Ochrona Praw Czlowieka cwiczenia 2.doc

(41 KB) Pobierz
Ćwiczenia II 17

Ćwiczenia  II              17.10.2009 r.

Zasada proporcjonalności należy do do kategorii zasad poszanowania godności i praw człowieka.

Zasady  ogólne  praw  człowieka

1. Aksjologiczne  - >  godność  > wolność  > równość

2. Strukturalne / przesadzają o cechach współcześnie chronionych praw człowieka /

- > nienaruszalność > niezbywalność >powszechność > jedności praw człowieka .

3. Ochrony i poszanowania / określony sposób i zakres ochrony praw człowieka /    - >  rzeczywistość i skuteczność  praw człowieka > sytuacyjność  > pomocniczość > proporcjonalność.

Ogranicza się korzystanie z praw człowieka, a nie same prawa człowieka.

 

 

W  prawach człowieka są mechanizmy ograniczeń.

1.Wyjatki ex definitione

Z treści przepisu prawnego wynika, że jakaś część prawa jest wyłączona z pod ochrony np. wolności wypowiedzi  art. 20. Ust.1 i 2  gdzie propaganda wojenna, nienawiść rasowa są ustawowo zakazane.

Art.11.1  prawo do pokojowego zgromadzenia

Art.5.1 nikt nie może być pozbawiony wolności z wyjątkiem ……….

 

2. Klauzule imitacyjne

- indywidualne / dot. konkretnego prawa / art.8 EKPcz  - Każdy ma prawo ……….

- generalne / dot. wszystkich praw i wolności zagwarantowanych w danym akcie /

art.31.3 ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. , art. 5,17 EKPcz

3. Klauzule derogacyjne – ograniczanie bądź zawieszanie prawa w sytuacji stanów nadzwyczajnych.

Typowa budowa klauzuli imitacyjnej :

1.zasada legalności –ograniczenie musi mieć podstawę prawną

2. celowość/ katalog zamknięty / cele dla których może być ograniczana

3.konieczność / w tym proporcjonalność /

Granice  korzystania z konstytucyjnych praw człowieka i obywatela

 

Granice korzystania z konstytucyjnych praw człowieka i obywatela

Przesłanki formalne – każde ograniczenie musi być przewidziane w ustawie, musi posiadać odpowiedni stopień określoności, musi samodzielnie precyzować wszystkie podstawowe elementy ograniczeń , nie może mieć charakteru blankietowego  i w całości odsyłać do aktów niższej rangi.

Przesłanki materialne – 1. Konieczność w państwie demokratycznym  2. Celowość : bezpieczeństwo państwa, porządek publiczny, ochrona środowiska, ochrona zdrowia, ochrona moralności publicznej, ochrona praw i wolności innych osób. !!!!!!!!!!!!!! E   3. Zasada istoty ochrony praw i wolności.

Art.31.3 ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

Klauzule indywidualne

Art.53.5  wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.

Art.61.3 ograniczenie prawa, o którym mowa w ust.1 i 2 może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i  podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa.

Art.64.3 własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie , w jakim nie narusza ona istoty prawa własności

Konieczność w państwie demokratycznym

1.      Warunek przydatności – może być wprowadzony tylko taki środek, który jest w stanie doprowadzić do zamierzonego celu.

2.      Warunek adekwatności – spośród wielu środków , które są w stanie doprowadzić do zamierzonego celu , należy zastosować ten najmniej dolegliwy dla jednostki.

3.      Warunek proporcjonalności – zawsze należy ważyć wagę realizowanego celu do ograniczeń nakładanych na jednostkę , efekty danej regulacji musza pozostawać w odpowiedniej proporcji do ciężarów nałożonych na jednostkę.

Ochrona istoty = rdzeń + otoczka

Derogacja praw i wolności w stanach nadzwyczajnych :

Stan nadzwyczajny art.228.1  W sytuacjach szczególnych zagrożeń , jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające , może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny : stan wojenny , stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej.

Derogacja  Konstytucji  RP :

1.      Legalność – żeby legalność została spełniona musza być łącznie spełnione :

- przesłanka proceduralna – dany stan musi być wprowadzony zgodnie z procedurami przewidzianymi przez prawo krajowe , są one w miarę spójne dla stanu wojennego i wyjątkowego art. 231 rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wojennego lub wyjątkowego prezydent RP przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od podpisania rozporządzenia. Sejm niezwłocznie rozpatruje rozporządzenie Prezydenta RP . Sejm może je uchylić bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Musi być opublikowane w DZ.U i podane do publicznej wiadomości. Stan klęski żywiołowej art.232 w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów może wprowadzić na czas oznaczony nie dłuższy niż 30 dni , stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu.

- przesłanka faktyczna – zaistnieć musi odpowiednia sytuacja ustawowa :

stan wojenny art.229 w razie zewnętrznego zagrożenia państwa , zbrojnej napaści na terytorium RP lub gdy z umowy międzynarodowej wynika zobowiązanie do wspólnej obrony przeciw agresji. Prezydent RP na wniosek RM może wprowadzić stan wojenny na części albo na całym terytorium państwa. 

stan wyjątkowy   art.230 w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa , bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego , Prezydent RP na wniosek RM może wprowadzić na czas oznaczony nie dłuższy niż 90 dni , stan wyjątkowy na części albo całym terytorium państwa.2 przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz , za zgoda sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.

Stan klęski żywiołowej art. 232 ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

- przesłanka ustawowa art. 228.2 stan nadzwyczajny może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia , które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości. art.228.3 zasady działania organów władzy publicznej oraz zakres w jakim mogą zostać ograniczone wolności i prawa człowieka i obywatela w czasie poszczególnych stanów nadzwyczajnych, określa ustawa.

Art..233.1 prawa które nie mogą  być ograniczone / k. negatywny / ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu wojennego i wyjątkowego nie może ograniczać wolności i praw  : godność człowieka, obywatelstwo, ochrona życia, humanitarne traktowanie, poszanowanie odpowiedzialności karnej, dostęp do sadu, dobra osobiste, sumienie i religia, petycje, rodzina i dziecko. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! E

Art.233 .3 / k. pozytywny / ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej może ograniczać wolności i prawa  ; wolność działalności gospodarczej, wolność osobista, nienaruszalność mieszkania, wolność poruszania się na terytorium RP, prawo do strajku, prawo własności, wolność pracy, prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz prawo do wypoczynku. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! E

2.      Celowość art.228.5 działania podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa.

3.      Proporcjonalność –środki podjęte muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia.

4.      Zakaz dyskryminacji

 

 

Derogacja w prawie międzynarodowym art.15 EKPCz

1.Przesłanki materialne:

- sytuacja niebezpieczeństwa publicznego zagrażająca życiu narodu / agresja zbrojna, klęski żywiołowe /

- środki ściśle odpowiadające wymogom sytuacji / proporcjonalność /

- legalność międzynarodowa / nie mogą być sprzeczne z innymi zobowiązaniami międzynarodowymi /

- nie może dotyczyć praw niederegowalnych

Prawa niederegowalne – prawo do życia / z wyjątkiem działań wojennych / prawo wolności od tortur i innego nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania , wolność od niewolnictwa i poddaństwa, zakaz karania bez podstawy prawnej, zakaz ponownego sądzenia i karania za ten sam czyn.

2.Przesłanki formalne : obowiązek poinformowania Sekretarza Generalnego danej organizacji międzynarodowej wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego, o przyczynach wprowadzenia derogacji, środkach które zostały podjęte. Urzędowe ogłoszenie przez właściwy organ.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin