Opracowanie cz.2.doc

(198 KB) Pobierz

15

 

ZASADY PROCESU KARNEGO

POJĘCIE I KLASYFIKACJA ZASAD PROCESU KAREGO

Znaczenie zasad

1/ Uzasadnienie historyczne

2/ Walory naukowe konstrukcji zasad

3/ Formułowanie zasad procesu usprawnia proces dydaktyczny

4/ Względy praktyczne (dostarczają podstaw do formułowania określonych dyrektyw interpretacyjnych)

5/ Wyznaczają racjonalną pracę legislacyjną

Pojęcie zasad procesu karnego.

Z jednej strony są one traktowane jako dyrektywy, a więc zdania dyrektywalne określające wzorce, na których ma być zbudowany określony system procesowy – wzorce postulowane => zasady w sensie abstrakcyjnym

Z drugiej strony zasada procesowa jest dyrektywą wynikającą z oznaczonego systemu prawa karnego procesowego. Moc obowiązująca przysługuje tylko tym dyrektywom, które wyrażają zasady rozumiane w sensie konkretnym => zasady procesowe w sensie konkretnym. Można przyjąć, że zasady procesowe stanowią normy wynikające z obowiązujących przepisów lub z zespołu norm wyinterpretowanych z przepisów oraz nor stanowiących ich logiczne konsekwencje.

SLAJD NR 19

ZASADA – POJĘCIE

 

~ dyrektywa, postulat, wzorzec, idea

 

~ stanowi normę prawną wyraźnie oznaczoną lub wyinterpretowaną z innych norm

Zasady w ścisłym znaczeniu – są to te normy (lub „konsekwencje logiczne” grupy norm) danego systemu prawa pozytywnego, które posiadają charakter zasadniczy. Zasadniczość takiej normy sprowadza się do czterech kryteriów:

-          kryterium hierarchicznej nadrzędności norm

-          kryterium nadrzędności treściowej

-          kryterium szczególnej roli spełnianej przez daną normę

-          kryterium funkcjonalnego, czyli kryterium doniosłości społecznej danej normy

Z powyższego wynika, że zasady procesu stanowią wzorce ukształtowania określonego przedmiotu unormowania. Są to wzorce wyrażone w formie powinnościowej, w postaci dyrektywnej. Wzorce te mogą być postulowane lub też odtworzone. W pierwszym znaczeniu są to wzorce adresowane do ustawodawcy, a zatem nie mieszczące się w systemie określonego obowiązującego prawa karnego procesowego – zwykle są one idealne, nie zające odchyleń od reguły. O wzorcach odtworzonych mówimy, mając na myśli sposób ukształtowania danej instytucji w danym systemie prawa karnego procesowego. Jest to ujęcie zasad procesu karnego określone w literaturze nazwą zasady w sensie konkretnym.

              Wybrane przez ustawodawcę rozwiązanie podstawowych założeń w procesie karnym może być idealne tzn. nie znające żadnego wyjątku od reguły ustalonej w obowiązującej normie prawnej. Niekiedy ustawodawca przy ich wyborze decyduje się a wskazanie pewnych wyjątków od przyjętej reguły. Wyjątki te dopuszczalne są tylko w takim zakresie, w jakim ustawa wyraźnie je przewiduje. Tych wyjątkowych przepisów nie można wykładać rozszerzająco, gdyż istniałoby niebezpieczeństwo podważenia samej reguły.

W literaturze dzieli się zasady na skodyfikowane, gdy są sformułowane w osobnych ogólnych przepisach i na nieskodyfikowane, tzn. nie sformułowane w żadnym osobny przepisie, lecz obowiązujące na zasadzie swoistej syntezy wyinterpretowanej z odpowiedniej grupy przepisów.   

System zasad procesu karnego

W teorii procesu karnego dokonuje się kilku klasyfikacji zasad występujących w procesie karnym:

SLAJD NR 20

ZASADA – PODZIAŁY

~ skodyfikowane i nieskodyfikowane

~ dotyczące całego procesu i dotyczące jakiegoś jego etapu

~ ustrojowo-organizacyjne i ściśle procesowe

     w ramach ściśle procesowych

- związane z wszczęciem procesu

- dotyczące postępowania dowodowego

- dotyczące formy i sposobu prowadzenia postępowania

- dotyczące sytuacji prawnej oskarżonego                           

   I. Zasady ogólnoprawne (państwa prawa, humanitaryzmu)

   II. Zasady procesu karnego:        

        a/ zasady ustrojowo-organizacyjne

              - zasada prawa do sądu

              - zasada udziału czynnika społecznego w procesie karnym

              - zasada niezawisłości sędziowskiej

              - zasada kolegialności sądu

              - zasada bezstronności

          b/ zasady ściśle procesowe (dynamiczne)

® zasady związane z wszczęciem procesu karnego

(zasada oficjalności, zasada legalizmu, zasada skargowości)

® zasady dotyczące postępowania dowodowego (zasada prawdy, zasada bezpośredniości, zasada koncentracji materiału dowodowego, zasada swobodnej oceny dowodów)

® zasady dotyczące formy i sposobu prowadzenia postępowania (zasada kontradyktoryjności, zasada jawności, zasada rzetelnego procesu, zasada ustności, zasada kontroli)

® zasady dotyczące sytuacji prawnej oskarżonego w procesie (zasada domniemania niewinności, zasada prawa do obrony oskarżonego)

ZASADA HUMANITARYZMU

W Konstytucji RP znajdujemy szereg postanowień wyrażających tę zasadę. W art. 30 stanowi się, że „Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”. W innym przepisie czytamy, że „Nikt nie może być poddany torturom, ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych.” (art. 40). W tej dyrektywie mieszczą się następujące zakazy:

- zakaz stosowania tortur

- zakaz nieludzkiego traktowania

- zakaz poniżającego traktowania

Poniżające traktowanie nie może wynikać z płci, rasy, koloru skóry, języka, religii, przekonań politycznych, pochodzenia narodowego lub społecznego, przynależności narodowej, majątku, urodzenia lub jakichkolwiek innych przyczyn.

ð      Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych z 1996 r.

ð      Konwencja Europejska (Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności) z 1950

 

ZASADY USTROJOWO-ORGANIZACYJNE PROCESU KARNEGO

Zasada prawa do sądu

Prawo do sądu => oznacza z jednej strony prawo jednostki dostępu do sądu, a z drugiej strony wymaga, aby sprawę rozpoznał ustanowiony przez ustawę właściwy, niezależny i bezstronny sąd.

Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych w art. 14 ust. 1 stanowi, że „Każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia sprawy przez właściwy, niezależny i bezstronny sąd, ustanowiony przez ustawę, przy orzekaniu co do zasadności oskarżenia przeciw niemu w sprawach karnych bądź co do jego praw i obowiązków w sprawach cywilnych.”

Art. 6 ust. 1 Konwencji Europejskiej stanowi, że „Każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą, przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego orzeczenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej.”

Konstytucja RP w art. 45 ust. 1 stanowi, że „Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd”. Art. 77 ust.2 postanawia, że „Ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności lub praw, otwierając drogę sądową każdej jednostce w razie naruszenia jej wolności lub praw”.

Sąd => W orzecznictwie organów strasburskich ustalono, że ma to być organ odpowiadający następującym kryteriom:

- niezależny od egzekutywy i od stron postępowania

- złożony z sędziów, którzy nie mogą być w każdej chwili odwołani przez organ nominujący

- przy istnieniu gwarancji i praworządności postępowania

 

Zasada udziału czynnika społecznego w procesie karnym.

Udział czynnika społecznego w procesie może przejawiać się:

a/ w składzie organu wydającego rozstrzygnięcia

ð      sąd przysięgłych – wykształcony na Wyspach Brytyjskich; klasyczna postać sądu przysięgłych polega na tym, że czynnik społeczny tworzy ławę przysięgłych, która wydaje werdykt co do winy lub niewinności oskarżonego. Sędzia zawodowy przewodniczy rozprawie i on stosuje kwalifikację prawną oraz wymierza karę. Ława przysięgłych obraduje bez udziału sędziego.

ð      sąd ławniczy – ławnicza postać udziału czynnika społecznego w składzie sądu polega na tym, że ławnik staje się zarówno sędzią faktu jak i sędzią prawa, równoprawnym z sędzią zawodowym. „W sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości obywatele biorą udział przez uczestnictwo ławników w rozpoznawaniu spraw przed sądami pierwszej instancji, chyba że ustawy stanowią inaczej” (art. 4 § 1 u.s.p.), „W granicach określonych w ustawie, postępowanie karne odbywa się z udziałem czynnika społecznego” (art. 3 k.p.k.)

Ławnicy ludowi pochodzą z wyboru; ławników do sądów okręgowych oraz sądów rejonowych wybierają rady gmin, których obszar jest objęty właściwością tych sądów, w głosowaniu tajnym. Kandydatów na ławników zgłaszają radom gmin prezesi sądów, stowarzyszenia, organizacje i związki zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa oraz co najmniej 25 obywateli mających czynne prawo wyborcze zamieszkujących stale na danym terenie do dnia 31 lipca ostatniego roku kadencji, w trybie który określi Prezydent RP.

b/ w udziale w procesie podmiotów reprezentujących interes społeczny

c/ w dostępie obywateli do odbywanych publicznie rozpraw

 

 

 

Zasada niezawisłości sędziowskiej.

„Sędziowie w sprawowaniu swego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom” (art. 178 ust. 1 Konstytucji RP). Podmiotowo zakresem niezawisłości sędziowskiej objęci są sędziowie zawodowi oraz ławicy ludowi.

Niezawisłość sędziowska oznacza:

a/ zakaz wywierania jakiegokolwiek wpływu a sędziego co do kierunku rozpoznania sprawy lub treści orzeczeń, które ma wydać

b/ niezależność w rozstrzyganiu nasuwających się wątpliwości dotyczących zarówno stanu faktycznego, jak i prawnego stanu sądzonej sprawy

c/ niezależność w wydawaniu wszelkich rozstrzygnięć w toku postępowania, jak i orzeczenia kończącego postępowanie

d/ brak odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej sędziego za orzeczenia wydane zgodnie z własnym sumieniem, w granicach swobodnej oceny dowodów i a podstawie przepisów ustawy.

!!! Sędzia jest jednak związany zarówno ogólnie przyjętymi regułami wykładni prawa, jak i zasadami logicznego myślenia.

 

Sędziego w zasadzie nie wiążą orzeczenia innych sądów, ani wyrażone w nich poglądy, chyba że ustawa postanawia inaczej:

® sędziego nie obowiązują rozstrzygnięcia innego sądu zapadłe w innej sprawie, chyba że są to orzeczenia sądu kształtujące prawo lub stosunek prawny

® sąd ponownie rozpoznający sprawę jest związany zapatrywaniem prawnym i wskazaniami sądu odwoławczego co do dalszego postępowania

® w razie rozstrzygnięcia zagadnienia prawego związanego z określoną sprawą uchwała SN jest w danej sprawie wiążąca

® uchwały SN nie związane z konkretną sprawą, rozstrzygające kwestie prawne, wywołujące rozbieżności w orzecznictwie, jeżeli stanowią zasadę prawną, posiadają pewien zakres wiązania.

 

Gwarancje niezawisłości sędziowskiej:

              I. gwarancje ustrojowe

                            · odpowiedni poziom etyczno-moralny

                            · odpowiednie przygotowanie zawodowe

                            · stałość zawodu sędziowskiego

                            · niepołączalność stanowiska sędziego z innym zawodem

                            · materialna niezależność sędziego

                            · immunitet sędziowski

                            · samorządność sędziowska

              II. gwarancje procesowe

                            · kolegialność składu sędziowskiego

                            · jawność rozpraw

                            · swobodna ocena dowodów

                            · tajność narady sędziowskiej

 

 

Zasada kolegialności sądów

Art. 28 i 29 k.p.k.

Art. 28. § 1. Na rozprawie głównej sąd orzeka w składzie jednego sędziego i dwóch ławników, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.

§ 2. Ze względu na szczególną zawiłość sprawy sąd pierwszej instancji może postanowić o rozpoznaniu jej w składzie trzech sędziów.

§ 3.  W sprawach o przestępstwa, za które ustawa przewiduje karę dożywotniego pozbawienia wolności, sąd orzeka w składzie dwóch sędziów i trzech ławników.

Art. 29. § 1. Na rozprawie apelacyjnej i kasacyjnej sąd orzeka w składzie trzech sędziów, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.

§ 2.  Apelację lub kasację od wyroku orzekającego karę dożywotniego pozbawienia wolności rozpoznaje sąd w składzie pięciu sędziów.

 

 

 

 

 

 

 

Wyjątkowo skład sądu karnego jest jednoosobowy, np. w postępowaniu uproszczonym (art. 476 § 1 k.p.k.)

Art. 476. § 1. Sąd rozpoznaje sprawę jednoosobowo. Prezes sądu rejonowego może zarządzić rozpoznanie sprawy w składzie jednego sędziego i dwóch ławników, jeżeli jest to uzasadnione jej okolicznościami. Prezes sądu okręgowego może zarządzić rozpoznanie sprawy jednoosobowo, jeżeli była rozpoznana w pierwszej instancji w takim składzie.

§ 2. Jeżeli sąd rozpoznaje sprawę jednoosobowo, sędzia ma prawa i obowiązki przewodniczącego

 

 

 

 

 

 

Zasada bezstronności.

Organy procesowe są zobowiązane do zachowania bezstronnego stosunku do sprawy i uczestników procesu.

Gwarancją obiektywizmu jest instytucja wyłączenia sędziego:

              a/ wyłączenie z mocy prawa => art. 40 k.p.k.

              b/ wyłączenie a wniosek => art. 41 k.p.k.

Art. 40. § 1. Sędzia jest z mocy prawa wyłączony od udziału w sprawie, jeżeli:

  1)  sprawa dotyczy tego sędziego bezpośrednio,

  2)  jest małżonkiem strony lub pokrzywdzonego albo ich obrońcy, pełnomocnika lub przedstawiciela ustawowego albo pozostaje we wspólnym pożyciu z jedną z tych osób,

  3)  jest krewnym lub powinowatym w linii prostej, a w linii bocznej aż do stopnia pomiędzy dziećmi rodzeństwa osób wymienionych w pkt 2 albo jest związany z jedną z tych osób węzłem przysposobienia, opieki lub kurateli,

  4)  był świadkiem czynu, o który sprawa się toczy, albo w tej samej sprawie był przesłuchany w charakterze świadka lub występował jako biegły,

  5)  brał udział w sprawie jako prokurator, obrońca, pełnomocnik, przedstawiciel ustawowy strony, albo prowadził postępowanie przygotowawcze,

  6)  brał udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia lub wydał zaskarżone zarządzenie,

  7)   brał udział w wydaniu orzeczenia, które zostało uchylone,

  8)   (uchylony),

  9)  brał udział w wydaniu orzeczenia, co do którego wniesiono sprzeciw,

10)   prowadził mediację.

§ 2. Powody wyłączenia trwają mimo ustania uzasadniającego je małżeństwa, wspólnego pożycia, przysposobienia, opieki lub kurateli.

§ 3. Sędzia, który brał udział w wydaniu orzeczenia objętego wnioskiem o wznowienie lub zaskarżonego w trybie kasacji, nie może orzekać co do tego wniosku lub tej kasacji.

Art. 41. § 1. Sędzia ulega wyłączeniu, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie.

§ 2. Wniosek o wyłączenie sędziego, zgłoszony na podstawie § 1 po rozpoczęciu przewodu sądowego, pozostawia się bez rozpoznania, chyba że przyczyna wyłączenia powstała lub stała się stronie wiadoma dopiero po rozpoczęciu przewodu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin