ii_rp_w_latach_26_do_35.doc

(74 KB) Pobierz
Główną i tradycyjną partią prawicową była Narodowa Demokracja (endecja), działająca na ziemiach polskich od końca XIX w

Partie polityczne:

-        Narodowa demokracja (endecja)największa partia prawicowa, działająca od końca XIX w.

*   od 1919 r. oficjalna nazwa Związek Ludowo-Narodowy, a od 1928 r. Stronnictwo Narodowe.

*   Poparcie – burżuazja, część ziemiaństwa, drobnomieszczaństwo, duża część pracowników umysłowych, a także część chłopów i robotników.

*   Programuznaniu zasady własności prywatnej i wolności przedsięwzięć gospodarczych. Ideologia narodowa wspierana hasłami solidaryzmu społecznego (przeciwko hasłom partii robotniczych, głoszącym odrębność interesów i klas). Nacjonalizm endecji → przeciwstawianie się dążeniom politycznym mniejszości narodowych (antysemityzm). Rozszerzenie polskiego stanu posiadania w przemyśle, handlu, rzemiośle. Religia katolicka jako ważny element wychowania narodowego. Opowiadała się za systemem rządów parlamentarnych.

*   Po przewrocie majowym tendencje antydemo­kratyczne i antyparlamentame. Opozycja dla rządów.

*   Przywódcą partii był Roman Dmowski, inne ważne osoby – Stanisław Grabski, Stanisław Głąbiński, Tadeusz Bielecki, Jędrzej Giertych, Kazimierz Kowalski.

-        Chrześcijańska Demokracja (chadecja) – prawica, zbliżona do endecji.

*   Oficjalna nazwa – Polskie Stronnictwo Chrześcijańskiej Demo­kracji.

*   Poparcieczęść drobnomieszczaństwa i robotników.

*   Programhasło upowszechnienia własności (przejęte z doktryny społecznej Kościoła katolic­kiego), postulat uczynienia robotnika współwłaścicielem warsztatu czy fabryki, w której pracował, żądanie uprzywi­lejowanej pozycji dla katolicyzmu i popierania religii przez państwo.

*   W 1922 r – we współpracy z endecja powstał wspólny blok wyborczy Chrześcijański Związek Jedności Narodowej (Chjeną).

*   Po 1926 r. – opozycja do rządów.

*   Osoby – do przywódców zaliczano: Wojciecha Korfantego, ks. Stanisława Adamskiego, Józefa Chacińskiego.

*   W 1937 r. Chrześcijańska Demokracja połączyła się z Narodową Partią Robotniczą Stronnictwo Pracy.

-        Bezpartyjny Blok Współ­pracy z Rządem (BBWR) – utworzony po przewrocie majowym, w praktyce tworzył zaplecze dla rządu, a nie był samodzielnym ruchem politycznym.

*   Członkowiezbiorowi i indywidualni. różne ugrupowania i organizacje od prawicowych i konserwatywnych aż po lewicowe (Partia Pracy, Związek Naprawy Rzeczypospolitej, Stronnictwo Prawicy Narodowej, Chrześcijańskie Stronnictwo Rolnicze i in. → potem też grupy secesyjne z istniejących ugrupowań robotniczych i chłopskich).

     Czynnikiem zespalającym myśl polityczna J. Piłsudskiego.

*   Programograniczenia praw parlamentu i wzmocnienia pozycji rządu. Rozszerzenie udziału państwa w życiu gospodarczym.

*   Kierownictwo BBWR – zaufani ludzie Piłsudskiego, min. Walery Sławek, Bogusław Miedziński, Kazimierz Świtalski, Józef Beck, a także wielokrotny premier Kazimierz Bartel.

*   Rozwiązany po śmierci Piłsudskiego (rozbieżności w kierownictwie)

-        ÊObóz Zjednoczenia Narodowego – powstał w 1937 r.

*   skład większość ugrupowań i organizacji posanacyjnych (traciły swą samodzielność w chwili wejścia do OZN)

*   Poparcie – administracja, część ziemiaństwa, burżuazji, drobnomieszczaństwa i pracowników umysłowych.

*   Programhasła narodowe i solidarystyczne. Dominująca rola państwa w życiu narodu, a także w życiu gospodarczym, którego podstawą była prywatna własność środków produkcji.

*   Przewodniczący Adam Koc, później Stanisław Skwarczyński.

-        Ruch chłopski rozbity. Najważniejsze – PSL-Piast, PSL-Wyzwolenie i Stronnictwo Chłopskie (1926 r).

*   Poparcie: odwoływały się do wszystkich warstw ludności chłopskiej.

*   Program: zespalanie dążeń chłopskich z narodowymi i państwowymi. Za – ustrojem republiki parlamentarnej. Bezpłatnej oświata i instytucje samo­rządowe. Aprobowały reformę rolną – ale różniły się w kwestii od­szkodowania i maksimum posiadania ziemi. Podobnie w stosunku do Kościoła katolickiego i religii (nauczanie religijne młodzieży – tak, udział kleru w polityce – nie). PSL-Wyzwolenie i Stronnictwo Chłopskie – upaństwowienie lasów i bogactw naturalnych i poparcie dla ingerencję państwa w gospodarkę.

*   Taktyka polityczna: PSL-Piast – bardziej na prawo → współpraca z Chjeno (koalicja rządowa w 1923 i 1926 r.). PSL-Wyzwolenie i Stronnictwo Chłopskie – raczej na lewo.

*   PSL-Piast: Wincenty Witos, Władysław Kiernik, Maciej Rataj; PSL-Wyzwolenie: Stanisław Thugutt, Kazimierz Bagiński, Juliusz Poniatowski; Stronnictwa Chłopskiego — Jan Dąbski. W kierownictwach wielu zwolenników Piłsudskiego.

*   Po przewrocie majowym PSL-Piast opozycja; PSL-Wyzwolenie i Stronnictwo Chłopskie po krótkim okresie poparcia, też opozycja. W 1929 r. partie chłopskie wraz z PPS, NPR i Chadecją utworzyły blok nazywany Centrolewem → cel: przeciwstawienie się autorytarnym metodom rządzenia państwem stosowanym przez rządy sanacyjne i przywrócenie w Polsce systemu rządów parlamentarnych.

 

-        Stronnictwo Ludowe (SL) – powstała w 1931 z trzech partii chłopskich.

*   Poparcie: ludność wsi.

*   Program: ustrój demokracji parlamentarnej, przeciwstawienie się rządom sanacji. Program społeczno-gospodarczy z akcentami radykalnymi. Wywłaszczenie wielkiej własności ziemskiej bez odszkodowania. Ustrój rolny oparty na samodzielnych gospodarstwach, indywidualnej własności chłopów; strajki chłopskie, masowe demonstracje polityczne, starcia zbrojne z policją.

*   W. Witos, M. Rataj, S. Thugutt, Stanisław Mikołajczyk.

-        Ruch robotniczy – rozbity.

*   Polska Partia Soc­jalistyczna (PPS) – największa.

     Poparcie: organizacje socjalistyczne działające przed 1918 r. w trzech zaborach.

     Program: utworzenie Polskiej Republiki Socjalistycznej → zmiana ustroju kapitalistycznego na socjalistyczny na drodze reform parlamen­tarnych. Za → rozwój ustawodawstwa społecznego; ustrój demokracji parlamentarnej. Przeciwko → rewolucyjnej działalności KPP i koncepcjom dyktatury proletariatu. Do 1928 r. popierała politykę Piłsudskiego. Posiadała duże wpływy w związkach zawodowych. ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin