po drodze przeżywa niesamowite przygody, niektóre choć zabawne, bywają też makabryczne – na przykład traci głowę (zostaje mu odcięta, a potem przyszyta mocną dratwą). Jak łatwo zgadnąć, kozioł nie dociera do Pacanowa, a o dalszej podróży opowiadają kolejne tomy.

Mimo sporej ilości przerażających scen, opowieść o Koziołku Matołku na stałe wpisała się w kanon literatury polskiej i nieodmiennie bawi całe pokolenia. O znaczeniu opowiastki najlepiej świadczy choćby to, że niektóre sformułowania z wierszowanego tekstu weszły do języka mówionego.


 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin