Sieć.doc

(31 KB) Pobierz
Sieć

Sieć

 

Osoby:
- 16 osób: - 4 grupy po 4 osoby
(po połowie dziewczyny i chłopcy)

 

Rekwizyty :
- czarne ubrania
- siatka
- krzyż


1. Grupa rozstawiona w dwóch rzędach na przeciw sceny; lider stoi po środku, pozostali przykucają słuchając cztery takty melodii. Lider biegnie na scenę, za nim w sekundowych odstępach pozostali.
Na scenie wykonuje ruchy, które są naśladowane przez innych ( zaciśnięte ręce w górę, w prawo, w lewo, obrót w prawo; powtórzone te same gesty po prawej stronie sceny).

2. Wyłania się drugi lider, następuje podział na dwie grupy:

A. Pierwszy lider ze swoją grupą biegnie na przód sceny (zaciśnięte ręce w górę, w prawo, w lewo, obrót przez lewe ramię, bieg do środka sceny, ustawienie się w rząd [prawa noga z przodu, lekko ugięta w kolanie, lewa z tyłu wyprostowana] na przeciw ii grupy).
B. Druga grupa ze swoim liderem biegnie w lewy tylny róg sceny, wykonuje gesty za swoim liderem ( ręce zaciśnięte w górę, w prawo, w lewo, obrót przez prawe ramię; bieg do środka sceny, ustawienie się w rząd na przeciw i grupy [prawa noga z przodu, lewa z tyłu]).

* Mierzenie sił I grupa trzymając dłonie w górze na dłoniach II grupy, pochyla się do przodu, w prawo, w lewo; następuje rozerwanie dłoni, obie grupy odchylają się do tyłu i następnie gwałtownie uderzają się dłońmi nad głowami. Następuje rozbicie szeregów i znieruchomienie.

* Rozbicie - wszyscy wykonują jakieś, nieokreślone ruchy, zachowując trzy poziomy obrazu:
- postawa górna (gesty wykonywane na stojąco),
- postawa średnia (gesty wykonywane w pochyleniu),
- postawa dolna (gesty wykonywane w przysiadzie, na czworaka, na leżąco). Znieruchomienie i ponowne ustawienie się w dwóch rzędach równolegle do siebie i pod kątem do widowni.

* Walka - (przygotowanie - prawa noga wysunięta, lekko ugięta; prawa dłoń zaciśnięta, ręka wysunięta do przodu, zgięta w łokciu; lewa dłoń pozostaje bliżej ciała w podobnym geście [około trzech sekund])
Ii grupa atakuje i grupę (prawa noga ugięta w kolanie podniesiona na wysokość kolana nogi lewej; ręce wysoko w górze, przygotowane do nagłego zadania ciosu).
I grupa kuli się, przykuca i cofa się
Ii grupa odchodzi w postawie zwycięzców (ręce podniesione do gory, zgięte w łokciach pod kątem 90 stopni, głowa dumnie podniesiona do góry, krok wolny, pewny siebie).

* próba powrotu do jedności - bieg do środka, utworzenie koła: ręce w dół, w górę, w dół - na dole skrzyżowanie, w górę, w dół
- rozerwanie rąk (rozpad koła), zwrot ze wzniesionymi rękoma przez prawe ramię na zewnątrz (ręce zataczają łuk nad głową), opad tułowia, znieruchomienie.

* Obrazy grzechów - w trakcie rozpadu tworzą się cztery grupy, które rozmieszczone są w czterech rogach sceny. Po trzech sekundach grupa a [prawy,górny róg sceny, bliżej środka]zaczyna
Przedstawiać agresję, walkę, złość. Po pieciu sekundach zamierają .
- grupa c [lewy, dolny róg, dalej od środka sceny] przedstawia obmawianie, plotkowanie (ten sam czas),
zamierają.
- grupa d [lewy, górny róg, bliżej środka sceny] przedstawia wielką rozpacz, brak nadziei (ten sam czas),
zamierają.
- grupa b [prawy dolny róg, dalej od środka sceny] przedstawia wyśmiewanie, szydzenie. Po pięciu
sekundach włączają się wszystkie grupy.
- grupa a po pieciu sekundach zaciąga sieć, pod którą mają się znaleźć wszyscy występujący.

* Oswajanie się z niewolą - sieć w górze, wszyscy poruszają się: trzy kroki do tyłu, w prawo, w lewo, w prawo, do przodu, do tyłu, do przodu (w tym momencie następuje zaciągnięcie sieci od widowni), znieruchomienie.

* Walka w sieci <śmierć duchowa> - świadomość niewoli, próby uwolnienia się, rozpaczliwa walka, szamotanie się. Wraz z ostatnimi dźwiękami muzyki wszyscy opadają na scenę i nieruchomieją; gaśnie światło.

* Przybicie do krzyża - na całej sali panuje absolutna ciemność. Po pięciu sekundach rozlega się dźwięk przybijania do krzyża (trzy uderzenia); z pierwszym uderzeniem zapala się reflektor oświetlający krzyż. Po uderzeniach czytane są słowa:

"tak bowiem bóg umiłował świat, że syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie
Wieczne." ( j 3,16)

Trzy sekundy ciszy, po których są czytane słowa:
"niegdyś bowiem byliście ciemnością, lecz teraz jesteście
Światłością w panu; postępujcie jak dzieci światłości." (ef 5,8)

W czasie czytania drugiego tekstu światło pada na scenę i pojawia się muzyka.

* Nasiąkanie światłem, miłością, życiem - wszyscy w sieci począwszy od osób w centrum powoli zaczynają ożywać: delikatne ruchy rąk, które wydobywają się przez oka sieci, delikatne ruch całego ciała(podnoszą się, kucają, wstają). Następnie wszystkie osoby pojedyńczo wychodzą z sieci, rozglądają się, zauważają krzyż, podchodzą do niego z podniesionymi rękoma.

Wszyscy znajdą się przy krzyżu w trzech, czterech rzędach. Na drugą część muzyki osoba stojąca centralnie, w rzędzie z tyłu sceny (najlepiej wysoki mężczyzna) podnosi wysoko ponad głowę przygotowany wcześniej krzyż; wszyscy razem odwracają się wolno przez prawe ramię. Wykonują gesty: opuszczenie rąk, podniesienie do góry, opuszczenie.

Zauważają innych wokół siebie, uśmiechają się, witają. Wykonują gesty: trzymając się za dłonie podnoszą ręce w górę, opuszczają i puszczają się, wyciągają ramiona przed siebie i idą w kierunku widowni(osoba z krzyżem ni wykonuje żadnych gestów i pozostaje na scenie).

* Wyjście i obdarowanie - (serduszka z cytatami, kwiaty, cukierki itp.) Wszystkie "podarki" powinny być przygotowane wcześniej i złożone w dogodnym miejscu, najlepiej z przodu sceny.

* Jezus Chrystus Zbawiciel - wszyscy wracają (po 10 sek.) Truchcikiem na scenę tworząc dwa rozwarte rzędy, które stykają się ze sobą przy osobie trzymającej krzyż. Wskazują na krzyż (lewy rząd lewą ręką, prawy prawą - zasada nie zasłaniania twarzy) jako na źródło uwolnienia, zwycięstwa, życia - zbawienia. Zejście ze sceny: rzędami, osoba z krzyżem schodzi ostatnia trzymając krzyż w górze.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin