Okultyzm, czyli o magach XXI wieku.doc

(48 KB) Pobierz
WXXI wieku w każdym kraju mamy tysiące magów i wróżbitów, a znaczna część osób, nawet tych wierzących chrześcijan, wierzy i uf

WXXI wieku w każdym kraju mamy tysiące magów i wróżbitów, a znaczna część osób, nawet tych wierzących chrześcijan, wierzy i ufa takim osobom, a nawet płaci za ich usługi. Współczesny świat to z jednej strony elektroniczne gadżety: roboty, najszybsze komputery, telefony komórkowe, satelity, wszechogarniający nasze codzienne życie internet. Z drugiej jednak strony - okultyzm.

 

W kilku programach Lubimy poniedziałki mówiliśmy o fenomenie opętania i działalności egzorcystów. Po wielu prośbach słuchaczy wracamy do tematu. Chcemy jednak przedstawić inny aspekt tej sprawy.

 

Chodzi o okultyzm, który w wielu przypadkach jest prostą drogą do wielu problemów, w tym do opętania. Czym jest okultyzm, jakie są jego konsekwencje i jak mu się przeciwstawić - o tym w programie Lubimy poniedziałki w niedzielę 18 lutego 2007 r. po godzinie 19.

 

Dużo się mówi o przesądach a z drugiej strony mamy ogromną liczbę osób które wierzą w różnego rodzaju wróżby itp...

 

Weźmy choćby pierwszą z brzegu gazetę i od razu możemy się przekonać, że temat wróżbiarzy itp. jest ciągle obecny. Niestety, na ogół nie odróżnia się działalności szkodliwej od pożytecznej, a przynajmniej nieszkodliwej.

 

Kontrowersyjne szkolenie dla nauczycieli

"Dziennik": Łódzka kuria wpadła na pomysł co najmniej kontrowersyjny i zorganizowała dla nauczycieli szkolenie jak rozpoznać czy ich wychowanek jest opętany przez... diabła. Zainteresowanie przeszło wszelkie oczekiwania.

Wykład "Rozeznawanie duchów i egzorcyzmy w procesie wychowania" odbył się w kaplicy św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi. Był to jeden z wielu wykładów jakie organizuje tamtejsze duszpasterstwo nauczycieli. Tym razem jednak na spotkanie z egzorcystą ks. Tomaszem Owczarkiem przyszło tyle osób, że kaplica pękała w szwach, a ludzie stali też na korytarzu. Ponad 100 pedagogów z łódzkich podstawówek, gimnazjów i liceów słuchało wykładu z zapartym tchem.

 

Za to wśród dyrektorów łódzkich szkół zapanowała konsternacja. Pytani czy taka wiedza jest ich pracownikom potrzebna i czy nie sądzą, że może być przez nich wykorzystywana do tępienia nielubianych uczniów, nabierają wody w usta. Żaden - a gazeta rozmawiała z sześcioma - nie zgodził się na podanie w prasie swego nazwiska. Zaskoczona szumem wokół sprawy jest też kuria, ale z zupełnie innego powodu. To taki sam temat jak każdy inny, chcieliśmy po prostu obalić pewne mity, powiedział "Dziennikowi" ks. Jarosław Pater. (źródło: onet.pl)

 

W takich sytuacjach jak ta powinniśmy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie co jest przesądem, a w co jako chrześcijanie możemy wierzyć. Co jest przesądem a co okultyzmem?

 

definicje przesądu i okultyzmu

 

Okultyzm (od łac. occulo - ukrywać, trzymać w tajemnicy; occultus - schowany, ukryty, tajemny) - nazwa doktryn, które zakładają istnienie w człowieku i przyrodzie sił tajemnych, nieznanych i bada możliwości ich wykorzystania, oznacza rzecz "tajemną", "niedostępną". Okultyzm nazywa się również wiedzą tajemną (scientia occulta).

 

Okultyzm to wg znanego egzorcysty ks. Gabriele Amortha - „wiara w istnienie bytów lub mocy, które dają się sprawdzić doświadczalnie na normalnym poziomie wrażliwości, a dzięki którym można zapanować nad wszystkim przy zastosowaniu szczególnych praktyk, które się opanowuje dzięki badaniom, poprzez inicjację i różnorodne ćwiczenia."

 

Czyli do praktykowania okultyzmu niezbędne jest zestawienie gnozy (tajemnej wiedzy) i magii (czyli tajemnych praktyk). Wszystko to często ma wymiar pseudonaukowy lub pseudoreligijny.

 

Przesąd  to twierdzenie bez należytego uzasadnienia, często sprzeczne z faktami, takie, z którym trudno polemizować za pomocą racjonalnej argumentacji. Wyróżnić można przesądy rasowe, etniczne, religijne itp. W przesądzie religijnym na ogół niesłuszne przypisuje się komuś nadprzyrodzone, nadnaturalne zdolności i moce

 

 

Kto współcześnie para się magią. Czy są to szarlatani, czy może bardzo dobrzy przedsiębiorcy?

 

Działalność wszelkiego rodzaju magów i wróżbitów dobrze można prześledzić na przykładzie Włoch. Tam ilość tego typu „okultystycznych fachowców" jest zastraszająca. Od końca lat 70' XX wieku są dobrze zorganizowani, spotykają się na specjalnych kongresach, sprzedają specjalne dyplomy maga, astrologa, czy wróżbity. Zjawisko okultyzmu stało się tak powszechne, że w 1982 r. włoski poseł zaproponował uchwalenie ustawy, zezwalającej we Włoszech rejestrację związku zawodowego doradców i działaczy okultyzmu.

 

 

We Włoszech działa 130 tysięcy magów - mówi egzorcysta o. Andrzej Dejer, który  przez wiele lat przebywał we Włoszech. "Jeśli chodzi o zniewolenie przez magię, to we Włoszech jest tego dużo więcej. Wróżów, czarowników itp jest 130 tysięcy czyli dwa razy tyle, co katolickich kapłanów we Włoszech" - mówi o. Dejer. Co ciekawe są to ludzie, którzy uprawiają swój "zawód" oficjalnie, płacą nawet podatki, mają specjalne tematyczne kanały telewizyjne. "Oni z tego żyją i mają z tej działalności duże pieniądze. Masa osób do nich idzie" - zaznacza egzorcysta. - "Większość problemów, które się spotyka i które ja tam spotykałem pracując w Loretto były powodowane przez magię".

 

90 % wróżbitów jest zwykłymi oszustami, kuglarzami, którzy znają kila sztuczek i wmawiają swoim naiwnym klientom, że posiadają jakąś moc - mówi dr Włodzimierz Szyszkowski - psycholog z 20- letnią praktyką lekarską. Lekarz przypomina sytuację, kiedy wizytował pacjenta w jego domu. Matka pacjenta była zarejestrowaną wróżką. - "Jej honorarium było trzy razy większe od mojego" - wtrąca. Okazało się, że po kilku minutach rozmowy z wróżką dr Szyszkowski stwierdził, że jest to osoba chora na schizofrenię. "Można dostać certyfikat wróżbity, będąc osobą chorą psychicznie" - oburza się lekarz. Szyszkowski przypomina inną swoją pacjentkę, która skończyła jedną z wyższych szkół parapsychologii. "Przychodziła do mnie przez wiele lat bardzo okaleczona psychicznie i to położyło się cieniem na całą jej rodzinę".

 

Działalność oszukańczych wróżów jest szkodliwa, ale nie wywołuje tyle szkód, jak innych osób zajmujących się okultyzmem. Są jednak wróżbici, których wpływ jest faktycznie szkodliwy.

 

Co motywuje ludzi, często logicznie myślących i wierzących chrześcijan do wizyty u maga czy wróżbity:

 

1. Strach lub brak rozwiązania ważnej sprawy

2. Ciekawość

3. Chęć zdobycia władzy.

 

Z jednej strony tajemnica a z drugiej chęć poznania, odpowiedzi na pytania, których we współczesnym świecie jest coraz więcej

 

Warto zwrócić uwagę na motyw tajemnicy w okultyzmie i w religijnych praktykach.

 

Czym może się kończyć takie badanie  okultystycznej tajemnicy? Jak wygląda człowiek, który jest opętany? O to  zapytaliśmy dr Włodzimierza Szyszkowskiego - psycholog - 20 letnią praktyką lekarską: - Ta osoba jest innym człowiekiem. W oczach jakby miał jakąś czarną dziurę, kwintesencję zła i poczucie, że nie ma do niego żadnego dostępu. Szyszkowski wspomina trzy przypadki osób opętanych, które zakończyły się samobójstwem. Psycholog podkreśla, że takie osoby mają niezwykle dużą determinację do samounicestwienia się. "Głosy im mówią >>powieś się, powieś się<< . Jeden z pacjentów doktora przez pół roku podjął cztery próby samobójstwa, był reanimowany, a w szpitalu dla własnego bezpieczeńśtwa wiązany. Kiedy poszedł na przepustkę, niestety popełnił samobójstwo skutecznie.

 

Warto pamiętać, że opętani są groźni nie tylko dla siebie. Jeden z pacjentów, którego dr Szyszkowski leczył przez trzy lata, zaatakował go piłą.  "On chciał mnie zabić" - mówi Szyszkowski. Zdjął czarne okulary, wziął piłę i podszedł do lekarza. "Przestraszyłem się. Widziałem w tych oczach... szatana. To było coś niesamowitego. Mój lęk był lękiem kosmicznym, wiedziałem, że nie mam żadnych szans z tą siłą" - wspomina lekarz. Dodaje, że wtedy nie był osobą na tyle wierzącą, żeby się modlić. Na szczęście inni ludzie wyciągnęli go z pokoju, w którym był niebezpieczny pacjent. W kilka tygodni później opętany też się powiesił.

 

Współpraca egzorcystów z psychiatrami jest często utrudniona. Z jednej strony nieufność i traktowanie księży egzorcystów jak szarlatanów spoza kręgu nauki. Z drugiej strony zdarzają się przypadki, że psychiatrzy nie chcą współpracować z egzorcystami z prostego powodu: ze strachu.

 

Jak się bronić przed okultyzmem?

 

1. Prawdziwa wiara i praktyki religijne

2. Rzetelna informacja o okultyzmie (w tym nas zprogram)

3. Nieignorowanie osób z problemami duchowymi i psychicznymi a być może będącymi pod wpływem złych duchów

 

O czarach i okultyzmie nie mówi się tylko szeptem i nieoficjalnie. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy m.in.:

 

Zabobon

 

2111 Zabobon jest wypaczeniem postawy religijnej oraz praktyk, jakie ona nakłada. Może on także dotyczyć kultu, który oddajemy prawdziwemu Bogu, na przykład, gdy przypisuje się jakieś magiczne znaczenie pewnym praktykom, nawet uprawnionym lub koniecznym. Popaść w zabobon37 - oznacza wiązać skuteczność modlitw lub znaków sakramentalnych jedynie z ich wymiarem materialnym, z pominięciem dyspozycji wewnętrznych, jakich one wymagają.

 

2113 Bałwochwalstwo nie dotyczy tylko fałszywych kultów pogańskich.  Pozostaje stałą pokusą wiary. Polega na ubóstwianiu tego, co nie jest Bogiem.  Ma ono miejsce wtedy, gdy człowiek czci i wielbi stworzenie zamiast Boga, bez względu na to, czy chodzi o innych bogów czy o demony (na przykład  satanizm), o władzę, przyjemność, rasę, przodków, państwo, pieniądze itd. "Nie możecie służyć Bogu i Mamonie" - mówi Jezus (Mt 6, 24). Wielu męczenników poniosło śmierć za to, że nie oddawało czci "Bestii"39, odmawiając nawet  udawania kultu. Bałwochwalstwo odrzuca jedyne panowanie Boga; jest nie do pogodzenia z Boską komunią40.

 

2114 Adoracja Jedynego Boga integruje życie ludzkie. Przykazanie adoracji samego Pana czyni człowieka prostym i chroni go przed zupełnym rozbiciem. Bałwochwalstwo jest wypaczeniem wrodzonego zmysłu religijnego człowieka. Bałwochwalcą jest ten, kto "niezniszczalne pojęcie Boga odnosi do wszystkiego, tylko nie do Boga"41.

 

Wróżbiarstwo i magia

 

2115 Bóg może objawić przyszłość swoim prorokom lub innym świętym. Jednak właściwa postawa chrześcijańska polega na ufnym powierzeniu się  Opatrzności w tym, co dotyczy przyszłości, i na odrzuceniu wszelkiej niezdrowej ciekawości w tym względzie. Nieprzewidywanie może stanowić brak odpowiedzialności.

 

2116 Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość42. Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem - połączonym z miłującą bojaźnią - które należą się jedynie Bogu.

 

2117 Wszystkie praktyki magii lub czarów, przez które dąży się do pozyskania tajemnych sił, by posługiwać się nimi i osiągać nadnaturalną władzę nad bliźnim - nawet w celu zapewnienia mu zdrowia - są w poważnej sprzeczności z cnotą religijności. Praktyki te należy potępić tym bardziej wtedy, gdy towarzyszy im intencja zaszkodzenia drugiemu człowiekowi lub uciekanie się do interwencji demonów. Jest również naganne noszenie amuletów. Spirytyzm często pociąga za sobą praktyki wróżbiarskie lub magiczne. Dlatego Kościół upomina wiernych, by wystrzegali się ich. Uciekanie się do tak zwanych tradycyjnych praktyk medycznych nie usprawiedliwia ani wzywania złych mocy, ani wykorzystywania łatwowierności drugiego człowieka.

 

 

 

źródło: http://www.lubimy.prv.pl

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin