Konspekt do lektury Ten obcy.doc

(37 KB) Pobierz
„Wciąż bardziej obcy” 45min

„Wciąż bardziej obcy”                                                               

   

Treści programowe:

-pojęcia: podmiot mówiący, przenośnia,

-właściwości prostych form użytkowych.

 

Cele lekcji:

a)Wiadomości

  Uczeń:

-zna treść powieści Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”, piosenki Lady Pank „Wciąż bardziej obcy”,

-wie , jaki przekaz zawiera teledysk Madonny ”Drowned Word / Substitute for Love”,

-posiada wiedzę na temat znaczenia słowa „obcy” oraz tytułu powieści.

 

b)Umiejętności

  Uczeń:

-pokazuje swoje zachowanie w różnych sytuacjach związanych z obcością,

-interpretuje treść piosenki,

-odczytuje i określa symboliczny sens obrazów zawartych w wideoklipie ,

-porządkuje treści wyczytane ze scenek, tekstu Lady Pank oraz teledysku,

-zapisuje wnioski w formie notatki graficznej,

-wpisuje sensy z powieści „Ten obcy” w schemat,

-odszyfrowuje sens tytułu.

 

c)Postawy

  Uczeń:

-aktywnie uczestniczy w odgrywaniu scenek,

-chętnie i otwarcie wyraża swoje zdanie,

-wykazuje się zaangażowaniem i kreatywnością  podczas pracy grupowej,

-dba o kulturę i poprawność  języka podczas budowania wypowiedzi ustnej i pisemnej,

-ma świadomość ,że pewne odczucia  i  emocje są wspólne  wszystkim ludziom.

 

Metody:

-rozmowa kierowana,

-metoda aktywizująca-drama,

-praca z tekstem,

-praca z teledyskiem,

 

 

Formy pracy:

indywidualna , grupowa , zbiorowa.

 

Środki dydaktyczne:

-nagranie i tekst piosenki zespołu Lady Pank ”Wciąż bardziej obcy”,

-wideoklip Madonny „Drowned Word / Substitute for Love” ,

-powieść Ireny Jurgielewiczowej “Ten obcy”,

-plansza z wizerunkiem aliena,

-serce z brystolu.

 

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

1.Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.

2.Nauczyciel poleca uczniom zaprezentować trzy scenki w grupach:

  -pokaż ,jak się zachowujesz w tłumie nieznanych ci osób,

  -jesteś sam, jest ci źle, masz poczucie, że nikt cię nie rozumie,

  -jesteś w złym nastroju podczas spotkania z przyjaciółmi, ich towarzystwo zaczyna być dla ciebie uciążliwe,

Po kolejnych prezentacjach padają pytania:

-Co czujesz?

-Dlaczego tak się zachowujesz?

-W której roli najlepiej się odnalazłeś?

  

 

Faza realizacyjna

1.Nauczyciel rozdaje uczniom teksty zespołu Lady Pank ”Wciąż bardziej obcy”, po czym włącza magnetofon i prosi o uważne wysłuchanie piosenki. Następnie zadaje pytania dotyczące treści utworu:

-Co jest tematem tekstu?

-Kim jest podmiot liryczny?

-Co się z nim dzieje? Co czuje?

-W jakim znaczeniu zostało użyte określenie obcy?

-Dla kogo jest obca osoba mówiąca ?

-Z czego ta obcość wynika?

 

2.Nauczyciel mocuje na tablicy planszę przedstawiającą twarz aliena-obcego-przybysza z kosmosu, pyta co ten rysunek ma wspólnego z lekcją, po czym markerem zapisuje na nim, we współpracy z uczniami, wnioski w formie schematu, pokazującego na jakich poziomach realizuje się obcość

 



                                                                                          nieznajomi



                                              OBCY(ja)ß àINNI                 przyjaciele

                                              OBCY(ja)ßàJA(sobie sam)

 

 

3.Nauczyciel włącza teledysk Madonny”Drowned Word/Substitute for Love”i poleca uczniom , aby podczas oglądania wynotowali w zeszycie hasłowo kolejne obrazy , jakie zaobserwowali.

-dom –Madonna wychodzi, otwiera drzwi-paparazzi-ochrona

-samochód –noc-Madonna w skulonej pozie(samotność, smutek)-za oknem samochodu paparazzi na motocyklach

-Madonna wysiada- paparazzi, ochrona-gwiazda uśmiecha się do fanów

-hotel-tłum-ucieczka-oglądający się kelnerzy-Madonna przez moment staje się cieniem-uśmiech do pokojówki-pokojówka robi zdjęcie –bolesne rozczarowanie

-bankiet-zdeformowane twarze

-ucieczka , paparazzi

-drzwi-dom-wyciszenie-stopy dziecka-Madonna przytula dziecko-uśmiech –szczęście-bezpieczeństwo-spokój.

 

4.Próba odpowiedzi na pytanie:

-Czy treść teledysku można wpisać w schemat znajdujący się na planszy?

-Jak można oswoić obcość?

Po odpowiedzi :OBCOŚĆ MOŻNA OSWOIĆ MIŁOSCIĄ, nauczyciel zakrywa twarz aliena czerwonym sercem i prosi o przerysowanie schematu do zeszytu.

                                                  



 

 



              nieznajomi



                                              OBCY(ja)ß àINNI                 przyjaciele

 

                                               OBCY(ja)ßàJA(sobie sam)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Faza podsumowująca:

1.Nauczyciel prosi, żeby uczniowie wpisali w schemat postaci z powieści „Ten obcy”-Zenka, Ulę i Dunaja i rozbudowali schemat o fakty z książki.

 

Zenekßànie kochał go ojciec

                   nie miał domu-swojego miejsca na ziemi

                   nie mógł liczyć na pomoc innych

          ßàduma

 

Przestał być obcy dzięki pomocy przyjaciół.

 

Ulaßàopuszczona przez ojca

      ßàlęk przed bliskością

Przestała być obca dzięki miłości ojca i Zenka

 

Dunaj ßàagresja ludzi

Przestał być obcy dzięki miłości Uli.

 

 

2.Praca domowa.

Korzystając z wiedzy nabytej na lekcji spróbuj wyjaśnić sens tytułu ”Ten obcy”.

Dla chętnych: wypisz ze „Słownika wyrazów bliskoznacznych ”synonimy do słowa „obcy”.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin