scen kol ort.doc

(31 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem

Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem

metod „Kolorowej ortografii” wg Lesława Furmagi

 

Temat:  CZY ZNASZ ROŚLINY ZBOŻOWE

 

Cel operacyjny:

·        kształtowanie umiejętności czytelnego, estetycznego i poprawnego

pod względem ortograficznym pisania tekstów.

 

Cele szczegółowe:

          uczeń

·        rozpoznaje podstawowe zboża uprawiane w Polsce;

·        wyróżnia pojęcia: kwiatostan, wiecha, kolba, kłos;

·        potrafi ułożyć kilkuzdaniową wypowiedź na podstawie obserwacji

          i własnych doświadczeń;

·        potrafi dostosować kolor do pustego okienka wg określonego kodu

     i dokonać autokorekty poprawności ortograficznej;

·        świadomie używa języka wyjaśniając pisownię wyrazów;

·        potrafi czytać cicho ze zrozumieniem i samodzielnie wykonywać instrukcje;

·        ułożyć wyrazy wg kolejności alfabetycznej;

·        poprawnie odtwarza tekst i melodię poznanej  piosenki;

 

 

Środki dydaktyczne:

-         kolorowe półeczki

-         kolorowe dyktando

-         zestaw wyrazów z dwukolorowymi okienkami ( dla każdego ucznia)

-         zestaw „frajdków” (kwadracików w kolorach Ortofrajdy) w dużym formacie do „ortograficznego prania oraz sznurek i klamerki do bielizny

-         zestaw kolorowych plakietek- guziczków

-         zestaw kotylionów- kolorowe plakietki i wyrazy

-         zestaw lizaków ortograficznych (dla każdego)

-         słowniki ortograficzne

          -    tekst wierszyka o Ortofrajdzie

 

 

 

 

 

 

 

Tok zajęć

1. Zapoznanie z piosenką „Uciekła mi przepióreczka”.

2. Zabawa w skojarzenia związane z polem.

    Nauczyciel podaje słowo a dziecko siedzące obok wypowiada

    swoje skojarzenie. Następne dziecko dopowiada własne skojarzenie.

    Ważne jest utrzymanie szybkiego tempa podawania kolejnych wyrazów.

3. Przypomnienie z poprzednich zajęć wiadomości dotyczących prac polowych

    i zbóż.

4. Podział klasy na grupy, rozdanie naturalnych okazów kwiatostanów,

    po jednym dla każdej grupy:

    I – żyto

    II – pszenica

    III – kukurydza

    IV – owies

    V – jęczmień

  Uczniowie obserwują wygląd kwiatostanów, wyłuskują i porównują ziarna zbóż.

5. Porównywanie wyglądu, kształtu, wielkości i barwy nasion zbóż oraz

    nazywanie kwiatostanów z wykorzystaniem ilustracji w podręczniku s. 53

    (Z Ekoludkiem w szkole klasa III cz. I)

6. Podpisywanie ilustracji zbóż w ćwiczeniu 2 str 53.

7. Wspólna recytacja tekstu wierszyka o Ortofrajdzie:

         

          Ó różowe od dziś będzie

Granatowe RZ wszędzie,

Ż wszędzie zielone niezawodnie,

H brązowe bardzo modnie.

Wyjątki czerwone,

          U, CH czarnym posmolone.

 

8. Przyczepienie na tablicy kolorowych lizaków, które pomogą uczniom

    zapamiętać kolory.

9. Zabawa „Ortograficzne pranie”

    Nauczyciel pokazuje wyraz z „oknem ”dużego formatu, wybrany uczeń

    odczytuje go, a pozostali zastanawiają się nad jego pisownią i podnoszą 

    odpowiedni lizak ortograficzny. Nauczyciel prosi ucznia, który

    podniósł  prawidłowy lizak, aby przyszył odpowiedniego koloru guziczek

    i  powiesił wyraz na sznurku.

    W ten sam sposób uczniowie odgadują pisownię pozostałych wyrazów.

Wyrazy do prania:   p□enica, □yto, k□k□rydza, zbo□e, □□łty, wydł□□ony, ry□, d□□o, spo□ywczy, sz□mią, cię□ka, m□wią, k□tałt, □adki, g□ube, r□szyła, wie□a, □niwa, r□□nią się, □niwiarka, do□ynki, o□e, □ywność, p□l, □niwia□e, □yzne, gleba□, □prawiają,

    Chętni uczniowie układają wyrazy w kolejności ortograficznej.

    Przepisanie wyrazów do zeszytu.

10. Poznanie zabawy „Układanie wyrazów na kolorowych  półkach                      

    ortograficznej szafy”.

    Uczniowie wyjmują z kopert wyrazy z dwukolorowymi okienkami

    i  prawidłowym kolorem na drugiej stronie kartki. Układają je na

    kolorowych półkach, nie podglądając drugiej strony. Po skończeniu

    zadania odwracają karteczki, aby sprawdzić poprawność wykonania.

    - Nauczyciel pyta, której grupie udało się ułożyć bezbłędnie, a

    następnie poleca schowanie wyrazów i półek do kopert.

11. Przerwa śródlekcyjna - zabawa taneczna „Bal w Ortofrajdzie”.

    Uczniowie podzieleni są na dwa zespoły. Połowa z nich otrzymuje i przypina    

    kotyliony z wyrazami o okienkach dwukolorowych, a połowa kolorowe  

    plakietki samoprzylepne. Dzieci spacerują po klasie w czasie nagrania  

    piosenki. Kiedy muzyka milknie, zatrzymują się i dobierają się w pary     

    zgodnie z zasadami „Ortofrajdy”. Po wspólnej korekcie, tańczą w parach

    przy piosence.

12. Zabawa ze słownikiem ortograficznym - Nauczyciel rozdaje

    pojedyncze  karteczki, na których są wyrazy z okienkami.

    Uczniowie szukają ich w słowniku, uzupełniają kolorem i układają

    w  kolejności alfabetycznej.

13. Zabawa „Kolorowe klocki”.

    Uczniowie w grupach mają do dyspozycji po 6 sześciennych klocków,

    Zawierających wyrazy z trudnością ortograficzną. Rzucając kostką z kolorami   

    losują kolor, z którym będą wyszukiwać wyrazów na klockach.

    Grupa, która wykona zadanie, podnosi w górę kolorowe lizaki.

    Wybrane dziecko odczytuje wyrazy, a pozostali uczniowie wyłapują

    ewentualne błędy.

14. Podsumowanie zajęć - Nauczyciel rozdaje krótkie kolorowe dyktanda

     (tekst  lub zestaw wyrazów z  okienkami). Uczniowie posługując

     się  słownikiem kolorują okienka  zgodnie z zasadami kolorowej ortografii. 

     Następnie dokonują  korekty za pomocą szablonu.

   

Samoocena uczniów. Dzieci siadają na dywanie i przydzielają sobie punkty za bezbłędne dyktanda.

 


 

    Opracowała:

    Jolanta Kołodziejczyk

 

                                                       Jordanów, dn. 06.09.2004 r

 

 

    Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami                     „   „Kolorowej ortografii”.

           B□br i k□ry

B□br, co □ył w swej □atce w

g□ra□, znał się tak jak nikt na

k□ra□. K□powały miasta, wioski bob□e k□ry, k□ry nioski. A□

b□br wreszcie □ekł, □e ma□y, by wypocząć gdzieś na pla□y. Więc zostawił fermę k□□ą swoim czterem wiernym str□□om i

□odowlę k□r po□□cił,

i wyje□ał, i nie wr□cił.

 

              Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami

     „Kolorowej ortografii”.

                   Smacznego!

Wskaz□wki na zega□e

p□es□nęły się na godzinę

t□ynastą. Nad□odzi pora

obiad□. Co poda nam k□□a□ na tale□□? Mo□e będzie to

□ymska pieczeń, a mo□e

s□r□wka z d□□ą ilością

wa□yw i owoc□w. Niezale□nie od tego, co będzie, □yczymy wszystkim smacznego!

 

Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami

„Kolorowej ortografii”.

W□ł  i  ksią□ki

M□głbym p□ysiąc, □e widziałem, jak w□ł czytał wcią□ z zapałem. Biblioteka□ z miasta Łom□y j□□ z ksią□kami nie nadą□y. –Panie wole! Drogi panie! Nie□□e czytać pan p□estanie! Nie mam ksią□ek

j□□ zapas□, proszę dać mi

tro□ę czas□.

 

Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami

„Kolorowej ortografii”.

Co za □ałas!

Jeśli □odzi o □ałasy, to dziś p□yszły takie czasy, □e j□□  □ałas sły□ać wszędzie: w □lewni, park□ i □□ędzie. Ka□dy więc, panowie, panie, □ałasować nie□ p□estanie. Nie□ nastanie w p□yszłym rok□ ci□□teńki, błogi spok□j.

 

Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami

„Kolorowej ortografii”.

□□ąszcze w t□cinie

Za□walały  t□cinę  □□ąszcze – Nie ma to jak t□ciny gąszcze.

□ować  mo□esz  się  w □pale, w sza□y  grać jest doskonale,

□□śtać się na  t□ciny końca□,

pop□ed□eźniać te□  zaskrońca. T□cinę zwykłą, daje słowo, mo□na zmienić na  c□krową. No, a wtedy  p□yjdzie pora pędzić □ywot  plantatora.

Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami

„Kolorowej ortografii”.

Ni e b□j się pok□yw

Pok□ywy rozp□est□eniły się na d□□ej części wa□ywnego ogrod□. P□esłoniły r□wnie□

r□□e, kt□re były d□mą gospoda□a. T□eba naost□yć

ost□e kosy i r□szyć p□eciw

pok□ywom, zanim opan□ją cały ogr□d. Nie pozw□lmy

□ądzić □wastom!

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin