zestaw 2.odt

(54 KB) Pobierz

1. Cykl rozwojowy narcyza
1) wysiew nasion – w rozmnażaniu gatunków dziko rosnących

2) przez oddzielenie cebul przybyszowych – odm. ogrodowe

3) sadzonkowanie łusek

- zbiór cebul koniec VI pocz. VII

- przechowywanie cebul w temp 18°C przez 4-8 tyg.

-usuwa się korzenie i zew. łuski cebul, suche

-zaprawia się cebule w 0,5% roztworze preparatów grzybobójczych przez 1 min

- cięcie cebul „na krzyż” prostopadle do piętki na 16 części

- podział na sadzonki łuskowe z kawałkiem piętki

- z 1 cebuli można uzyskać 60 sadzonek

-zaprawianie przez 30 min

- umieszczanie sadzonek w perlicie w woreczku foliowym (1:1,5)

- inkubacja bez światła 18-20°C 3m-ce lub 1 miesiąc 9°C  lub 2 miesiące 17°C lub 25°C

-powstają zawiązki cebulek przybyszowych

-po inkubacji sadzonkuje się łuski w podłożu torf wysoki + piasek 3:1 temp. 5°C potem po kilku tyg 10-12°C

- podczas lata przechowywanie cebulek temp 17°C i jesienią w chłodnej szklarni

- duże cebule uzyskuje się po 2-3 latach

Sadzenie cebul narcyzów

Druga poł VIII – pocz IX wymagają wyższych temp do ukorzeniania

Głębokość sadzenia -15cm, gęstość sadzenia zależy od odmiany  ok. 12-18 t /ha

Odchwaszczanie, nawadnianie plantacji, selekcja, ogławianie narcyzów,

zbiór kwiatów: uprawa na kwiat cięty – rośliny rosną w tym samym miejscu 3-4 lata, pęd wyrywa się, zbiór kwiatów nie wpływa znacząco na plon cebul

zbiór cebul koniec VI –pierwsza połowa VII, czyszczenie cebul
2. Rodzaje odkładów, scharakteryzować i podać przykłady roślin.
*ziemne zwykłe np. powojniki, winorośl, dereń biały, magnolia, wisteria

*ziemne powtarzane pnące – bluszcz

*powietrzne – fikus, dracena, kroton, kordylina

*pionowe (kopczykowanie) – piwonia chińska, hortensja, pigwowiec,

*poziome – perukowiec, oczar, pnącza, jabłonie
3. Metody rozmnażania roślin cebulowych.
* oddzielenie cebul przybyszowych po zakończeniu wegetacji (tulipan, narcyz, hiacynt)

*niszczenie stożka wzrostu przez drążenie, nacinanie, borowanie (hiacynt, szachownica cesarska, cebulica)

*cięcie cebul na części i sadzonkowanie fragmentów łusek połączonych kawałkiem piętki (narcyz hipeastrum, szachownica cesarska)

*sadzonkowanie łusek – wilg. Podłoże z piaskiem 20-22C, torf w woreczkach→cebule przybyszowe, I-IV przechładzamy, k. IV wysadzanie – wykopujemy gdy 1/3 łusek zbrązowieje (cebule tunikowe) w czasie bezdeszczowej pogody, oczyszczamy, dosuszamy, sortujemy, chore usuwamy, przechowujemy.
4. Wymagania uprawowe strelicji
Duża ilość światła, temp. 22-25’C, w okresie kwitnienia 17-20’C, podłoże ziemia inspektowa+ torf+ obornik+ glina (4:2:1:1), pH 6,5(toleruje 4,5-8,5), wymaga częstego obfitego podlewania, zbyt niska wilgotność powietrza powoduje zwijanie się blaszek liściowych, w IV-V obfite nawożenie N, VI-IX P i K, duża donica z drenażem.
5. Co to są sukulenty + przykłady
Rośliny które nauczyły się gromadzić wodę w swoich tkankach i oszczędnie nią gospodarują. Potrafią ssać wodę tylko z dobrze wilgotnego podłoża.

Biorąc pod uwagę miejsce magazynowania wody sukulenty dzielimy na:

a). łodygowe – magazynują wodę w łodygach, zamiast liści ciernie. np. *Caralluma speciosa *Stapelia hirsuta *Kaktusy

b). z kaudeksem - zgrubiała podstawa łodygi, która u siewki nazywa się hypokotylem. Magazynuje wodę i skł.odżywcze np. *Cissus currori *Adenium -A.obesum – A. opasłe *Jatropha (Jatrofa) *Pachypodium *Euphoriba.(Wilczomlecz)

c). liściowe – woda magazynowana w liściach np. *Agave (Agawa) *Aloe (Aloes) *Ceropegia– C.woodii. chiński lampion *Echeveria (Eszewiria) - 5.Crassula – Grubosz
6. Podkładki róż do okulizacji i metody produkcji krzewów róż w szkółce.
Rosa canina cv. Brög, R. canina cv.Pollmeriana, R. canina cv. Inermis, R. canina cv. Schmid's Ideal, R.canina cv. Senf, R. canina cv. Pfänders, R. multiflora, R. rubiginosa, R. dumetorum cv. Laxa, R. chinensis 'Major Leemans'

Róże można rozmnażać generatywnie- przez wysiew nasion, oraz wegetatywnie - przez okulizację, szczepienie, sadzonkowanie i odkłady.

Róż szkachetnych nie rozmn. się z nasion. Rozmn. z nasion stos. jest w hodowli nowych odm., w prod. podkładek, w rozmn. róż parkowych i gat. dzikich.

Nasiona zbieramy, gdy tylko owoce zaczynają się wybarwiać na czerwono, opóźnienie zbioru nasion powoduje silne zdrewnienie łupiny nasion.

Nasiona róż, aby mogły wykiełkować muszą przejść okres spoczynku, poddaje się je stratyfikacji (miesza z wilgotnym piaskiem) i przetrzymuje w temp. 0-5 oC przez 3 miesiące (R. multiflora) lub 18 miesięcy (R. canina).

Nasiona po stratyfikacji wysiewa się wczesną wiosną w rzędy, co 15-20cm lub rzutowo na zagonach i przykrywa 1-2cm warstwą gleby. Kiełkowanie trwa do 2 miesięcy. Wschody pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Kiedy siewki mają 1-2 liście pikuje się je co 5-10cm. Przy rzadszym siewie można podcinać siewkom korzenie. Jesienią siewki wykopuje się, sortuje i dołuje lub sadzi do szkółki. Najlepszym terminem sadzenia podkładek jest wiosna. Przed sadzeniem pędy podkładki należy przyciąć ok. 15cm nad szyjką korzeniową a korzenie skrócić ok. 15cm pod szyjką korzeniową.

Rozsada róży wielokwiatowej: 5-8cm, termin sadzenia do gruntu koniec I dekady maja. Sadzimy, co 12-18cm w rzędzie i 80cm rząd od rzędu. Szyjka korzeniowa powinna być tuż nad powierzchnią gleby.

W połowie sierpnia wykonuje się okulizację, metodą tradycyjną – w literę T.

Wczesną wiosną ziemię okrywającą szyjkę korzeniową odgarnia się, a koronę podkładki wycina się ostrym sekatorem, jednym cięciem ok. 1cm nad oczkiem. Ze śpiących pączków podkładki bardzo często wyrastają dzikie pędy – odrosty, które musimy usuwać.Kiedy wyrastające z oczek pędy osiągną wysokość ok. 15cm i będą miały 4-5 liści uszczykuje się je nad 3 liściem. Uszczykiwanie przeprowadza się 2-3 razy, aby młode róże szlachetne dobrze się rozkrzewiły.

Okulanty można wykopywać czasem już od kończ września, a na pewno od początku października, wykopywanie należy zakończyć zanim temp. zacznie spadać poniżej 0 oC. Krzewy wykopuje się z jak największą ilością korzeni, liście należy jak najszybciej usunąć aby ograniczyć transpirację.

Wykopane okulanty przycina się, sortuje i dołuje zakrywając pędy do 2/3 wysokości ziemią. Krzewy można przechowywać również w chłodni. Podczas przewożenia na większą odległość korzenie należy zabezpieczyć przed wyschnięciem.

Produkcja podkładek dla róż piennych trwa 3 lata. Otrzymuje się je z najsilniejszych siewek, wysadzanych od razu na jesieni na zagony w rozstawie 25-30 x 80-90cm. Przez 2 lata krzewy powinny być starannie pielęgnowane. Nie można ich ciąć. Jesienią drugiego roku pozostawia się jeden długi (1,5 – 2m) prosty, silny, wyrastający z szyjki korzeniowej pęd.

Krzewy wykopuje się jesienią, gdy pędy są już dostatecznie zdrewniałe. Po wykopaniu wszystkie pędy się wycina pozostawiając jeden najsilniejszy. Oczyszcza się go z kolców i bocznych gałęzi pozostawiając na wierzchołku jedynie małą koronkę bez liści. Korzenie skraca się do 25cm. Przygotowane w ten sposób krzewy dołuje się a wiosną sadzi na zagonach i latem okulizuje zakładając 2 oczka po przeciwnych stronach pędu.Szczepienie jest obecnie rzadko stosowane.
7. Co to rośliny termoindukcyjne + przykłady

Czyli takie, których kwitnienie zależy od określonej temperatury trwającej przez określony czas i wymaga ok. 10-15°C przez co najmniej 2 tyg ,np. pelargonia wielkokwiatowa
8. Scharakteryzować rośliny dwuletnie i podać przykłady.
Pełny cykl rozwojowy przechodzą w dwóch okresach wegetacyjnych. W 1 roku wysiewu kiełkują tworzą korzenie, łodygi i liście(wytwarzają organy wegetatywne). Zimą przechodzą okres spoczynku, wiosną następnego roku rozpoczynają lub wznawiają tworzenie organów generatywnych, następnie kwitną, zawiązują nasiona i obumierają. np. fiołek ogrodowy(rabaty, skrz.balkonowe, pojemniki),dzwonek ogrodowy(rabaty, doniczki, na kw.cięty), goździk brodaty(rabaty, obwódki, kw.cięty), mak syberyjski(na kw.cięty, rabaty), malwa(grupy, szpalery, przy płotach, ogrodzeniach).
9. Wymienić i opisać grupy lilii.
Grupa 1 Mieszańce azjatyckie

Odmiana ta przeznaczona jest na kwiat cięty i zrewolucjonizowała przemysł kwiatowy.

to najliczniejsza grupa odmian ogrodowych, kwitnących od końca maja do połowy lipca, Kolory kwiatów są bardzo zróżnicowane od ciepłych pasteli do płomiennych czerwieni i pomarańczy.

Odmiany:

'Alaska' – biały, 100-110 cm.

'Apeldoorn' – pomarańczowy, 100-110 cm.

'Compass' – pomarańczowy, 80- 90 cm.

'Connecticut King' - żółty 90-100 cm.

'Cordelia' – żółty, 100-110 cm.

'Dreamland' – żółty, 90-100 cm.

Grupa 2 - Mieszańce martagon

dobrze rosną na glebach lekko zasadowych, próchnicznych, w lekkim półcieniu. Rosną silnie, kwiaty są małe, najczęściej turbanowate, osadzone na długich szypułkach

Grupa 3 - Mieszańce candidum Są nieliczne, rzadko spotykane, trudne w uprawie

Grupa 4 - Mieszańce amerykańskie Rosną silnie, mają kwiaty turbanowate, zwykle pomarańczowe i żółte z czarnymi kropkami. Wymagają gleb kwaśnych, dobrze zdrenowanych, najlepiej rosną w półcieniu

Grupa 5 - Mieszańce longiflorum. Lilie o pięknych, trąbkowych, białych kwiatach.

Grupa 6 - Mieszańce trąbkowe.Wywodzą się od azjatyckich gatunków. Mają duże, pachnące kwiaty, obficie kwitną od końca lipca, ale dopiero w drugim roku po posadzeniu.

Grupa 7 – Mieszańce orientalne.Mało odporne na niskie temperatury. Najlepiej co roku kupować na wiosnę cebule

Odmiany: 'Acapulco' – cyklamenowo-różowy, 120 -140 cm

'Casa Blanca' – biały, 120 -140 cm

'Cascade' – jasno/ciemnoróżowy. 130 -140 cm

'Laura Lee' – różowy 100 -120 cm

'Le Reve' ('Joy') 80 -100 cm

'Marco Polo' – biały z jasnoróżową krawędzią 100 -110 cm

'Mona Lisa' - różowy 50 - 60 cm

'Olympic Star' - różowy 100 -120 cm

'Star Gazer' – różowo-czerwony 80 -100 cm

Grupa 8 – Mieszańce międzygrupowe. powstają przez krzyżowanie odmian z odległych grup

Grupa 9 – Gatunki botaniczne, Oraz ich odmiany, to liczna grupa lilii chętnie uprawianych w ogrodach.
10. Pędzenie tulipanów
Cebule wysadzamy do doniczek w okresie od września do grudnia. Podlewamy obficie i przenosimy do ciemnego i chłodnego miejsca (o temp. około 10 °C). Jako podłoża używa się mieszanki ziemi doniczkowej i torfu w stosunku 1:1. Ważne jest zapewnienie dobrego drenażu. Do cieplejszego pomieszczenia w miejsce zacienione przenosimy je po około dziesięciu tygodniach. Po kolejnym tygodniu doniczki ustawiamy w pełnym świetle, lecz w miejscu możliwie chłodnym. Z cebul posadzonych we wrześniu, kwitnące tulipany otrzymamy w grudniu.
11. Rozmnażanie gloriozy.
1.Z nasion(kwitnie w 3 roku uprawy), zapylamy od k.V do pocz. VIII; 2.Przez podział bulw(kwitnie po 8-10 tyg. po posadzeniu), sadzenie k.III, zbiór kwiatów poł.V-pocz.VII, zbiór bulw poł.VIII-pocz.IX lub drugi termin: sadzenie k.XI, zbiór kwiatów II/III, zbiór bulw k.V-poł.VI.
12. Budowa anturium.
A. uprawne: roślina jednoliścienna, do 90cm wysokości, duże sercowate liście z wcięciem, na długich sztywnych ogonkach, drobne niepozorne kwiaty zebrane są w kwiatostan typu kolba, u nasady której wyrasta barwna podsadka(spatha), czyli przekształcony, efektownie wybarwiony liść, zwany pochwą kwiatostanową, pochwa kwiatostanowa  sercowata o powierzchni gładkiej lub pęcherzykowatej i błyszczącej, kolba(spadix) jest prosta, pojedyncze kwiaty są osadzone spiralnie na jej osi.A. ogrodowe: kwiaty i liście nieco mniejsze, liście wąsko lancetowate 15-30cm, na krótkich ogonkach, wyrastają prawie odziomkowo, kolba kwiatostanowa skręcona.
13. Co to rośliny drobnocebulowe i podać przykłady.
Crocus vernus - krokus wiosenny (szafran), Fritillaria imperialis - szachownica cesarska, Leucojum vernum - śnieżyca wiosenna, Muscari botryoides - szafirek drobnokwiatowy, Scilla siberica - cebulica syberyjska.
 

 

 

 

14. Strefy występowania roślin ozdobnych.
Antirrhinum-lwie paszcze pochodzą z Europy Południowej i Afryki Północnej,  Gazania: Afryka Południowa, Gaillardia: Ameryka  Płn.. Helichrystum-: Australia, Impatiens- Chiny, Limonium basen Morza Śródziemnego, Lobelia-Afryka Południowa, Matthiola- Grecja, Tagetes- Meksyk, Ameryka Środkowa

15. Fitoremediacja. technologia oczyszczania środowiska (gleby, wód gruntowych i powierzchniowych, osadów ściekowych i powietrza), która wykorzystuje ponadprzeciętne zdolności niektórych gatunków roślin do akumulacji substancji zanieczyszczających lub do ich degradacji. Kukurydza, Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera),Wiąz pospolity (Ulmus minor),Surmia (Catalpa ssp.),Lipa amerykańska (Tilia amaricana),Robinia akacjowa (Robinia pseudoaccacia)



 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin