Pokaz»_ZABAWKI_W_KOLORZE..._-_klasyfikowanie_przedmiotow_wedlug_barwy(1).doc

(27 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Znajdź zabawki w kolorze czerwonym” – zabawa dydaktyczna.

 

Cele:

·         klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy – barwy

·         utrwalanie barw podstawowych

·         szybkie reagowanie na sygnały dźwiękowe i polecenia

Metody:

·         czynne:

- samodzielnych doświadczeń

- kierowania własną aktywnością dzieci

- zadań stawianych do wykonania

·         słowne:

- objaśnienie

Formy:

·         zbiorowa

·         zespołowa

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

              Obręcz, zabawa dydaktyczna „Budujemy płot” według I. Dudzińskiej i T. Fiutowskiej (elementy), opaski w kolorach: zielonym, czerwonym, niebieskim i żółtym, zabawki w kolorze czerwonym znajdujące się w sali, magnetofon, płyta CD z nagraniem („W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz), kartki z konturami (pomidor, jabłko, banan, słońce, chmura, biedronka), kredki świecowe.

Przebieg zajęć:

1. „Wskocz do obręczy” – zabawa ruchowa. Nauczycielka wypowiada określone zdania, a dzieci, których dotyczy dana stwierdzenie wchodzą do obręczy.

Niech wejdzie do obręczy:

·         ten, kto ma dziś czerwone spodnie

·         ten, kto ma dziś czerwoną sukienkę

·         ten, kto ma dziś czerwone kapcie

·         ten, kto ma dziś czerwone gumki do włosów

2. „Budujemy płot” – zabawa dydaktyczna. Nauczycielka dzieli dzieci na cztery grupy. Każda z grup otrzymuje opaski w barwach podstawowych (1 – czerwone, 2 – zielone, 3 – żółte, 4 – niebieskie). Nauczycielka mówi, że dzieci są deskami, z których będzie budowała płot. Najpierw mówi, że potrzebne są deski zielone i ustawiają się obok niej dzieci z opaskami zielonymi. Kolejno wywołuje wszystkie kolory, aż wszystkie dzieci utworzą płot. Potem płot „rozpada się” i dzieci swobodnie poruszają się po sali. Na hasło „budujemy płot” zabawę należy powtórzyć.

3. „Pokaż zabawki w kolorze czerwonym” – klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy – barwy. Nauczycielka prosi dzieci aby rozeszły się po sali i znalazły zabawki, które mają czerwony kolor. Podchodzi do dzieci i przygląda się ich poczynaniom.

4. „Dzieci do domu!” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci ponownie zostają podzielone na grupy i otrzymują opaski w takim kolorze, jak poprzednio. Gdy gra muzyka dzieci spacerują po sali, na przerwę w muzyce dzieci z każdej z grup łączą się w koło. Można wprowadzić element rywalizacji – która grupa utworzy koło jako pierwsza.

5. „Pokoloruj rzeczy, które mają kolor czerwony” – kolorowanie przy użyciu kredek świecowych. Dzieci otrzymują kartki z konturami różnych przedmiotów. Mają za zadanie pokolorować tylko te przedmioty, które w rzeczywistości mają czerwony kolor.

                                                                                   

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin