Kordian jako bohater hamletyczny.doc

(23 KB) Pobierz
Hamletyzm to postawa człowieka wahającego się, rozdartego wewnętrznymi konfliktami i niezdolnego do podejmowania decyzji

Hamletyzm to postawa człowieka wahającego się, rozdartego wewnętrznymi konfliktami i niezdolnego do podejmowania decyzji. Takie nastawienie reprezentuje również Kordian – bohater dramatu Juliusza Słowackiego. To chłopak, który, choć przeszedł pewną metamorfozę, nie wyzbył się jednak wrodzonej wrażliwości i trudności ze zmianą słowa w czyn. 

Pierwszą poważną zmianę we wnętrzu postaci widać po nieudanej próbie samobójczej. Właśnie po niej Kordian staje się poszukującym sensu życia wędrowcem. Podróżuje po Europie, by odkryć swoje prawdziwe „ja”, zdefiniować własną tożsamość. To jednak wiąże się z kolejnymi zawodami. Odwiedzone miejsca okazały się wcale nie inne od tych, które dobrze znał. Wszystkie przepełnione były złem, kłamstwem, nie panowały w nich żadne szlachetne wartości, ale po prostu pieniądze. Za nie można było kupić nieomal wszystko, nawet miłość, o czym Kordian przekonał się na własnej skórze. Światem rządzą fałsz, ułuda. Nawet papież i prawda mają ze sobą  niewiele wspólnego. W rozczarowanym młodzieńcu dogasają ostanie iskierki nadziei, co uwidacznia się w scenie na górze Mont Blanc. Tam właśnie dokonuje się monolog bohatera. Podobnie jak „Być albo nie być” Hamleta, Kordian zastanawia się, czy „może lepiej się rzucić w lodowe szczeliny?” I wspominając te wszystkie minione chwile nagle uświadamia sobie, że to, co doświadczył jest zupełnie różne od tego, co chciałby w życiu osiągnąć. Porzucił więc dawne marzenia i mówiąc „Jam jest posąg człowieka na posągu świata”, myśli o sobie, jako o osobie zdolnej do największych czynów. Tyle tylko, że ta pewność po chwili zostaje zakłócona przez nadal dającą o sobie znać wrażliwość, przez którą tyle już wycierpiał.

Kordian jest bohaterem hamletycznym. Podobnie jak szekspirowski królewicz rozważał nad samobójstwem i przejmował się jedną konkretną kwestią. Hamlet śmiercią króla, swojego ojca, Kordian zaś losami ojczyzny. Obojga bohaterów dręczą wewnętrzne konflikty, które utrudniają skuteczne przejście do działania i są powodem do wielu rozważań, rozterek nad życiem, nad wartością i sensem popełnianych czynów.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin