Darmowe systemy operacyjne.odt

(3517 KB) Pobierz

UWAGA!

Systemy tutaj opisane znajdują się na moim chomiku w dziale „systemy operacyjne”, w większości są to obrazy cd lub dvd o rozszerzeniu .iso  

 

 

 

Darmowe systemy operacyjne

 

FreeDOS

 

FreeDOS to darmowy system operacyjny stawiający sobie za cel osiągnięcie 100% zgodności z zamkniętym i nie wspieranym juz MS-DOS.

 

Charakterystyka systemu:

wolna licencja GNU GPL

obsługa systemu plików FAT32

obsługa dużych dysków (LBA)

wbudowany media player

obsługa archiwów ZIP

wbudowany klien torrent, antywirus, graficzna przeglądarka stron WWW i klient poczty e-mail

XDMA i XDVD – sterowniki UDMA przeznaczone do obsługi dysków twardych i DVD

 



Darwin

 

Darwin to darmowy i otwarty (wydany na licencji Apple Public Source License) system operacyjny stworzony przez Apple Inc, na bazie jądra Mach i systemów NeXTSTEP oraz BSD. System wydawany jest jedynie w postaci kodu źródłowego. Darwin nie obsługuje wielu elementów system Mac OS X, między innymi interfejsu użytkownika Aqua czy też interfejsów programowania aplikacji jak Carbon czy Cocoa API, z tego też powodu większość aplikacji z OS Xa nię będzie działać pod Darwinem.

Projekty bazujące na Darwinie:

OpenDarwin – projekt umarł 25 lipca 2006, a ostatnią stabilną wersją była wersja 7.2.1 , wydana 16 lipca 2004.

PureDarwin – „duchowy” następca OpenDarwina, stawiający sobie za cel stworzenie w pełni działającego systemu bazującego na wersjach 10.x i 9.x Darwina

 

Darwin to darmowy i otwarty (wydany na licencji Apple Public Source License) system operacyjny stworzony przez Apple Inc, na bazie jądra Mach i systemów NeXTSTEP oraz BSD. System wydawany jest jedynie w postaci kodu źródłowego. Darwin nie obsługuje wielu elementów system Mac OS X, między innymi interfejsu użytkownika Aqua czy też interfejsów programowania aplikacji jak Carbon czy Cocoa API, z tego też powodu większość aplikacji z OS Xa nię będzie działać pod Darwinem.

 

Projekty bazujące na Darwinie:

OpenDarwin – projekt umarł 25 lipca 2006, a ostatnią stabilną wersją była wersja 7.2.1 , wydana 16 lipca 2004.

PureDarwin – „duchowy” następca OpenDarwina, stawiający sobie za cel stworzenie w pełni działającego systemu bazującego na wersjach 10.x i 9.x Darwina

 



 

Menuet OS

 

Menuet OS to darmowy system operacyjny (wersja 32 i 64 bitowa) napisany w asemblerze FASM.  System mieści się na dyskietce

 

Cechy systemu:

wersja 32 bitowa udostępniona na licencji GNU GPL (nie rozwiajana od 2007 r.)

wersja 64 bitowa darmowa do użytku osobistego i edukacyjnego (kod źródłowy zamknięty)

graficzny interfejs

obsługa sieci ( TCP / IP )

obsługa rozdzielczości do 1280×1024

wsparcie dla USB 2.0

obsługa systemu plików FAT32

wbudowany klient e-mail/ftp/http i serwer ftp/mp3/http

możliwość bootowania sysemu z dyskietki, CD i pamięci USB

kilka prostych gier

 



 

Syllable

 

Syllable to wolny i otwarty system operacyjny przeznaczony dla procesorów Pentium i kompatybilnych. Celem systemu jest stworzenie łatwego w obsłudze, desktopowego systemu operacyjnego dla użytkowników domowych i małych firm. Projekt powstał w lipcu 2002 roku jako fork AtheOS (spowodowany zastojem w projekcie).

 

Syllable posiada między innymi natywną przeglądarkę internetową (Webster,bazuje na silniku WebKit), klient poczty elektronicznej (Whisper), odtwarzacz multimedialny, czy też zintegrowane środowisko programistyczne.

 

Funkcje:

zorientowane obiektowo API stworzone w C + +

w większości zgodność z POSIX

dostępne porty takich aplikacji jak  Emacs , Vim , Perl , Python , Apache , inne.

toolchain GNU ( GCC , Glibc , Binutils , Make )

sterowniki dla systemów plików FAT (odczyt / zapis) NTFS (odczyt) i ext2 (odczyt)

REBOL  język skryptowy w systemie

 



FreeBSD

 

FreeBSD to zaawansowany system operacyjny przeznaczony dla nowoczesnych serwerów, desktopów i wbudowanych platform komputerowych (architektury x86, DEC Alpha, IA-64, PC-98 i UltraSPARC). Ze względu na swą wydajność i niezawodność często stosowany jako serwer lub zapora sieciowa. System dostarcza dwie metody instalacji oprogramowania: kolekcja portów FreeBSD (wymagająca kompilacji programów ze źródeł) i system pakietów (instalacja z gotowych binariów).

 



Ubuntu

 

Ubuntu

 

Ubuntu to najpopularniejsza dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux (bazująca na Debianie), przeznaczona przede wszystkim dla początkujących użytkowników (dystrybucja kładzie nacisk na użyteczność i łatwość instalacji oprogramowania).

 

Zalety

Polska wersja językowa

Łatwość instalacji – Ubuntu może zostać zainstalowane na dysku twardym z poziomu środowiska Live CD, bez konieczności ponownego uruchamiania komputera przed instalacją

Szeroka gama oprogramowania – miedzy innymi OpenOffice, Firefox, Empathy , Transmission, GIMP, środowisko graficzne GNOME oraz więcej programów i prostych gier.Wymagania              Desktop & Laptop              Server

              Wymagany-Polecamy

Procesor              300 MHz (x86) – 700 MHz (x86)              300 MHz (x86)

Pamięć              256 MB – 384 MB              64 MB

Pojemność dysku twardego              4 GB – 8 GB              500 MB

Karta graficzna              VGA 640 x 480 – VGA 1024 × 768              VGA 640 x 480

 

 

 



 

KolibriOS

 

KolibriOS to amatorski system operacyjny na komputery klasy PC, napisany w asemblerze FASM, rozpowszechniany na licencji GPL. Został stworzony na podstawie MenuetOS.

 

System mieści się na dyskietce. System obsługuje systemy plików FAT12, FAT16, FAT32, NTFS (częściowo, tylko odczyt), ext2/ext3 (częściowo, tylko odczyt) i CDFS, zapewnia także wsparcie AC’97 dla chipsetów Intel, nForce, nForce2, nForce3, nForce4, SIS7012, FM801,

VT8233, VT8233C, VT8235, VT8237, VT8237R, VT8237R Plus i EMU10K1X.

 

Wymagania:

Karta graficzna kompatybilna z VESA (tryb VGA jest także wspierany)

Co najmniej 8 Mb pamięci ram

Procesor zgodny z Pentium

źródło bootowania systemu (stacja dyskietek/cd-rom/dysk twardy/usb/sieć)

 



 

ReactOS

 

ReactOS (React Operating System) to otwarty system operacyjny stawiający sobie za cel osiągnięcie binarnej kompatybilnośći z aplikacjami i sterownikami urządzeń wyprodukowanych dla systemu Microsoft Windows NT( Windows 2000 i jego następcy). Rozwój projektu rozpoczął się na początku 1998 r. od próby klonowania systemu Windows 95.

 

ReactOS jest pisany przede wszystkim w języku C , a niektóre jego elementy, takie jak ReactOS Explorer, zostały napisane w C + + .

 

Projekt jest nadal w fazie alpha, co oznacza że nie nadaje się do codziennego użytku. Jądro jest niekompletna, a jedynie kilka aplikacji systemu Windows może być używana bez problemów. Jednak system operacyjny jest dość stabilny, ma bardzo krótki czas instalacji i rozruchu.

 

 



 

EyeOS

 

eyeOS to darmowy system operacyjny obsługiwany przez przeglądarkę. Główną zaletą jest możliwość łatwego korzystania z systemu, aplikacji i dokumentów w każdym miejscu na świecie z dostępem do Internetu (w skład systemu wchodzi między innymi Word Processor, kalendarz, klient poczty, arkusz kalkulacyjny i Menedżer plików)

 

eyeOS jest udostępniany na zasadach licencji AGPLv3 i potrzebuje jedynie Apache + PHP5 + MySQL do działania.



 

AROS Research Operating System

 

AROS Research Operating System

w skrócie AROS to ogólnodostępny, przenośny, posiadający interfejs graficzny system operacyjny początkowo zmierzający do uzyskania kompatybilności z AmigaOS 3. Kod źródłowy jest dostępny pod otwartą licencją, która pozwala go dowolnie modyfikować.

 

Podstawowym narzędziem budowy graficznego interfejsu użytkownika programów dla AROSa jest Zune (zamiennik MUI). Z kolei graficznym interfejsem systemu jest Wanderer wzorowany na Workbenchu.

 

AROS posiada dynamicznie rozszerzający się RAM dysk, który dopasowuje swoją wielkość do zawartości. Pliki konfiguracyjne są ładowane do RAM dysku podczas uruchamiania systemu, znacznie przyspieszając jego działanie. Inne pliki mogę być kopiowane do RAM dysku jak do standardowego napędu. Zawartość RAM dysku jest czyszczona podczas wyłączania lub restartu systemu.

 

Ikony reprezentujące pliki, katalogi i napędy są zapisywane w specjalnych plikach graficznych z rozszerzeniem .info, posiadających nazwę identyczną z nazwą pliku jaki reprezentują. Np. plik Editor jest reprezentowany przez ikonę Editor.info. Pliki .info określają także typ pliku. Istnieją 4 typy:

Narzędzie – program wykonywalny

Projekt – plik danych wykonywalnego programu. Program, którym stworzono plik danych jest określony w pliku jego ikony. Kliknięcie na ikonie typu projekt powoduje uruchomienie przypisanego programu i załadowanie pliku danych.

Katalog

Napęd – fizyczny dysk lub RAM dysk

 

W systemie AROS zaimplementowano także obsługę języka skryptowego REXX, powszechnie stosowanego w AmigaOS.

 

Źródło

 



 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin