07-10-24_Rehabilitacja_pierwszy_wyklad.doc

(16 KB) Pobierz

Rehabilitacja 24 10 07 pierwszy wykład

 

 

Rehabilitacja

habilitas – zręczność, sprawność

re – przywrócenie, zwrotność

 

Definicje rehabilitacji

-Zespół działań którego celem jest przywrócenie lub kształtowanie u człowieka niepełnosprawnego utraconych optymalnych funkcji biologicznych, rodzinnych i społecznych.

-Najprostsze możliwe odbudowanie normalnego życia, zdolności do pracy osoby poszkodowanej.(Brytyjskie Towarzystwo lekarskie 1946)

-Prosty program, którego celem jest leczenie ludzi a nie choroby.(1953)

-Twórczy proces w którym zostają użyte i rozwinięte do stopni najwyższych zachowane spranwości fizyczne i umysłowe poszkodowanego

-Zorganizowana i systematyczna metoda, przez którą fizyczne, umysłowe i zawodowe zdolności jednostki są udoskonalane do stopnia który pozwoli współzawodniczyć inwalidom z równymi szansami z nieinwalidami. ( Kessler  1956)

-Przywracanie inwalidom zaufania do siebie w życiu codziennym. Przygotowanie do pracy w niepełnym wymiarze godzin, zatrudnianie w zakładach pracy, praca w domu jako rozrywka. ...(?) (WHO  1964?)

-Proces prowadzenia człowieka, który ma zmniejszoną sprawność fizyczną albo umysłową na skutek wypadku, choroby, wady wrodzonej. Leczenie i przystosowanie psychologiczne, zawodowe i socjalne do uzyskania niezależności. (Dega 1965?)

Rehabilitacja to ciągły, trwający proces społeczny, wynikający z działania różnych instytucji celem którego jest stworzenie warunków w których osoba niepełnosprawna może wrócić do pełni zdrowia a gdy nie jest to możliwe - wytworzyć odpowiednie mechanizmy kompensacyjne

 

Założenia

powinna umożliwiać szybki powrót do życia w społeczeństwie. Osiągnięcie jest możliwe przez realizowanie zadań rehabilitacji leczniczej zawodowej i społecznej a motorem wczesna rehabilitacja lecznicza

-procesem ważnym dla rozwoju społeczeństwa powinna być pełna integracja osób sprawnych i niepełnosprawnych.

 

-Przedmiotem(CELEM) rehabilitacji jest leczenie dysfunkcji organizmu, które wystąpiły w następstwie zmian pourazowych, pochorobowych lub spowodowanych wadami wrodzonymi

-podstawą rehabilitacji jest ........ (?)  kompensjacja.  ?

 

Kompensacja

-proces który wyzwala naturalne możliwości zastępcze istniejące w każdym organizmie żywym zmierzający do całkowitego lub częściowego wyrównania skutków działania czynników szkodliwych.

-Kompensacja może dotyczyć zaburzeń dynamicznych, statycznych, czynnościowych oraz statyczno-dynamicznych. Ze zjawiskiem kompensacji wiąże się proces adaptacji.

 

Adaptacja

-umiejętność dostosowywania się do zmiany warunków czynnościowych i socjalnych występujących w następstwie zaburzenia funkcji organizmu.

-adaptacja umożliwia przystosowanie się do zaburzeń sprawności ważnych narządów powstałych w następstwie choroby lub urazu
-odpowiednio sterowana umożliwia uzyskanie w jak najwyższym stopniu samodzielności życiowej w czynnościach dnia codziennego, funkcjach zawodowych, społecznych i rodzinnych.

 

Dega:

rehabilitacja jest procesem społeczno-medycznym, który dąży do zapewnienie osobom niepełnosprawnym godziwego życia w poczuciu bezpieczeństwa w społeczeństwie.

 

Zasady Polskiego Modelu Rehabilitacji

powszechność rehabilitacji

wczesne jej wdrażanie

kompleksowość

ciągłość

 

 

Powszechność rehabilitacji

czas oczekiwania bardzo długi.

Kazda dziedzina medycyny.

Pracownicy socjalni

psychologowie

logopedzi

 

 

zatrudnianie niepełnosprawnych to szereg korzyści dla pracodawców.

Dziewczyny z tyłu się śmieją. Tylko nie wiedzą z czego :P a wiec to ja nie iwem? Czemu nie wiem? Okej foch :P 

 

 

Biologia 2 2 3

anatomia 3

lacina 3

2,6

 

histologia 2 3

biochemia 3

fizjo 5

3,25

 

higiena 4,5

patofizjo 5

mikrobiologia 4

4,5

 

3,45 z całych studiów.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin