Wskazówki metodyczne.doc

(105 KB) Pobierz

              Wychowanie przedszkolne wymaga ustalenia takich form pracy, które pomogą w planowaniu różnorodnych aktywności dzieci w ramach ustalonych cykli tematycznych. W trakcie zajęć formy mogą występować zarówno w czystej postaci, jak i również w różnych połączeniach, mogą też ulegać zmianom i modyfikacjom. Zaproponowany podział form pracy ma służyć przede wszystkim praktyce, należy jednak pamiętać o tym, że można operować nim swobodnie, dbać o to, aby był korzystny dla wszechstronnego rozwoju dziecka.

Przedstawione formy pracy należy rozumieć jako rodzaje zajęć:

1.      Zabawy tematyczne.

2.      Prezentacje i spotkania.

3.      Ćwiczenia i gry.

4.      Badanie i dociekanie.

5.      Wycieczki i plany.

6.      Zabawy w teatr.

7.      Umuzykalnienie, śpiewy, pląsy, rytmika.

8.      Działania plastyczne.

9.      Majsterkowanie.

10.  Spotkania z matematyką.

11.  Klasowe czytanie.

12.  Zdobywanie praktycznych umiejętności.

13.  Lekcje marzeń i wyobraźni.

14.  Zwyczaje i obrzędy.

Proponuję, aby każdy tydzień pracy (poniedziałek) rozpoczynać spotkaniem w kręgu. Dzieci siadają w kręgu na dywanie. Nauczyciel siedzi na tym samym poziomie co dzieci. W kręgu rozmawiamy o tym, jak spędziły wolne dni, co im się przydarzyło wesołego, smutnego, czego nowego się dowiedziały, jak się czują, o czym chcą rozmawiać, co chciałyby robić, o czym marzą. Na spotkaniach tych można składać życzenia imieninowe, czy z okazji zwycięstw w konkursach. Z czasem dzieci powinny wyrobić sobie przekonanie, że krąg jest miejscem, w którym mogą rozmawiać o wszystkich istotnych dla nich sprawach czując, że są bezpieczne i akceptowane.

Krąg może stworzyć też okazję do podsumowania wiadomości i umiejętności zdobytych podczas realizacji poprzednich cykli tematycznych, a także podania tematyki nowego cyklu. W kręgu dzieci mogą podsuwać nauczycielowi pomysły do przeprowadzania zajęć.

Taka forma pracy sprzyjać będzie osiąganiu takich celów jak:

l        umiejętność komunikowania się

l        nawiązywanie i utrzymywanie poprawnych więzi społecznych

l        asertywność

l        wypowiadanie, argumentowanie i obrona własnego zdania

l        słuchanie opinii innych

l        konstruktywne rozwiązywanie problemów i konfliktów

              Odpowiedni dobór metod nauczania i uczenia się umożliwi stopniowe kształtowanie umiejętności dzieci w zakresie samodzielnego dokonywania operacji umysłowych na poziomie czynności konkretnych.

              W pracy z dziećmi należy pamiętać o następujących zasadach dobrych zajęć:

1.      Zasada logicznego ciągu

2.      Zasada tempa

3.      Zasada przemienności elementów

4.      Zasada „nowego” na codziennych zajęciach

5.      Zasada samodzielności i inicjatywy ucznia

6.      Zasada „nauczyciel uczy się, pracuje, bawi razem z uczniami”

              W organizacji dnia pracy ucznia nauczyciel powinien zmierzać do wzajemnego wiązania metod poszukujących, podających i praktycznych (działanie) przeżywanie, odkrywanie, rozwiazywanie problemów, itp. Praca dziecka powinna sie opierać na ciągłym działaniu, doświadczeniu, gromadzeniu informacji z różnych dziedzin życia. Nauczyciel nie powinien ograniczać aktywności poznawczej dziecka, powinien motywować go do ciągłego poszukiwania odpowiedzi na szereg nurtujących je pytań.

              Różnorodność metod edukacyjnych stosowanych na zajęciach powinna wyzwolić w dziecku wieloaspektową aktywność poznawczą, w której rozwija nie tylko wiedzę o świecie, ale także rozwija się fizycznie, psychicznie i kształtuje poczucie własnego „ja”.

              Koncepcja wychowania przedszkolnego wymaga od nauczyciela wprowadzenia zmian w treściach i metodach nauczania oraz stylu kierowania zespołem uczniowskim. Osobowość nauczyciela, jego wiedza, umiejętności, zainteresowania, sposób oceniania, nauczania, nagradzania uczniów ma ogromne znaczenie dla kształtowania się osobowości dziecka, jego poczucia wartości i aspiracji życiowych. Głównym zadaniem nauczyciela jest wspomaganie i stymulowanie rozwoju każdego dziecka.

              Warunkiem ukazania dziecku złożoności świata jest integrowanie różnych wpływów i doświadczeń, jakim podlega dziecko w środowisku, w którym żyje. Nauczyciel powinien włączyć rodziców, dziadków, opiekunów do pracy w oddziale. Poznanie tematyki kolejnych jednostek tematycznych i przybliżenie specyfiki wychowania przedszkolnego umożliwi rodzicom włączenie się w proces wychowawczo-dydaktyczny.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin