Kable sieciowe.doc

(441 KB) Pobierz
Kable sieciowe

Kable sieciowe

 

W tej sekcji postaram się opisać jak zbudować odpowiedni dla Twoich potrzeb kabel sieciowy (popularnie zwany skrętką - ang. Twisted-Pair). W zależności czy łączysz się do sieci poprzez hub (koncentrator), bądź też tylko z drugim komputerem, potrzebny Ci będzie odpowiedni kabel.

Nazwa dla kabla skrętka wynika z budowy kabla. Kabel składa się z czterech par przewodów, skręconych ze sobą w odpowiedni sposób. Skręcenie ze sobą przewodów, pozwala zapewnić większą odporność na zakłócenia, przez co można stosować dłuższe kable i większe prędkości transmisji.

 

Na rysunku poniżej przedstawiono wewnętrzną budowę typowej skrętki.

 

 

1 - kabel biało-zielony
2 - kabel zielony
3 - kabel biało-pomarańczowy
4 - kabel niebieski
5 - kabel biało-niebieski
6 - kabel pomarańczowy
7 - kabel biało-brązowy
8 - kabel brązowy

 

Na pierwszy rzut oka, wygląda na to jak chaotycznie poplątane przewody, nie jest to jednak słusznie postrzeganie konstrukcji kabla sieciowego.
Przewody skręcone ze sobą w ściśle ustalony sposób. Odpowiednie pary przewodów są ze sobą skręcone (pomarańczowy i biało-pomarańczowy itd.) a oprócz tego takie skręcone pary są jeszcze skręcone między sobą.

Na optymalne warunki dla poprawnej pracy kabla sieciowego składa się kilka czynników. Są to długość kabla, sposób jego położenia oraz jego otoczenie.
Generalną zasadą jest, że im kabel jest krótszy tym lepiej, ponieważ zmniejsza to jego podatność na zakłócenia (długi kabel potrafi zachowywać się jak antena, zbierając wszystkie otaczające go sygnały), poza tym kabel posiada pewne parametry uniemożliwiające dokonanie poprawnej transmisji na zbyt dużą odległość (sygnał docierający na drugi koniec kabla jest zbyt słaby).
Kolejną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę łącząc komputery w sieć, jest to, że należy starać się, aby kabel był możliwie niepoplątany, ponieważ jeśli kabel jest poskręcany to również pogarsza jego parametry.
Należy również uważać, aby kabel sieciowy nie był prowadzony obok źródeł silnych pól elektro-magnetycznych (transformatory itp.)

Budowa kabla

Do skonstruowania kabla sieciowego wykorzystuje się ośmiożyłowy kabel zakończony na obu końcach standardowymi wtyczkami typu RJ-45. Aby połączenie sieciowe zadziałało, wyprowadzenia z karty sieciowej służące do wysyłania danych (Tx) muszą być połączone z wyprowadzeniami służącymi do odbierania (Rx), drugiej karty sieciowej. Aby ten warunek został spełniony potrzebny jest tzw. "przeplot", ponieważ w przeciwnym wypadku piny Tx jednej karty sieciowej połączone byłyby z pinami Tx drugiej karty sieciowej (do huba lub drugiej karty sieciowej) przeplot zapewniany jest albo przez hub, albo na poziomie samego kabla.

 

"Na wprost"

Jeśli Twój komputer podłączony ma być do sieci poprzez hub lub switch, potrzebny Ci kabel "na wprost" (ang. Straight-through). Powyżej przedstawiony został schemat takiego przewodu wraz z opisem pinów
w karcie sieciowej i hubie.

Jak widać na powyższym rysunku warunek połączenia Tx i Rx jest spełniony, natomiast przewody w samym kablu nie mają przeplotu (pin 1 z 1, 2 z 2 itd.).

Poniżej znajduje się rysunek przedstawiający wtyczkę (standard EIA/TIA 568A) z punktu widzenia gniazda na karcie sieciowej lub hubie (na obu końcach kabla znajduje się taka sama wtyczka).

 

"Z przeplotem"

Poniżej przedstawiony jest schemat połączeń kabla z przeplotem. Przeplotu dokonuje się tylko na jednym z końców kabla.

1 - kabel biało-zielony
2 - kabel zielony
3 - kabel biało-pomarańczowy
4 - kabel niebieski
5 - kabel biało-niebieski
6 - kabel pomarańczowy
7 - kabel biało-brązowy
8 - kabel brązowy

 

Na schemacie poniżej widać jedną z wtyczek (druga jest według standardu EIA/TIA 568A).

Jak wykonać kabel sieciowy?

Aby samodzielnie skonstruować kabel sieciowy, potrzebne będą:
- odpowiednio długi ośmiożyłowy kabel sieciowy (skrętka kategorii 5)
- dwie wtyczki RJ-45
- nóż i zaciskarka do kabli sieciowych (ewentualnie może wystarczyć płaski śrubokręt).

Główna przewaga samodzielnego wykonywania kabli nad kupowaniem gotowych jest taka, że sami możemy dokładnie określić wymaganą długość.

Zaczynamy od zdjęcia zewnętrznej izolacji z kabla na odcinku około 1cm od końców kabla. Aby to wykonać nacinamy lekko izolację, tak, aby nie uszkodzić żył w kablu, a następnie po prostu ją zrywamy.

Rozplątujemy skręcone pary żył i układamy je w odpowiedniej kolejności. Jeżeli wykonujemy kabel z przeplotem, należy pamiętać, że przeplotu dokonuje się tylko na jednym z końców kabla.

Ułożone żyły spłaszczamy między palcami tak, aby były jedna obok drugiej i wsuwamy we wtyczkę RJ-45 (należy uważać, aby przy wsuwaniu nie przestawiła się kolejność żył), następnie za pomocą zaciskarki (ewentualnie śrubokrętem) zaciskamy wtyczkę na kablu.

 

Powtarzamy powyższe kroki dla drugiego końca kabla, według odpowiedniego schematu (w zależności od typu kabla).

Sprawdzamy poprawność działania kabla. Można to zrobić, albo wykorzystując go w sieci, ewentualnie za pomocą testera do kabli sieciowych.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin