Dzieci i rodzice w powieści TEN OBCY - konspekt lekcji.doc

(66 KB) Pobierz

Konspekt lekcji związany z lekturą „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej.

Powiązany z prezentacją multimedialną.

 

 

 

Temat: Dzieci i rodzice w powieści „Ten obcy”.

Czas pracy: 2 jednostki lekcyjne.

 

 

 

 

Cele (uczeń):

- rozumie znaczenie słowa: rodzina, dom

- omawia relacje dzieci – rodzice w powieści

- omawia stosunki rodzinne w powieści i ich wpływ na postępowanie bohaterów

- potrafi powiedzieć, co decyduje o tym, że życie w rodzinie układa się dobrze

- umiejętnie wypowiada się na dany temat, popierając swoje zdanie odpowiednimi fragmentami z lektury

- umiejętnie korzysta z lektury – wyszukuje właściwe cytaty

- potrafi posługiwać się ownikiem języka polskiego

- potrafi pracować w grupie

- potrafi zaprezentować wyniki pracy na forum klasy

 

 

 

Metody:

- praca z tekstem

- praca ze słownikiem

- dyskusja

- metody aktywne (praca w grupach)

- prezentacja

 

 

 

Formy pracy:

- indywidualna

- grupowa

-zbiorowa

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg lekcji:

 

1. Wprowadzenie do tematu – rozwiązanie krzyżówki (pomoc nr 1).

 

Uczniowie samodzielnie rozwiązuję krzyżówkę, następnie nauczyciel sprawdza poprawność rozwiązania i ewentualnie wyjaśnia wątpliwości, które się pojawią.

 

 

 

 

 

 

1.

R

Ó

D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

O

G

R

Ó

D

 

 

 

 

 

 

 

3.

D

O

M

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

D

Z

I

A

D

E

K

 

 

5.

C

I

O

C

I

A

 

 

 

 

 

 

6.

K

R

E

W

N

Y

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

M

A

M

A

 

 

 

 

 

 

1.      inaczej: dynastia, rodzina

2.      inaczej: park, miejsce spacerów

3.      budynek mieszkalny

4.      rodzic ojca lub matki

5.      siostra mamy

6.      związany pokrewieństwem

7.      obchodzi swoje święto 26 maja

 

 

2. Wyjaśnienie znaczenia słowa „rodzina” – uczniowie najpierw samodzielnie mówią, czym jest dla nich rodzina, czym powinna być rodzina. Następnie korzystają ze Słownika języka polskiego i wyszukują definicję słowa „rodzina”.

 

 

3. Uczniowie podają, z czym kojarzy im się słowo „dom”. Ważne jest, aby zwrócili uwagę na to, że to nie tylko budynek mieszkalny, ale i atmosfera rodzinna. Następnie zapisują skojarzenia wg schematu





 



budynek

 

 







DOM

 

 

miłość

 

rodzina

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin