skrypt ustawa ppg.doc

(192 KB) Pobierz
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej- stan prawny na 1

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej- stan prawny na 1.09.2011r.(bez uwzględnienia późniejszych nowelizacji, ale te nie są aż tak rozlegle;))

 

Art. 1. Zakres przedmiotowy ustawy

1.        podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

2.        zadania organów w tym zakresie.

Art. 2. Definicja legalna działalności gospodarczej:

1.        zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

2.        poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż,

3.        działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Art. 2. Wyłączenia z zakresu przedmiotowego ustawy:

1.        Do działalności gospodarczej: budowlanej, handlowej i usługowej, oraz działalności zawodowej polegającej na świadczeniu usług stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

2.        Przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie,

3.        Wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów

4.        Wyrobu wina przez producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego

Art. 4. Definicja legalna przedsiębiorcy

Przedsiębiorca to

1.        osoba fizyczna, osoba prawna i ułomna osoba prawna (jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną) - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Definicja ta pokrywa się przedsiębiorców definicją zawartą przedsiębiorców art. 43 KC.

2.        Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Art. 5. Słowniczek ustawowy

              1)              organ koncesyjny - organ administracji publicznej upoważniony na podstawie ustawy do udzielania, odmowy udzielania, zmiany i cofania koncesji;

              2)              osoba zagraniczna:

a)              osobę fizyczną nieposiadającą obywatelstwa polskiego,

b)              osobę prawną z siedzibą za granicą,

c)              jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną posiadającą zdolność prawną, z siedzibą za granicą;

              3)              przedsiębiorca zagraniczny - osobę zagraniczną wykonującą działalność gospodarczą za granicą;

              4)              oddział - wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności;

              5)              działalność regulowana - działalność gospodarczą, której wykonywanie wymaga spełnienia szczególnych warunków, określonych przepisami prawa;

              6)              właściwy organ - właściwy w sprawach podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej organ administracji publicznej, samorządu zawodowego oraz inny organ władzy publicznej;

   7)nadrzędny interes publiczny - nadrzędny interes publiczny w rozumieniu ustawy świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej-  nadrzędny interes publiczny - wartość podlegającą ochronie, w szczególności porządek publiczny, bezpieczeństwo publiczne, zdrowie publiczne, utrzymanie równowagi finansowej systemu zabezpieczenia społecznego, ochrona konsumentów, usługobiorców i pracowników, uczciwość w transakcjach handlowych, zwalczanie nadużyć, ochrona środowiska naturalnego i miejskiego, zdrowie zwierząt, własność intelektualna, cele polityki społecznej i kulturalnej oraz ochrona narodowego dziedzictwa historycznego i artystycznego (katalog otwarty)

  Art. 6. Zasada swobody działalności gospodarczej 

Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa.

2. Właściwy organ nie może żądać ani uzależniać swojej decyzji w sprawie podjęcia, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej przez zainteresowaną osobę od spełnienia przez nią dodatkowych warunków, w szczególności od przedłożenia dokumentów lub ujawnienia danych, nieprzewidzianych przepisami prawa.

3. Właściwy organ, z wyłączeniem sądu powszechnego, nie może żądać ani uzależnić swoich rozstrzygnięć w sprawie podjęcia, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej od przedłożenia dokumentów w formie oryginału, poświadczonej kopii lub poświadczonego tłumaczenia, chyba że obowiązek taki jest przewidziany przepisami ustaw szczególnych z uwagi na nadrzędny interes publiczny lub wynika z bezpośrednio stosowanych przepisów powszechnie obowiązującego prawa wspólnotowego albo ratyfikowanych umów międzynarodowych.

Art. 7. Udział państwa:

1.        Pomoc publiczna (z poszanowaniem zasad równości i konkurencji)

2.        Wspierania rozwoju przedsiębiorczości

3.        Programy pomocowe (informacje o warunkach i formach pomocy są przekazywane do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w terminie 30 dni od dnia ustanowienia programu pomocowego, nie później niż na 14 dni przed wyznaczonym terminem składania wniosków o udzielenie pomocy)

Art. 9. Zasada legalizmu w zakresie nadzoru i kontroli

Wykonując swoje zadania, w szczególności w zakresie nadzoru i kontroli, właściwy organ działa wyłącznie na podstawie i w granicach prawa, z poszanowaniem uzasadnionych interesów przedsiębiorcy.

Art. 10. Wniosek o wydanie pisemnej interpretacji

Przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

         Wniosek o wydanie interpretacji zawiera:

1.        opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego (jeżeli więcej niż jeden opis stanu fakt., to od kaczego odrębna opłata)

2.        własne stanowisko w sprawie

3.        firmę przedsiębiorcy;

4.        oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy;

5.        numer identyfikacji podatkowej (NIP);

6.        numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej;

7.        adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy.

Udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie.

Interpretacja

1.        wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie

2.        uzasadnienie prawne

3.        pouczenie o prawie wniesienia środka zaskarżenia.

 

 Wniosek o wydanie interpretacji podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.

Interpretację wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez organ administracji publicznej lub państwową jednostkę organizacyjną kompletnego i opłaconego wniosku. W razie niewydania interpretacji w terminie uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana decyzja pozytywna- interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska przedsiębiorcy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji.

 Interpretacja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, jednakże przedsiębiorca nie może być obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji.

Interpretacja jest wiążąca dla organów administracji publicznej lub państwowych jednostek organizacyjnych właściwych dla przedsiębiorcy i może zostać zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. Nie zmienia się interpretacji, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.

 

Art. 11. Termin załatwienia spraw- zasada szybkości 

Właściwy organ jest obowiązany do załatwiania spraw przedsiębiorców bez zbędnej zwłoki.

Właściwy organ nie może odmówić przyjęcia pism i wniosków niekompletnych ani żądać jakichkolwiek dokumentów, których konieczność przedstawienia lub złożenia nie wynika wprost z przepisu prawa.

Właściwy organ, przyjmując wniosek, niezwłocznie potwierdza jego przyjęcie.

Potwierdzenie zawiera:

1.        wskazanie daty wpływu oraz terminu rozpatrzenia wniosku;

2.        pouczenie o przysługujących przedsiębiorcy środkach odwoławczych;

3.        nformację o uprawnieniach wynikających z ust. 9.

        Przedłużenie:

1.        Termin rozpatrzenia wniosku może zostać przedłużony dodatkowo tylko jeden raz

2.        Przedłużenie terminu rozpatrzenia wniosku nie może przekroczyć dwóch miesięcy.

Przekroczenie terminu: jeżeli organ nie rozpatrzy wniosku w terminie, uznaje się, że wydał rozstrzygnięcie zgodnie z wnioskiem przedsiębiorcy, chyba że przepisy ustaw odrębnych ze względu na nadrzędny interes publiczny stanowią inaczej.

Zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej

Art. 14.  Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą:

1.        w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznym)

2.        po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

 

Przedsiębiorca ma prawo we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku.

Spółka kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Art. 14.  Zawieszenie działalności gospodarczej

1. Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy

Jeżeli okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej obejmuje wyłącznie pełny miesiąc luty danego roku kalendarzowego, za minimalny okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przyjmuje się liczbę dni miesiąca lutego przypadającą w danym roku kalendarzowym.

Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej może być oznaczony w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach.

W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

 W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może:

1.        wykonywać działalności gospodarczej

2.        osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

4. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca może:

              1)              wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;

              2)              przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

              3)              zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;

              4)              albo ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;

              5)              wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;

              6)              osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;

              7)              zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

5. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy.

6. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej lub do dnia wskazanego w tym wniosku, który nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku.

Art. 16. Obowiązki przedsiębiorcy:

1.        Obowiązek posługiwania się NIPem (w obrocie gospodarczym i prawnym oaz w pisemnych oświadczeniach do oznaczonych osób/ organów w zakresie swojej działalności)

2.        Przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą na zasadach uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów konsumentów.

3.        Przedsiębiorca jest obowiązany spełniać określone przepisami prawa warunki wykonywania działalności gospodarczej, w szczególności dotyczące ochrony przed zagrożeniem życia, zdrowia ludzkiego i moralności publicznej, a także ochrony środowiska.

4.        Jeżeli przepisy szczególne nakładają obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych przy wykonywaniu określonego rodzaju działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest obowiązany zapewnić, aby czynności w ramach działalności gospodarczej były wykonywane bezpośrednio przez osobę legitymującą się posiadaniem takich uprawnień zawodowych.

5.        Przedsiębiorca wprowadzający towar do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany do zamieszczenia na towarze, jego opakowaniu, etykiecie, instrukcji lub do dostarczenia w inny, zwyczajowo przyjęty sposób, pisemnych informacji w języku polskim:

·          określających firmę przedsiębiorcy i jego adres;

·          umożliwiających identyfikację towaru.

 

Art. 22.  Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

1.        stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca

2.        jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin