Zima - ćwiczenia w zakresie doskonalenia koordynacji wzrokowo-ruchowej
Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej dla dziecka upośledzonego umysłowo w stopniu lekkim można wykorzystać na zajęciach indywidualnych oraz jego elementy w klasie integracyjnej.
Konspekt zajęć rewalidacji indywidualnej dla dziecka upośledzonego umysłowo w stopniu lekkim, klasa I Czas trwania zajęć: 45min.
Temat: Zima – ćwiczenia w zakresie doskonalenia koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz podnoszenie sprawności manualnej.
o układa obrazek z gotowych elementów
o nadaje tytuł wykonanemu obrazkowi
o wyodrębnia potrzebne mu litery spośród innych liter
o nazywa pory roku
o przelicza i porównuje zbiory
o nazywa figury geometryczne
o wycina elementy
o układa podpis pod obrazkiem, głoskuje i sylabizuje
o rzuca do celu
o segreguje obrazki
o potrafi skupić uwagę na wykonywanej pracy
Cele rewalidacyjne
o doskonalenie percepcji wzrokowej
o rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej
o wydłużanie czasu koncentracji uwagi
o utrwalenie prawidłowej wymowy głosek
L.p.
Rodzaj zajęć
Cel ćwiczenia
Przebieg
Pomoce
Uwagi
I
Część wstępna
· Nawiązanie kontaktu z dzieckiem, stworzenie miłej atmosfery
· Utrwalenie wiadomości z poprzednich zajęć
· Swobodna rozmowa z dzieckiem
· Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela na temat zmian zachodzących zimą w przyrodzie
Kalendarz z porami roku
II
Część zasadnicza
· Usprawnienie spostrzegania wzrokowego i orientacji przestrzennej
· Ćwiczenie sprawności manualnej i kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej
· Ćwiczenia sprawności manualnej, usprawnienie spostrzegania wzrokowego
· Dziecko układa obrazek z części, opisuje go i nadaje mu tytuł
· Dziecko segreguje obrazki przedstawiające: bałwanki, kolorowe liście, wiosenne kwiaty (krokusy), plażę. Nazywa pory roku, przelicza i porównuje utworzone zbiory
· Dziecko obrysowuje przy pomocy szablonu 3 koła, trójkąt, 2 prostokąty. Układa z nich bałwanka, dorysowuje brakujące elementy. Nazywa figury geometryczne
Gotowe elementy obrazka o tematyce zimowej Obrazki przedstawiające: bałwanka, krokusy, kolorowe liście, plażę blok, szablony, kredki
III
Relaksacja
· Ćwiczenie sprawności manualnej
· Usprawnienie koordynacji wzrokowo – ruchowej i analizy słuchowej
· Dziecko gniecie kule z gazety i rzuca nimi do celu (kosza). Słucha piosenki o zimie.
· Dziecko układa podpis pod obrazkiem, wyszukując potrzebne litery spośród innych liter. Głoskuje wyraz „bałwan”, dzieli go na sylaby
kartki gazety, magnetofon, kaseta kartoniki z różnymi literami
IV
Część podsumowująca
· Wynagrodzenie motywacji dziecka
· Wyrobienie motywacji do dalszych ćwiczeń
· Dziecko otrzymuje pochwałę słowną i ulubiony znaczek – kwiatuszek
znaczek
opracowała: Gabriela Rubin
Zarejestruj się lub zaloguj,aby mieć pełny dostępdo serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pltel. (094) 346-51-61e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl- największy w Polsce katalog szkół- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
wmciolek