Scenariusz zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej z wykorzystaniem elementów pedagogiki zabawy oraz Metody Dobrego Startu M.doc

(29 KB) Pobierz

Scenariusz zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej z wykorzystaniem elementów pedagogiki zabawy oraz Metody Dobrego Startu M.Bogdanowicz

Temat: „Zwierzęta małe i duże”

Cele

Dziecko:

-      Omawia treść piosenki

-      Odtwarza ruchem rytm piosenki

-      Doskonali koncentrację

-      Relaksuje się

Pomoce:

Kaseta magnetofonowa z nagraną piosenką, ilustracja przedstawiająca kota i myszkę, tacka   z kaszą manną.

Przebieg zajęć :

 

1.      Powitanie. Powitanie piosenką śpiewaną na melodię „Panie Janie”. Dzieci siedzą w kole i ilustrują piosenkę ruchem:

 

Witaj (imię dziecka)-machamy

 

Jak się masz  / 2x

 

Wszyscy się witamy – wskazujemy dłońmi

 

Wszyscy cię kochamy – krzyżujemy ręce na piersi

 

Bądź wśród nas – podajemy dłonie

 

 

2.      „Zwierzęta” zabawa ruchowanaśladowanie ruchów zwierząt wg utworu J. Brzechwy pt. „ZOO” z podkładem muzycznym.

 

3.      „Uciekaj, myszko” zabawa wg Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz                                              

Dzieci śpiewają piosenkę o kotku i myszce. Rozmowa z nauczycielem na temat: jakiego koloru był  kot, a jaki kolor mogą mieć myszy ? Co wiesz o myszach: gdzie mieszkają, co jedzą, co robią jesienią, a co w zimie? Dlaczego nie lubią kotów? Dzieci rysują domek myszy i określają jego kształt (trójkąt). Śpiewając piosenkę, rysują go palcem na tacce z kaszą manną. Potem mazakiem rysują dalsze trójkąty – wzory. Na koniec dzieci mogą nakleić myszkę obok jej domku i narysować dla niej coś dobrego do jedzenia.

 

4.      „Rysowanie krok po kroku” prowadząca recytuje wiersz a dzieci rysują przy sztalugach.

,,ZAJĄCZEK”

,,raz dwa trzy – rysuję ja rysujcie wy!”
narysuję kółko, rysuj ze mną proszę
w środku będą dwie kropeczki
dwa kółeczka małe
a pod nimi mocne ząbki do chrupania doskonałe
jeszcze nosek do wąchania no i słuchy do słuchania
Teraz czas na drugi kółko - ale bawię się wesoło!
Teraz dwie połowy koła – jedna tu, a druga tu
I pazurki raz, dwa, trzy – rysuję ja rysujcie wy!
Jeszcze łapki – aha i już zajączek do nas macha
A wąsiki? Raz, dwa, trzy. Narysowałam ja, brawo – narysowałeś ty!

  

5.      „Zwierzęta” – masaż relaksujący


Tędy przeszły słonie
A tam biegły konie
Szczypaweczka przeleciała
Myszka ją dogonić chciała
Zza kamienia pełznie żmija
O! Już, już kamień omija ...
Myszka się jej wystraszyła
Tu wskoczyła tam się skryła

 

6.      Pożegnanie „Iskierką”                               

Zgłoś jeśli naruszono regulamin