VSD_POL.DOC

(124 KB) Pobierz
Video Stereo Digitizer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Video Stereo Digitizer

 

 

 

 

 

 

Instrukcja instalowania i obsługi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraków  1998


Kraków, 5-05-1998

 

Video Stereo Digitizer

 

 

1. Wstęp

 

 

              Video Stereo Digitizer AGH  (VSD)  jest analitycznym autografem cyfrowym przeznaczonym do opracowywania czarno białych lub kolorowych par cyfrowych obrazów fotogrametrycznych (stereogramów lub stereoortofotogramów).

VSD akceptuje skanowane obrazy lotnicze, naziemne jak i satelitarne, obrazy skanerowe, obrazy pochodzące z kamer CCD.

              VSD może być używany do tworzenia lub aktualizacji numerycznych map topograficznych, tematycznych itp. jak również  do sporządzania wektorowej dokumentacji architektonicznej, konserwatorskiej lub archeologicznej.

Pary obrazów cyfrowych wyświetlonych na ekranie SVGA komputera typu PC obserwowane są przy pomocy stereoskopu zwierciadlanego. Szczegóły wybierane są przez operatora przy użyciu pary kursorów (znaczków pomiarowych) animowanych myszą. Wskazywane homologiczne punkty obu obrazów mogą być łączone linią łamaną. Nieregularne krzywe są wykreślane przez rejestrowanie trajektorii kursora. Linie łamane i trajektorie nakładane są na półtonalne obrazy cyfrowe na ekranie PC w wybranym kolorze. Każdy kolor linii lub trajektorii stanowi oddzielną warstwę w kodzie DXF lub kodzie binarnym programu VSD. Obserwowane pojedyncze punkty mogą być również zapisywane w plikach tekstowych lub w kodzie DXF dla potrzeb np. DTM lub tworzonej mapy numerycznej.

              Z wykorzystaniem VSD możliwe jest opracowywanie wektorowe pojedynczych fotogramów cyfrowych obiektów płaskich (przetwarzanie analityczne).

              VSD pracuje również w trybie mono lub stereokomparatora wykonując pomiar obrazów cyfrowych z dokładnością odpowiadającą ułamkom piksela zależną od skali powiększenia obrazu cyfrowego.

              W miarę potrzeb VSD może być zatem: autografem, przetwornikiem analitycznym zwektoryzowanych obrazów, monokomparatorem  lub stereokomparatorem

 

 

2. Obrazy cyfrowe

 

 

              Program VSD akceptuje następujące formaty obrazów cyfrowych:

 

A.  TIFF monochromatyczny (maks. 256 półtonów),

 

B.  TIFF kolorowy, indeksowany, z paletą o 256 kolorach.

 

              W trakcie wizualizacji pary barwnych obrazów w programie VSD palety obrazów zostają zsumowane a następnie zredukowane do 248 pozycji. Pozostałe 8 kolorów jest zarezerwowanych dla numerycznej mapy wektorowej wyświetlanej na ekranie oraz dla napisów pomocniczych. Pliki kolorowe RGB (True Color) muszą być przed wprowadzeniem do VSD przetworzone do formatu indeksowanego lub monochromatycznego. Odpowiednią konwersję można zrealizować przy użyciu dołączonego programu RGB_VSD.

              Zarówno VSD, jak i wyżej wymienione programy narzędziowe do konwersji, obecnie nie akceptują obrazów, przy zapisie których zastosowano kompresję, natomiast obsługują zarówno obrazy zapisane tradycyjnie wierszami pikseli jak i obrazy zapisywane w formie mozaiki prostokątów (tzw. opcja Tiled, stosowana dla dużych plików obrazowych).

 

C.  Monochromatyczny format strumienia pikseli:

 

              Jest to format zorganizowany jako prosty strumień pikseli (maks. 256 półtonów). Dla tego formatu musi być zdefiniowana długość linii obrazu i offset obrazu.

 

              Po zgłoszeniu plików obrazowych do zadania VSD, program proponuje utworzenie plików z tzw. piramidami obrazów. W razie akceptacji tej propozycji powstają wieloobrazowe pliki formatu TIFF zawierające szeregi obrazów o rozdzielczościach redukowanych dwukrotnie względem poprzednika w szeregu. Ostatni obraz szeregu mieści się w całości na połowie ekranu. Pliki te umożliwiają opracowywanie obrazów pomniejszanych na ekranie w stosunku do skali obrazów pierwotnych i wymagają dodatkowo pamięci dyskowej o rozmiarze ok. 33% rozmiaru obrazów pierwotnych.

 

 

3. Instalowanie programu

 

              Zainstalowanie pakietu programów VSD w komputerze sprowadza się w głównej mierze do utworzenia na twardym dysku katalogu o nazwie VSD i skopiowania do niego plików z dostarczonej dyskietki. Zaleca się dodanie do systemowych ścieżek poszukiwań PATH ścieżki do katalogu VSD; w przeciwnym wypadku należy zmodyfikować plik VSD.BAT przez dodanie ścieżki dostępu do wywołania programu VSD oraz skopiować ten plik do jednego z katalogów obecnych w systemowej ścieżce PATH. Wszystkie wywołania programów VSD umieszczone w pliku VSD.BAT powinny posiadać parametr  /r  oraz dla wersji angielskojęzycznej  parametr  /e .

              Program VSD wykorzystuje pamięć rozszerzoną RAM i wymaga zainstalowania sterownika HIMEM.SYS oraz udostępnienia odpowiedniego obszaru pamięci. (odpowiednio dla rozdzielczości 800*600 - 1408 Kb, 1024*768 - 2048 Kb, 1280*1024 - 3328 Kb). W przypadku braku dostatecznej ilości pamięci rozszerzonej można spróbować użycia parametru wywołania  /d . Oprócz sterownika pamięci winien być zainstalowany sterownik trójprzyciskowej myszy.

              Programy VSD, pracując w standardzie graficznym VESA, wymagają odpowiedniej karty graficznej realizującej tryb VESA na poziomie sprzętowym lub zainstalowania programowego emulatora tego standardu.

 

 

4. Plik konfiguracyjny

 

              Wartości niektórych parametrów stanu programu VSD mogą być ustawiane w zewnętrznym pliku konfiguracyjnym o nazwie VSDCONF. Plik konfiguracyjny jest plikiem typu ASCII, łatwym w edycji i przejrzystym. Znajduje się w katalogu pakietu VSD. W przypadku skopiowania do katalogu roboczego i modyfikacji wartości parametrów staje się plikiem konfiguracyjnym dla zadań zawartych w tym katalogu.

              Plik konfiguracyjny zawiera trzy typy zapisów odpowiadających poszczególnym wierszom:

-  aktywne ustawienie parametru:       <nazwa parametru> =  <wartość parametru>

-  komentarz:   wiersz rozpoczynający się znakiem  #

-  wiersz pusty.

              Poprzedzenie nazwy parametru znakiem  #  przekształca wiersz w komentarz i powoduje w konsekwencji, że parametr przyjmie wartość domyślną (default).

              Parametry znajdujące się w pliku konfiguracyjnym mają charakter danych, których wartości są zmieniane rzadko. Ich nazwy, znaczenie i wykaz wartości domyślnych znajdują się w pliku VSDCONF umieszczonym na dyskietce instalacyjnej i w katalogu pakietu VSD.

              Pośród parametrów pliku konfiguracyjnego znajdują się parametry definiujące pola menu graficznego, które użytkownik może modyfikować wg. własnego uznania. Pierwszą częścią wartości parametru pola menu jest nazwa lub numer klawisza sterującego daną funkcją , drugą - tekst umieszczany w polu; obie części oddziela znak spacji. Nazwę klawisza lub kombinacji klawiszy związanych z wybraną funkcją można wybrać z załączonego spisu aktywnych klawiszy sterujących VSD. Podobnie konfigurowalne są przyciski myszy, z tym, że dla zadania stereoskopowego skutecznie można programować jedynie środkowy przycisk. Stosowane przez VSD kody klawiszy można poznać przy pomocy dołączonego programu  KEY_CODE.EXE .

              W pewnym zakresie możliwa jest modyfikacja sposobu wizualizacji obrazów monochromatycznych, indywidualnie dla lewego i prawego obrazu. Dla obrazów monochromatycznych z obniżoną jakością skanowania może być zablokowana funkcja wyostrzania krawędzi przy powiększaniu obrazów.

 

5. Programy narzędziowe dołączone do VSD

 

              W katalogu pakietu VSD znajduje się kilka programów pomocniczych, wykonywanych poza programem VSD. Są to w większości programy konwersji plików danych dla VSD. Opcjonalnymi parametrami wywołania programów są nazwy plików wejściowych i wyjściowych. Kilka z nich wyposażonych jest w krótkie instrukcje wywoływane poprzez parametr „/?”. Poniżej znajduje się spis tych programów wraz z krótkim opisem.

 

 

DXF_ABS  -  konwersja pliku tekstowego typu DXF na plik binarny ABS (format własny VSD)

 

              Program tworzy plik raportu o warstwach   NazwaPlikuDXF.LRP , który  zastąpiony  plikiem  NazwaPlikuDXF.LAY  o podobnej budowie, umożliwia eliminację niepożądanych warstw i modyfikację kolorów pozostałych.

 

 

ABS_TXT  -  konwersja pliku ABS do pliku  *.TXT   o formacie ASCII             

 

              Program umożliwia przeglądanie i wykorzystywanie poza VSD pliku tekstowego z rysunkiem zarejestrowanym w postaci ciągów punktów opisujących poligony.

 

 

TXT_ABS  -  konwersja pliku  *.TXT  o zawartości jw. na plik danych dla VSD w formacie ABS

 

              Program umożliwia konwersję odwrotną do konwersji realizowanej przez program ABS_TXT i w przypadku potrzeby modyfikacji danych wymaga znajomości formatu używanego w plikach typu  *.TXT.

 

 

DXF_B_T  -  konwersja pliku binarnego DXF na format tekstowy

 

              Program dostosowuje format binarnego pliku DXF do tekstowego formatu DXF akceptowanego przez program DXF_ABS.

 

 

DXF_T_B  -  konwersja pliku tekstowego DXF na format binarny

 

              Program umożliwia tworzenie pliku DXF w formacie binarnym, zmniejszającym jego rozmiar ok. dwukrotnie. (Nb. użycie kompresji typu ZIP zmniejsza rozmiar pliku DXF ok. pięciokrotnie).

 

 

RGB_VSD -  konwersja pliku TIFF z obrazem RGB (True Color) na plik indeksowany lub na plik monochromatyczny

 

              Program umożliwia przekształcenie pliku TIFF z obrazem cyfrowym typu RGB, niekompresowanym, na pliki obrazowe, które mogą być wprowadzone do VSD. Zależnie od decyzji operatora, w wyniku konwersji powstaje plik barwny indeksowany 256-kolorową paletą lub plik monochromatyczny.

 

 

KEY_CODE  -  egzaminator kodów przycisków klawiatury

 

              Program raportuje na ekranie kody klawiszy alfanumerycznych, znakowych, funkcyjnych i klawiszy naciskanych wraz z Alt i Ctrl, kody stosowane przez VSD. Umożliwia on zmianę przypisania funkcji VSD przyciskom myszy oraz programowanie menu graficznego w pliku konfiguracyjnym VSDCONF.

 

TIF_LST - wyświetlenie zawartości nagłówka pliku rastrowego w formacie TIFF, w razie potrzeby.

 


6. Zawartość katalogu VSD

 

              W katalogu oprogramowania pakietu VSD znajdują się następujące pliki:

 

VSD_VESA.EXE              -  plik głównego programu

PYRAM.EXE                            -  plik programu uzupełniającego

VSD.BAT                            -  plik uruchomieniowy VSD

VSDCONF                            -  plik konfiguracyjny VSD

WINIETA.TIF                            -  winieta programu VSD

MENU2_P, MENU2_E              -  pliki tekstowe zawierające menu VSD w wersji polskiej i angielskiej

*.LST                                          -  pliki binarne zawierające napisy dla VSD w wersjach jw.

ZNAKI_K                            -  plik binarny z tablicą polskich znaków diakrytycznych

VSD.BKZ                            -  plik binarny wzorów oznakowania punktów pomiarowych

DANE_WSL                            -  przykładowy plik danych dla specjalnej aplikacji wyrównania sieci                                                            liniowej, dla VSD pracującego w trybie pojedynczego obrazu

*.EXE                                          -  programy narzędziowe wymienione w odrębnym punkcie instrukcji

*.DOC                                          -  plik w formacie edytora WORD for WINDOWS 6.0 zawierający                                                              niniejszy tekst w wersji polskiej lub angielskiej

 

7. Organizacja pamięci dyskowej

 

              Przed uruchomieniem programu należy utworzyć katalog dyskowy, zwany katalogiem roboczym VSD, któremu można nadać dowolną nazwę. W razie potrzeby obrazy cyfrowe mogą być umieszczone w dowolnych katalogach, a także na innych napędach dyskowych niż napęd katalogu roboczego. Pliki tekstowe przygotowane dla VSD, opisane poniżej, należy umieszczać w katalogu roboczym. W katalogu roboczym może być ulokowane jedno lub więcej tzw. zadań (projektów). Wszystkie pliki tworzące zadanie (poza plikami wynikowymi, plikami importowanymi oraz plikami zawierającymi wyniki orientacji) mają wspólną nazwę zgodną z nazwą zadania, uzupełnioną trzyliterowym rozszerzeniem określającym typ pliku.

              Istniejące mapy wektorowe 2D i 3D w formacie DXF mogą być włączane do zadania po transformacji do formatu ABS, właściwego dla VSD. Taką transformację realizuje dołączony  program narzędziowy  DXF_ABS.EXE  umożliwiając ponadto selekcję warstw i modyfikację ich kolorów.

              W poniższym opisie znak *  oznacza dowolną nazwę pliku (do 8 znaków),  znak ? oznacza dowolny znak w nazwie pliku.

 

              Katalog roboczy będzie zawierał następujące pliki:

 

a). Pliki tekstowe, przygotowane poza VSD

 

NazwaZadania.PKT              - dane w formacie ASCII, w zależności od potrzeby:

- nr i współrzędne x,y znaczków tłowych lub krzyży siatki reseau

- nr i współrzędne X,Y,Z punktów kontrolnych w układzie odniesienia

- nr i współrzędne X,Y punktów kontrolnych w układzie odniesienia  (przy opracowaniu pojedynczych obrazów).

 

              DANE_WSL                            - dane w formacie ASCII dla wyrównania płaskiej sieci liniowej

                                                        w następującym formacie:

                                          - < znak = >   < NazwaZadania >

                                          - <nr p-tu początkowego>  <nr pk-tu końcowego>  <długość odcinka>

 

                                    - pliki stosowane opcjonalnie:

 

NazwaZadania.DLT              dane w formacie ASCII podające wartości współczynników

                                                        transformacji DLT dla lewego i prawego zdjęcia

 

NazwaZadania.ADP      - dane do redukcji dystorsji obiektywu

 

b). Pliki pomocnicze, utworzone przez VSD

 

NazwaZadania.CFG              - parametry zadania, tj. stereogramu lub pojedynczego obrazu

NazwaZadania.ETK              - histogram i inne informacje o obrazach cyfrowych

NazwaZadania.S??              - zmniejszona para obrazów lub pojedynczy obraz, do

                                          wybierania obszarów roboczych

NazwaZadania.LU              - współrzędne zmierzonych punktów - plik binarny

NazwaZadania.LU1              - jak  ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin