8298-opady_atmosferyczne_na_ziemi.doc

(30 KB) Pobierz
Opady atmosferyczne na Ziemi

Opady atmosferyczne na Ziemi

 

Opad atmosferyczny jest to spadanie kropli deszczu, kryształków lodu lub płatków śniegu z chmury na powierzchnię Ziemi.

Do pomiaru opadu klimatolodzy i meteorolodzy stosują pluwiografy i deszczomierze. Ilość opadu określa wysokość słupa wody, wyrażona w milimetrach, na określonej powierzchni płaskiej, przy założeniu braku parowania, wsiąkania i ściekania.

Opad atmosferyczny charakteryzuje wielkość zwana sumą opadu w danym okresie (godzinie, dobie, miesiącu, roku), wyrażana w milimetrach.

Rozkład opadów atmosferycznych jest na kuli ziemskiej bardzo zróżnicowany. Zależy przede wszystkim od szerokości geograficznej oraz rzeźby terenu danego miejsca. Wyróżnia się następujące typy opadów atmosferycznych:

       równikowy o rocznej sumie opadów ponad 2 000 – 3 000 mm. Występują tu całoroczne opady zenitalne. Obejmuje obszar lasów równikowych Afryki oraz Amazonię.

       zwrotnikowy o rocznej sumie opadów poniżej 250 – 50 mm, z jednym okresem opadowym w ciągu roku i drugim okresem suchym. Strefa zwrotnikowa charakteryzuje się najmniejszymi opadami na Ziemi. Stanowią ją rozległe obszary pustynne – Sahara, Namib i część Kalahari w Afryce, Pustynia Arabska na Półwyspie Arabskim oraz Wielka Pustynia Australijska w Australii.

       monsunów zwrotnikowych z dwoma porami roku – suchą i deszczową. W okresie deszczowym opady wynoszą od 3 000 do 10 000 – 12 000 mm w ciągu roku. Obejmuje obszar Azji Południowo-Wschodniej, Zatoki Gwinejskiej oraz północnej Australii,.

       śródziemnomorski z sumą opadów od 500 do ponad 1000 mm rocznie, maksimum przypada na porę zimową lub jesienną. Obejmuje obszar wybrzeża Morza Śródziemnego, południowej Afryki, Półwyspu Kalifornijskiego oraz południowej Australii.

       szerokości umiarkowanych podtyp kontynentalny z maksimum opadów przypadającym na lato, a minimum w zimie. Obejmuje wnętrza kontynentów położone w umiarkowanych szerokościach geograficznych.

       szerokości umiarkowanych podtyp morski z przewagą opadów zimowych. Obejmuje wybrzeża kontynentów położonych w umiarkowanych szerokościach geograficznych.

       polarny z niewielkimi opadami, zazwyczaj poniżej 500 – 250 mm rocznie. Ich maksimum przypada w lecie. Obejmuje obszary położone za kołami podbiegunowymi.

Najwyższe roczne sumy opadów występują w strefach klimatu równikowego oraz zwrotnikowego monsunowego. We wschodnich Indiach w miejscowości Ćerapundźi suma opadów dochodzi nawet do 11 400 mm/rok. Natomiast najniższe opady występują w strefie zwrotnikowej na obszarach pustyń lub w śródgórskich kotlinach centralnej Azji i wynoszą poniżej 50 mm/rok.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl prawa autorskie do niniejszego materiału posiada Wydawnictwo GREG. W związku z tym, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody Wydawnictwa GREG  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin