SCENARIUSZ ZAJĘCIA met. opowieści ruchowej.doc

(29 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO.

 

 

 

Autor, prowadząca:              mgr Olga Nietupska

 

Temat:              „JAK KRASNAL WIOSNY SZUKAŁ”. Zestaw zabaw ruchowych prowadzony metodą opowieści ruchowej.

 

Cel główny:

Rozwijanie umiejętności reagowania na sygnały słowne i dźwiękowe.

Pobudzenie dziecięcej wyobraźni.

Doskonalenie sprawności ruchowej.

 

Cel operacyjny:

Dzieci reagują ruchem na dźwięk poszczególnych instrumentów muzycznych oraz polecenie – hasło nauczyciela.

Dzieci są aktywne i pogodne podczas zajęcia.

Dzieci potrafią wyrażać swoje emocje w zabawach.

Dzieci potrafią wykonać ćwiczenia.

 

Pomoce dydaktyczne:

pacynka krasnala, ilustracje przedstawiające postacie występujące w zabawach, bębenek, tamburyno, ławeczka, woreczki, obręcze

 

 

Przebieg zajęcia:

 

Część I: Wstępna

1.    Przygotowanie grupy do zabaw ruchowych. Rozmowa nawiązująca do zajęcia. Zapoznanie z postacią krasnala, który rusza na poszukiwanie wiosny.

2.    Zabawa  orientacyjno-porządkowa „wiosenny deszcz”.

Dzieci chodzą za krasnalem przy akompaniamencie bębenka (szybko-wolno). Na dźwięk tamburyna wykonują przysiad i stukają palcami o podłogę (pada deszcz).

Część II: Główna

1.    Zaświeciło słońce. Krasnal spojrzał na swój ogródek i postanowił w nim posprzątać.

Zabawa kształtująca duże grupy mięśniowe „Przekopujemy ziemię”. Dzieci naśladują ruchem ciała kopanie ziemi łopatą (skłony tułowia z ruchem ramion, naśladującym kopania i odkładanie ziemi, akcentowanie przytupnięciem).

2.    Ćwiczenie tułowia – skręty „podlewanie”. Dzieci stoją w lekkim rozkroku ręce mają lekko ugięte i złączone. Dzieci wykonują wymachy ramion w lewo i w prawo zataczając wysoki łuk, jakby podlewały kwiaty konewką.

3.    Do krasnala przybiegł zajączek. Zabawa z elementami czworakowania. Dzieci naśladują skoki zajączków (cały dłonie oparte przed sobą na podłodze, dociąganie nóg do rąk). Odpoczynek – siad skrzyżny – zajączki nasłuchują czy nikt nie wchodzi do ogródka.

4.    Krasnal postanowił dalej szukać wiosny. Przed sobą ujrzał rzeczkę. Bardzo chciał przejść na drugi brzeg więc musiał poszukać kładki. Zabawa z elementami równowagi. Dzieci przechodzą przez ławeczkę.

5.    Zabawa z elementami skoku „Kamienie na ścieżce”. Dzieci przeskakują obunóż przez woreczki leżące na podłodze.

6.    Zabawa z elementami rzutu „Kamyki do wody”. Na sygnał słowny dzieci wrzucają woreczki do kosza.

7.    Idąc na spotkanie z wiosną krasnal spotkał motyle. Chciał się z nimi przywitać, ale one ciągle mu uciekały. Postanowił je dogonić.

Zabawa bieżna. Dzieci biegają w różnych kierunkach „za motylem”. Na hasło „Hop” wyskok w górę – próba złapania motyla, lądowanie i przysiad.

 

Część III: Końcowa

1.    Krasnal spotyka Panią Wiosnę (muzyka z taśmy magnetofonowej). Z towarzyszeniem wesołej muzyki tańczą same ręce, same nogi, tańczy noga, tańczy całe ciało.

2.    Relaks. Muzyka cichnie. Dzieci leżą na dywanie słuchając odgłosów wiosennej przyrody.

 

 

mgr Olga Nietupska

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin