Art. 4
Art. 6 p. 3
Ust. o spółdz. mieszkanio.
801
Członkowie spółdzielni mieszkaniowych w miesięcznych opłatach z tytułu zajmowanych lokali ponoszą koszty:
q nabycia gruntów pod nowe inwestycje;
q finansowania bieżącej eksploatacji zasobów;
q gromadzenia środków na modernizację lub odtworzenie zasobów (fundusz remontowy).
Art. 4. 1. Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
2. Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Od członka będącego właścicielem lokalu, niezależnie od jego obowiązków w zakresie pokrywania kosztów zarządu nieruchomością wspólną, spółdzielnia może żądać wpłat na fundusz remontowy, o którym mowa w art. 6 ust. 3.
3. Członkowie spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu, są obowiązani uczestniczyć w kosztach budowy lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych i w innych zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową zgodnie z postanowieniami statutu. Od chwili postawienia im lokali do dyspozycji uiszczają oni opłaty określone w ust. 1 albo 2.
4. Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych oraz w innych kosztach zarządu tymi nieruchomościami na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu.
5. Członkowie spółdzielni są również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię. Właściciele lokali niebędący członkami mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią.
6. Za opłaty, o których mowa w ust. 1-5, solidarnie z członkami spółdzielni lub właścicielami lokali niebędącymi członkami spółdzielni odpowiadają:
1) stale zamieszkujące z nimi w lokalu osoby pełnoletnie, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu;
2) osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
6 1. Odpowiedzialność osób, o których mowa w ust. 6 pkt 1, ogranicza się do wysokości opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania lub faktycznego korzystania z lokalu.
6 2. Opłaty, o których mowa w ust. 1-5, wnosi się co miesiąc z góry do 10 dnia miesiąca. Statut spółdzielni może określać inny termin wnoszenia opłat, nie wcześniejszy jednak niż ustawowy. Spółdzielnia jest obowiązana na żądanie członka lub niebędącego członkiem właściciela lokalu przedstawić kalkulację wysokości opłat.
7. O zmianie wysokości opłat spółdzielnia jest obowiązana zawiadomić osoby, o których mowa w ust. 1, 2 i 4, co najmniej 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin. Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie.
8. Członkowie spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym, o którym mowa w art. 32 art. 33 § 2 ustawy - Prawo spółdzielcze, a po jego wyczerpaniu - na drodze sądowej. Właściciele niebędący członkami spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. Wystąpienie na drogę postępowania wewnątrzspółdzielczego lub sądowego nie zwalnia wymienionych osób z obowiązku wnoszenia opłat w zmienionej wysokości.
Art. 6
3. Spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni.
802
W gospodarce mieszkaniowej utrzymujące się na zaniżonym poziomie czynsze w dłuższej perspektywie powodują:
q dekapitalizację zasobów mieszkaniowych z powodu ograniczonych prac remontowych i konserwacyjnych;
q wymierne oszczędności dla lokatorów uzasadnione ekonomicznie;
q są uzasadnione z uwagi na wysokie obciążenie budżetów rodzinnych.
Vademecum
Pośrednika
803
Specyficznymi cechami fizycznymi nieruchomości są:
q kapitałochłonność;
q stałość w miejscu, trwałość oraz niepodzielność;
q niezniszczalność w bardzo długiej perspektywie czasu.
804
Na kształtowanie wartości ekonomicznej nieruchomości mają wpływ:
q wyłącznie czynniki prawne;
q tylko czynności środowiskowe niezależne od rodzaju nieruchomości;
q czynniki fizyczne, ekonomiczne, prawne i środowiskowe.
805
Rynek nieruchomości można podzielić według różnych kryteriów, z których najczęściej wykorzystuje się podział według:
q zasięgu geograficznego;
q przedmiotu obrotu, który klasyfikuje rynek według rodzaju nieruchomości;
q stanu technicznego nieruchomości.
806
Niejednolitość rynku nieruchomości wywołana jest przede wszystkim:
q koniecznością uzyskania licencji zawodowej;
q różnorodnością rynku nieruchomości w zależności od rodzaju nieruchomości;
q zróżnicowanym charakterem nabywanych praw do nieruchomości.
807
Rynek nieruchomości często określa się jako rynek niedoskonały. Niedoskonałość ta przejawia się:
q brakiem dostępnej i wyczerpującej informacji o rynku;
q wymogiem fachowej obsługi;
q różnorodnością rynków nieruchomości w zależności od rodzaju nieruchomości.
808
O lokalnym charakterze rynku nieruchomości decydują:
q źródła finansowania i dostępne instytucje finansowe;
q unikalne cechy nieruchomości (stałość w miejscu, trwałość);
q stopień rozwoju lokalnego rynku materiałów budowlanych.
809
Lokalny charakter rynku nieruchomości powoduje, że jest to rynek wrażliwy na:
q czynniki demograficzne i społeczne (liczba gospodarstw domowych, struktura wiekowa ludności, poziom bezrobocia i inne);
q czynniki ekonomiczne (dochody ludności, oszczędności, lokalny rozwój gospodarczy);
q regulacje prawne i działania ustawodawcze.
810
Rynek nieruchomości pełniąc funkcje gospodarcze i społeczne wpływa na:
q racjonalną gospodarkę przestrzenną (drogie grunty zmuszają do intensywnej zabudowy lub szukania tanich lokalizacji na peryferiach aglomeracji);
q ograniczanie informacji o zawieranych transakcjach;
q ograniczenia w obrocie nieruchomościami.
Internet
811
Deweloper to podmiot na rynku nieruchomości, który wykonuje swoje zadania ze środków:
q własnych lub powierzonych przez innych inwestorów instytucjonalnych lub indywidualnych;
q wyłącznie własnych, które odzyskuje ze sprzedaży nieruchomości;
q wyłącznie własnych, wyszukując klientom nieruchomości do zainwestowania.
Art. 173a
Ust. o gos. nieruch.
812
Etapy badania i analizy rynku nieruchomości sprowadzają się do:
q znajomości cen transakcyjnych na rynku lokalnym;
q znajomości ofert wchodzących na rynek i warunków sprzedaży;
q analizy ekonomiczno-społecznej rynku, określania zasięgu przestrzennego i koniunktury na danym rynku.
Art. 173a. 1. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej dokonuje okresowych badań rynku nieruchomości ze szczególnym uwzględnieniem nieruchomości przeznaczonych lub wykorzystywanych na cele mieszkaniowe. Badania dotyczą wartości nieruchomości, cen transakcyjnych nieruchomości, stawek czynszów oraz częstotliwości obrotu nieruchomościami.
2. Na podstawie badań, o których mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej co najmniej raz w roku opracowuje analizy i zestawienia charakteryzujące rynek nieruchomości. Analizy i zestawienia są udostępnianie nieodpłatnie organom administracji publicznej oraz podmiotom, które udostępniły informacje o rynku nieruchomości przydatne do opracowania tych analiz i zestawień albo poniosły koszty pozyskania tych informacji. W pozostałych przypadkach udostępnianie analiz i zestawień następuje odpłatnie, stosownie do poniesionych kosztów ich opracowania. Udostępnianie może mieć formę zapisu elektronicznego w Internecie.
813
Cykle koniunkturalne na rynku nieruchomości zależą:
q &#x...
lestan