SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONY.docx

(16 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONY

W GRUPIE DZIECI SZEŚCIOLETNICH

„KROPECZKI”

TEMAT KOMPLEKSOWY: „Zwierzęta żyjące w zoo.”

TEMAT ZAJĘĆ: „Jakie zwierzęta żyją w zoo.”

Prowadząca: Joanna Matysiak Pietrucha

Cele :

§        Śpiewanie piosenki pt: „ZABAWKOWE ZOO.”

§        Zestawianie rysunków zwierząt z zagadkami i ich nazwami,

§        Rozwijanie umiejętności ostrożnego i powściągliwego zachowania w zoo,

§        Rozwijanie opiekuńczego stosunku do zwierząt,

§        Kształcenie umiejętności wyrażania muzyki ruchem,

§        Rozwijanie umiejętności naśladowania ruchem zwierząt,

§        Układanie nazw zwierząt z sylab i dobieranie ich do obrazków,

§        Rozwiązywanie rebusów,

§        Rozwijanie aktywności i ekspresji twórczej,

 

Metody pracy: obserwacja, pokaz, rozmowa, praktycznego działania

Formy pracy: indywidualna i grupowa,

Środki dydaktyczne i pomoce: zdjęcia zwierząt, płyta CD, gazety, blok,  kartoniki z nazwami zwierząt, kołatka,

książki Wesoła szkoła sześciolatka cz.5, s. 6

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.     POWITANIE- „Iskierka przyjaźni”

2.     Śpiewnie piosenki pt: „Zabawkowe zoo”

3.     Krótkie wprowadzenie do zajęć, przypomnienie o czym mówiliśmy na ostatnich zajęciach, nad czym dzieci miały zastanowić się w domu, zapytać rodziców(Dlaczego te zwierzęta żyją w zoo?)

4.     Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach egzotycznych, zestawianie ilustracji z nazwą zwierzęcia,

§         Śliski, długi, wije się wciąż, to….       (WĄŻ)

§         Kot ogromny pręgowany, bywa w cyrku tresowany.    (TYGRYS)

§         Na tygrysy , lwy i szczury, ona zawsze patrzy z góry, bo ma bardzo długą szyje.   (ŻYRAFA)

§         Jest wielki, garbaty, lecz potrafi jak tragarz dźwigać ciężki bagaż.     (WIELBŁĄD)

§         On nie jest godny miana rogacza, twierdzą jelenie sarny i łoś, on nam rogaczom wszystkim uwłacza, przez to że róg swój ma na nosie.   ( NOSOROŻEC)

§         Choć czasem mają jej figli dosyć, to podziwiają ją lwy i słonie, gdy z wielkiej palmy zrywa kokosy ,zwisając głową w dół na ogonie.   (MAŁPA)

§         To zwierze żyje nad Nilem , a w paszczy zębów ma tyle , że nawet gdy leży grzecznie, liczyć je jest niebezpiecznie.  ( KROKODYL)

§         Ma kły i trąbę-to jego broń, to duże zwierzę, to….  (SŁOŃ)

§         Mają torbę na dzieci z własnej skóry, skaczą , boksują-to australijskie…  (KANGURY)

§         Gdy chodzi, ciężki pancerz mu ciąży i przez to nigdzie nie może zdążyć, lecz może śmiać się w nos swoim wrogom, bowiem kryjówkę nosi ze sobą.      (ŻÓŁW)

§         Ten dość znany dziwny ptak, elegancki nosi frak i we fraku swym na co dzień bierze kąpiel w zimnej wodzie.    (PINGWIN)

§         Gdy w zoo spod wody się wyłania zaraz się bierze do ziewania, wówczas wygląda groźnie tak, jakby chciał połknąć cały świat.  (HIPOPOTAM)

§         Można by powiedzieć o niej że jest zwykłym koniem, lecz od pyska do ogona jest paskami przystrojona.  (ZEBRA)

§         Jest królem choć nie ma korony, ma grzywę a nie jest koniem.   ( LEW)

§         Biała ,żółta lub bajecznie kolorowa, ona umie ludzką mowę naśladować   (PAPUGA)

§         Nie chowaj głowy w piasek, nie siedź tak jak trusia, wszyscy przecież wiedzą że to zwyczaj…   (STRUSIA)

§         Jak torpeda pruje fale i nurkuje doskonale, posłuchajcie jeszcze chwilkę, umie nosem kręcić piłkę.   (FOKA)

5.     ETIUDKI PANTOMIMICZNE- przedstawienie wybranego zwierzęcia gestem, głosem, ruchem.

Dzieci przy dźwiękach kołatki maszerują po kole, podczas przerwy w grze naśladują zwierzęta, których nazwy podał N.

6.     ZABAWA „TAŃCZĄCE WYRAZY”- dzieci dostają kartoniki z nazwami zwierząt, odczytują je. N. włącza muzykę, a dzieci w kole kolejno podają sobie kartoniki z wyrazami. Podczas przerwy w muzyce dzieci odczytują wyrazy z kartoników , które mają wtedy w dłoniach. Zabawę powtarzamy kilka razy.

7.     Układanie nazw zwierząt z sylab i dobieranie ich do obrazków.

§        Odczytywanie sylab

§        Łączenie sylab i odczytywanie nazw zwierząt

§        Wyszukiwanie w wyklejance zwierząt i naklejanie w odpowiednim miejscu

8.     Rozwiązywanie rebusów.

§        Nazywanie zwierząt

§        Rozwiązanie rebusów

§        Łączenie rebusów z odpowiednimi rysunkami zwierząt

9.     ZAJĘCIA PLASTYCZNE-ekspresja twórcza:

„Obrazki  zwierząt”

- dzieci  z wydzieranych  kawałków  gazety  układają i przyklejają na kartce z bloku wymyślone przez siebie zwierzę,

-sprzątanie miejsca pracy,

- omówienie i wystawa prac,

 

10. Podziękowanie za zajęcia.

 

WPIS DO DZIENNIKA:

- Dziecko rozpoznaje i nazywa zwierzęta żyjące w zoo.

-Dziecko potrafi zestawić rysunki zwierząt z zagadkami i ich nazwami, odczytuje globalnie wyrazy-nazwy zwierząt,

-Dziecko układa z podanych sylab nazwy zwierząt, potrafi rozwiązać rebus,

-Dziecko potrafi zaśpiewać piosenkę pt. „ZABAWKOWE ZOO”

-Dziecko potrafi gestem , ruchem i głosem przedstawić wybrane zwierzęta-pantomima.

-Dziecko chętnie i z wyobraźnią wykonuje prace plastyczną „Obrazki zwierząt”.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin