Scenariusze zajęć w świetlicy.doc

(106 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

 

TEMAT: Przyroda naszym przyjacielem – zajęcia o charakterze

                   ekologicznym dla uczniów klas młodszych

 

Cel : Rozszerzenie wiadomości z zakresu ochrony środowiska. Kształtowanie

         pozytywnego stosunku do przyrody.

Metody: elementy pedagogiki zabawy, metoda praktycznego działania.

Formy pracy: grupowa

Materiały :    globus, plastikowe pudełka, szklane butelki, papiery, worki 

                       plastikowe, plansze z rebusami, zagadki, zdjęcia z gazet o 

                       zwierzętach, kredki, flamastry, nici, nożyczki, kartony, taśma

                       przezroczysta lub spinacze do bielizny.

Przygotowanie sali: wyznaczone trzy kąty, w których rozwieszamy nici

Przebieg zajęć:

1.      Podział dzieci na trzy zespoły. Dzieci losują kartoniki z emblematami chmurek i słońca (powietrze), lądu i wody.

Zajmują miejsca w odpowiednich kątach sali.

2.      Powitanie: N-l: Witam strażników powietrza!

                              Witam strażników lądów !

                             Witam strażników mórz, oceanów i wszelkich wód lądowych!

3.      Praca w grupach: Dzieci wybierają wśród rysunków rozłożonych na podłodze takie obrazki, które związane są z odpowiednią krainą, kolorują je i zawieszają na niciach w swoich kątach.

      N-l: Jakie niebezpieczeństwa mogą grozić waszym krainom?

     Dz: np. Zanieczyszczenia powietrza z kominów fabrycznych, oleje i smary w  

             wodzie, wycinanie lasów itp.

4.      Odgadywanie rebusa

Na dywanie N-l ustawia globus, obok papiery, plastikowe pudełka, butelki itp.

     N-l : Jakie może być hasło związane z ochroną przyrody?

     Dz : np. Nie zaśmiecajmy świata!

5.      Sprzątanie świata

     N-l : Poleca: pozbierać rozłożone przedmioty odpowiednio segregując do  

                      plastikowych worków ( plastik, papier, szkło)

     N-l : Jak można wykorzystać plastik, papiery, butelki szklane?

6.      Rozwiązywanie zagadki rysunkowej

      N-l : Rozdaje karty na których umieszczone są rysunki. Pierwsza litera rzeczy na obrazku zostaje wpisana w odpowiednie miejsce. Hasło- POMAGAJ NAM

     N-l : Kto może upominać się o pomoc, opiekę?

     DZ : rośliny, zwierzęta

 

7.      Rozwiązywanie zagadek

Niewielki kowal w lesie się schował. Bez kowadła, bez młota- głośna jego robota.     (dzięcioł)

Chociaż nierzadko wiew mroźny w białych płatkach zawiśnie odważny, nieostrożny przebił śnieg ...........    ( przebiśnieg).

Przez całą zimę słodko sobie śpi, a słodko dlatego, że miód mu się śni.

( niedźwiedź).

N-l : W jaki sposób człowiek może opiekować się zwierzętami, roślinami ?

         ( dzieci odpowiadają , n-l uzupełnia)

8.     Dorysuj brakującą część obrazka- praca indywidualna. Każda osoba otrzymuje przyklejony na kartonie fragment ilustracji przedstawiającej zwierzę. Dzieci dorysowują brakujące części. Następnie n-l pokazuje jak poprzednio wyglądał obrazek.

9.     Dokończ hasło

N-l zwraca się do poszczególnych grup z prośbą o dopowiedzenie hasła.

      Każdy chce oddychać czystym.............- (powietrzem)

     Czysta woda............  ........... –(zdrowia doda).

    Roślin chronionych nie można........... –(zrywać).

10. Podsumowanie

N-l: Spróbujmy teraz wspólnie określić zasady jakimi powinien kierować się każdy człowiek aby żyć w zgodzie z przyrodą.

a)    Nie zaśmiecajmy świata.

b)    Chrońmy wszelką zieleń.

c)     Nie zabijajmy zwierząt.

d)    Nie zanieczyszczajmy powietrza.

e)     Kupujmy produkty w szklanych i papierowych opakowaniach – plastik niszczy środowisko.


Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

 

TEMAT: Wesołe zawody

Cele: -    Zapoznanie z regułami nowych zabaw.

-         Wdrażanie dzieci do szybkiego reagowania na bodźce dźwiękowe.

-         Doskonalenie umiejętności rozpoznawania kształtów przedmiotów poprzez ćwiczenia orientacyjne dotyku i słuchu.

-         Utrwalanie właściwego zachowania dziecka w grupie poprzez stosowania zasady fair play podczas zabaw.

-         Kształtowanie umiejętności zachowania środków bezpieczeństwa w czasie zajęć.

Metody : zespołowa

Formy :  gry i zabawy świetlicowe

Środki :  Piłeczka, magnetofon, kaseta, sznurki, kolorowe wizytówki, kartki z       

               Imionami bohaterów bajek, pudełka z zawartością ( kasza, groch, mak,

               mąka, piłka gumowa, drewniany patyczek), pudła ( w nich: długopis,  

               notes, piórnik, gumka, maskotka, zegarek, ołówek, piłeczka), arkusze

               szarego papieru.

Przebieg zajęć:

1.     Powitanie –    w kręgu na podłodze

2.     Zapoznanie z tematem i przebiegiem zajęć

3.     „Abecadłówka”- zabawa w kręgu. Wychowawca rozpoczyna zabawę     

                                rzucając piłeczkę do jednego z uczestników i wymieniając   

                                dowolną literę alfabetu. Osoba, która otrzymała piłeczkę 

                                wypowiada dwa zdania: „Nazywam się .......” i „Najbardziej

                                lubię ......” zaczynając imiona i nazwy podaną literą.

4.     „Muzyczny dywan” – zabawa ruchowa przy muzyce.

                                Wszyscy spacerują po dywanie w rytmie muzyki. Gdy 

                                muzyka się skończy, wszyscy jak najszybciej wykonują

                                polecenia podane wcześniej przez wychowawcę.

5. Podział na grupy – rozplątywanie sznurków. Każda osoba bierze jeden koniec

                                sznurka i nie puszcza do końca zabawy. Należy rozplątać 

                                sznurki- powstaną pary. Dzieci stają w dwóch rzędach, w

                                parach naprzeciw siebie. Każdy rząd bierze wizytówki dla

                                siebie przeznaczone.

6.     Zapoznanie z zasadami współzawodnictwa grup – ustalenie sygnałów

                                rozpoczynających i kończących zabawy.

7.     Sławne postacie z bajek – grupy losują kartki z imionami bohaterów bajek :

                              Gargamel, jaskiniowiec Fred, Czerwony Kapturek, Śpiąca 

                               Królewna. Przedstawiciel grupy przedstawia postać a grupa

                               przeciwna odgaduje jej imię.

8.     „Co jest w pudełku?”- grupy otrzymują pudełka z zawartością i muszą

                                  odgadnąć, co jest w środku- ćwiczenie słuchu.

9.     „Rozbitek i rekiny” – każda grupa otrzymuje arkusz szarego papieru i

                                  wybiera swojego rozbitka. Papier to wyspa. Grupa

                                  przeciwna to rekiny. Rekiny „zjadają” wyspę odrywając

                                  papier. Rozbitek może się bronić usypiając „rekiny”

                                 uderzeniami w ręce. Uderzony rekin odpada z gry.

10. „Pudło z niespodzianką” – grupy siedzą naprzeciw siebie w szeregach.

                                 Każda grupa otrzymuje pudło z przedmiotami 

                                (jednakowymi dla obu grup). Każdy zawodnik musi znaleźć

                                dotykiem przedmiot wymieniony przez wychowawcę, wyjąć

                                go i położyć przed sobą. Czas szukania określa muzyka.

11. „Maska” – zabawa w kręgu, dla całej grupy. Każdy zasłania dłonią twarz.      

                               Odsłaniając ją „wkłada” maskę emocji i uczuć podanych 

                               przez wychowawcę : nieśmiały uśmiech, złość, strach,

                               zdziwienie, wielką radość.

12. Podsumowanie zajęć, podziękowanie grupie.


Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

 

TEMAT: Znaczenie spożywania warzyw - warzywne kukiełki

 

Cele: -    kształcenie przekonania o konieczności spożywania warzyw,

-         poznanie wartości odżywczych warzyw, warzywa jako leki,

-         staranne mycie warzyw przed spożyciem, zachęcanie do spożywania warzyw w postaci surowej ze względu na najwyższą wartość odżywczą i walory zdrowotne dla organizmu człowieka.

Pomoce: okazy różnorodnych warzyw, oraz materiały potrzebne do  

               dekorowania ich w celu uzyskania kukiełki: nożyczki, papier kolorowy

               klej, włóczka, pineski, koraliki, ozdoby, patyczki, kredki, krzyżówki

               dla każdego dziecka.

Przebieg zajęć:

1.     Organizujemy uczniów wokół stanowiska pracy z przygotowanymi okazami różnorodnych warzyw. Nazywamy warzywa, wspólnie z dziećmi określamy ich cechy zewnętrzne: w jakiej formie możemy je spożywać ( gotowane, kiszone, suszone, surowe). Zwracamy uwagę na rolę warzyw w jadłospisie, ich główne wartości odżywcze ( są źródłem witamin, soli mineralnych i cukrów). Warzywa należą do produktów niskokalorycznych, zawierają wiele białek i minimalne ilość tłuszczu, dużo natomiast wody i błonnika. Mają ogromne znaczenie w żywieniu jako niezastąpione obok owoców źródło nie tylko witaminy C i karotenów, lecz i cennych składników mineralnych wśród których przeważają wapń, fosfor, sód, potas. W bardzo małych ilościach zawierają żelazo, magnez, kobalt i jod ale te składniki mineralne odgrywają ważną rolę w regulowaniu procesów życiowych: działają odkażająco i wpływają na utrzymanie równowagi kwasowo- zasadowej. Błonnik przyczynia się do sprawniejszej pracy jelit. Smak warzyw i aromat oraz różnokolorowe barwniki wpływają pobudzająco na apetyt. Wszystkie warzywa zawierają pewne ilości niektórych witamin grupy B, lecz różnią się między sobą pod względem wartości witaminy C i karotenu.

Do warzyw będących dobrym źródłem witaminy C zalicza się przede wszystkim warzywa kapustne: kapusta biała, czerwona, nać pietruszki i szczypior, pomidory oraz papryka w strąkach. Jeden duży strąk papryki spożytej na surowo pokrywa aż połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Inne warzywa posiadają małe ilości witaminy C lecz są bogate w witaminę A, B i karoten, oraz składniki mineralne. Warzywa mogą być również stosowane jako leki. Omawiam lecznicze właściwości ( buraka ćwikłowego, cebuli, marchwi, pietruszki, pora, selera, ziemniaka) wg dołączonej tabeli „Warzywa jako leki”.

2.     Zadaję dzieciom pytanie: w jakiej postaci najzdrowsze jest spożywanie warzyw. Dążę do stwierdzenia, iż najzdrowsze są surowe warzywa czyli surówki- rozpoznawanie z jakich warzyw wykonane są surówki,

a)     odczytywanie przeskakiwanki,

Odczytaj zdanie czytając co drugą literę. Rozpoczynając od oznaczonej strzałką: dzieci odczytują , a rozwiązaniem jest zdanie:

               „ Najzdrowsze są świeże warzywa”

b)    odczytanie krzyżówek

-         Pełne witamin plony ogródków  /- warzywa /

-         Może być cukrowy, pastewny lub ćwikłowy / burak /

-         Wywołujące łzy warzywo  /cebula /

c)     zagadki wymyślane przez dzieci

Zabawa: rysowanie z zawiązanymi oczami wybranego warzywa.

3.     Warzywa mają duże znaczenie dla zdrowia . Możemy je również wykorzystać do zabawy, ponieważ są łatwo dostępne, kolorowe i różnego kształtu.

a)     wykonanie kukiełki

-         omówienie sposobu wykonania pracy: dekorowanie wybranego warzywa /przyklejanie włosów/ oczy, nos, ozdabianie za pomocą kolorowych tkanin, papieru kolorowego.

-         umieszczenie kukiełki na patyczku, wykończenie pelerynką.

4.     Zakończenie zajęć

Kukiełki zostały wykonane bardzo ładnie i starannie. Do czego mogą nam posłużyć?

a)     do dekoracji sali,

b)    do zabawy w teatrzyk, inscenizacji wierszy czy piosenek o dowolnej tematyce.

WARZYWA JAKO LEKI

 

       Burak ćwikłowy- reguluje pracę przewodu pokarmowego, przeciwdziała zaparciom. W korzeniach buraka jest najwięcej witaminy C, B2 ,A. Może być lekiem na anemię, obniża ciśnienie krwi. Świeży sok z korzeni buraka jest doskonałym lekiem na katar.

Cebula- cechuje się silnymi właściwościami dezynfekcyjnymi. Może być wykorzystana w leczeniu zakażeń dróg oddechowych oraz ropnych zmian na skórze np.: czyraków- ugotować cebulę i położyć na czyrak. W ostrych infekcjach gardła, w katarach, zapaleniach  oskrzeli warto sięgnąć po cebulę. Można ją spożywać samą lub z jabłkami na słodko lub na słono. Przy przeziębieniu warto zrobić syrop z cebuli.

Marchew- ma właściwości przeciwrobacze. Substancje w niej zawarte zabijają glisty i owsiki. Rozgotowana na papkę marchew może być wykorzystana w leczeniu biegunek. Korzeń marchwi jest cennym środkiem w leczeniu cukrzycy. Obniża poziom cholesterolu we krwi. Witamina A zawarta w niej zwiększa produkcję śluzu i ułatwia oczyszczanie się dróg oddechowych.

 

Pietruszka- może być wykorzystana w leczeniu przewlekłych infekcji dróg moczowych, a także w niektórych chorobach skóry. Liście pietruszki to cenne źródło witaminy C, łagodzą zmęczenie. Suszone korzenie pietruszki lub liście zalane wrzątkiem są polecane w ostrych i przewlekłych zapaleniach pęcherza moczowego i dróg moczowych.

Por- poprawia trawienie, powinien być podawany w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego.

Seler- poprawia apetyt, ułatwia trawienie. Może być stosowany do okładów w przypadkach chorób skóry, trudno gojących się raz i owrzodzeń. Ma właściwości przeciwskurczowe.

Ziemniak- zawiera skrobię dostarczającą energii. Solanina zawarta w ziemniaku wzmaga procesy odporności organizmu. Utarte surowe ziemniaki przyspieszają leczenie oparzeń i wyprysków. Skrobia z ziemniaka działa łagodząco i uspokajająco na przewód pokarmowy. Jest wykorzystana jako środek do wielu leków.


Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

 

TEMAT: Świetliczaki przyjaciółmi przyrody

 

Cele:  -   kształtowanie właściwego stosunku do otaczającej nas przyrody,

-         uwrażliwianie na piękno przyrody, wdrażanie do troski o własne środowisko, zwłaszcza las,

-         doskonalenie umiejętności rozwiązywania krzyżówek, układanie zdań z rozsypanki,

-         wprowadzenie nowej techniki plastycznej,

-         kształtowanie nawyku zachowania ładu i porządku we własnym środowisku.

Metody: elementy pogadanki, zabawy, metoda praktycznego działania.

Materiały: plansze z narysowaną krzyżówką, koperty ze zdaniami  

                   (rozsypanka), kaseta magnetofonowa ( śpiew ptaków), farby, pędzle, 

                   korki od butelek, pojemniki z wodą, kartki bloku technicznego

1.     Pogadanka

Kto mi przypomni, gdzie byliśmy ostatnio na wycieczce? Jak wygląda las do którego chodzimy? - kto z was chce opowiedzieć? Czy były miejsca w lesie koło których przechodziliśmy bardzo niechętnie? Jak myślicie skąd te śmieci znalazły się tam? Czy porozbijane butelki mogą być niebezpieczne dla żyjących w lesie zwierząt, spacerujących ludzi? Czy my możemy pomóc przyrodzie? Bardzo się cieszę, że chcecie pomagać przyrodzie. Zapraszam was do rozwiązania krzyżówki, która nam powie – jak nazywa się człowiek, który dba o przyrodę.

  1.

P

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin