Ostatni wyklad - akcyza.doc

(38 KB) Pobierz
13

"..i żadnych proszków na to nie ma"

 

 

13.01.08

 

Podatek Akcyzowy wraz z PTU wchodzą do podatków pośrednich. Do tej grupy zaliczamy także podatek od gier.

 

Istotą dla podatnika, czyli zarejestrowanego podmiotu, który prowadzi działalność związaną z obrotem określonymi towarami jak w przypadku podatku akcyzowego czy działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług bądź też szeroko rozumianej sprzedaży ma być to, że te podatki pośrednie mają być dla niego obojętne. W cenie towaru lub usługi są przenoszone na tzw. Konsumenta finalnego, nabywcę, który zakupuje te towary i usługi na własne potrzeby i nie wykorzystuje ich w działalności gospodarczej, nie przekazuje ich dalej.

W związku z tym mamy ewidentnie do czynienia z sytuacją obciążenia bezpośrednich konsumentów z pominięciem podatników, którzy generalnie mają prawo jeśli chodzi o VAT do odliczeń natomiast nie ponoszą ciężaru podatku akcyzowego bo tylko go w cenie pobierają i odprowadzają.

 

W 2004 rozdzielenie VAT i Akcyzy.

Podatki te stanowią podstawowe źródło dochodów budżetowych.

 

System kaskadowego opodatkowania zwłaszcza, jeżeli chodzi o towary spoza UE

 

              ¯

 

 

2 Wykazy wyrobów akcyzowych. Wykaz wyrobów zharmonizowanych i niezharmonizowanych.

1 wykaz – większa grupa z nich podlega opodatkowaniu tylko w Polsce

2 wykaz – podlegają również opodatkowaniu w państwach UE i w odniesieniu do nich ewentualne stawki podatkowe przewidziane w krajowych polskich przepisach podatkowych muszą uwzględniać te dyrektywy unijne w zakresie stosowania stawki minimalnej, a w niektórych wyrobach podlegających opodatkowaniu stawki maksymalne. Generalnie, jeśli chodzi o przepisy Unijne opodatkowaniu podatkiem akcyzowym – paliwa, alkohole, wyroby tytoniowe, energia elektryczna.

 

Ustawa o podatku akcyzowym z 2004

 

Podatnicy po całej konstrukcji podatku- nietypowo.

Krąg podatników jest szeroki.

To nie tylko podmioty, które są podmiotami dokonującymi czynności podlegających opodatkowaniu (czyli ci którzy zajmują się wyrobami akcyzowymi, robią to w sposób zawodowy czyli wykonują czynności podlegające opodatkowaniu i zarejestrowani są jako podatnicy nie tylko podatku akcyzowego, ale i VAT)  ale także podatnikami podatku akcyzowego są osoby które nabywają lub posiadają wyroby akcyzowe od których akcyza nie została zapłacona w prawidłowej wysokości (każdy z nas).

Następną grupę mogą stanowić podmioty, w których powstają nadmierne ubytki lub zawinione niedobory wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. One mogą powstawać w procesie produkcji, magazynowania czy transportu.

Podatnikami mogą być również osoby będący zleceniobiorcami usług polegających na wytwarzaniu wyrobów akcyzowych w ramach umowy o dzieło lub innej umowy.

Forma organizacyjna nie ma znaczenia – osoba fizyczna, prawna, jednostki organizacyjne nieposiadająca osobowości prawnej

 

 

Przedmiot:

a) produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych

b) wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego (miejsce na terenie którego prowadzona jest działalność polegająca na produkcji, przetwarzaniu, magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, może także być prowadzona na obszarze składu działalność w zakresie przyjmowania i wysyłki wyrobów akcyzowych). Przepisy mówią, że produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych może odbywać się wyłącznie na terenie składu podatkowego, co oznacza, że wytwórnie wyrobów spirytusowych czy rafinerie to są składy podatkowe. Prowadzenie składu zezwolenie wydawane przez NUC. Do wniosku plan składu podatkowego. Wnioskodawca musi być podatnikiem VAT, nie może zalegać z należnościami celnymi i podatkami itp, złożyć zabezpieczenie akcyzowe (może mieć formę zabezpieczenia generalnego bądź też ryczałtowego). To zabezpieczenie składa się albo w formie depozytu gotówkowego albo gwarancji bankowej, ubezpieczeniowej lub inny dokument, który ma wartość płatniczą.

c) szeroko rozumiana sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju

d) eksport i import wyrobów akcyzowych

e) wewnatrzwspolnotowe nabycie (import towarów )

f) wewnatrzwspolnotowa dostawa (eksport towarów )

 

 

PODSTAWA

- albo kwota należna z tytułu sprzedaży wyrobów akcyzowych na terytorium RP pomniejszona o kwotę VATU i AKCYZY należnych od tych wyrobów, czyli ta czysta wartość

- kwota jaką nabywca jest obowiązany zapłacić za wyroby akcyzowe w przypadku nabycia wewnatrzwspolnotowego

- kwota należna z tytułu dostawy wyrobów akcyzowych na terytorium państwa

członkowskiego, w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej

- Wartość celna wyrobów akcyzowych powiększona o należne cło w przypadku importu.

- ilość wyrobów akcyzowych – wtedy będzie stawka kwotowa

- maksymalna cena detaliczna lub cena detaliczna wyznaczona i wydrukowana na opakowaniu jednostkowym

- różnica między wartością celną produktów kompensacyjnych lub zamiennych, a wartością wyrobów wywiezionych czasowo powiększona o należne cło

- wartość powiększona o prowizję, koszty opakowania transportu i ubezpieczenia, a także opłaty i inne należności pobierane przez urzędy celne

 

STAWKA

 

Stawka procentowa w odniesieniu do podstawy opodatkowania, stawka kwotowa w odniesieniu do jednostki wyrobu, stawka może również być ustalona jako procent ceny detalicznej i może być również stawką mieszana ustaloną jako kwota na jednostkę i procent maksymalnej ceny detalicznej

 

Przepisy ustawy przewidują obowiązek oznaczania wyrobów znakami akcyzy:

- to oznaczanie może polegać albo na banderolowaniu, pieczętowanie bądź znakowanie.

Podmiot przed wprowadzeniem wyrobów do obrotu ma obowiązek oznaczyć je znakami akcyzy, na które winien złożyć zapotrzebowanie do NUC. Decyzja naczelnika w sprawie wydania (podlega opłacie – kwota stanowiąca wartość podatkowych znaków akcyzy i zostaje ona powiększona o kwotę na pokrycie kosztów wytworzenia tych znaków – minimum 80% kosztów wytworzenia trzeba wypłacić) albo sprzedaży (wpłaca się należność za te znaki) znaków akcyzy. Nieoznaczenie wyrobów – sankcja karna.

 

 

Resztę tego wykładu może jutro J może wcale K

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin