LESNE_ZWIERZETA.doc

(47 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DO HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DO HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH

 

TEMAT: Przygotowanie się zwierząt do zimy na podstawie teatrzyku

             Leśne zwierzęta”.

 

 

Cel ogólny:

 

ü      wspieranie samodzielnych działań dziecka

ü      tworzenie warunków sprzyjających zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka

ü      tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej

ü      tworzenie sytuacji doskonalących pamięć, umiejętność skupienia uwagi

ü      rozwijanie zainteresowań zabawami teatralnymi

 

Cele szczegółowe:

 

ü      dziecko podejmuje zabawę

ü      dziecko uczestniczy w zorganizowanej aktywności ruchowej

ü      dziecko rozpoznaje zwierzęta (niedźwiedź, jeż, wiewiórka)

ü      dziecko interesuje się ilustracjami

ü      dziecko dobiera ilustracje: zwierzę i jego miejsce zimowego snu

ü      dziecko ruchem odtwarza sposób poruszania się zwierząt

 

Środki wspomagające:

 

ü      nagranie muzyczne

ü      pacynki zwierząt (niedźwiedź, jeż, wiewiórka)

ü      obrazki zwierząt (niedźwiedź, jeż, wiewiórka) dla każdego dziecka

ü      ilustracje: jaskinia, dziupla,

ü      liście

 

Przebieg zajęcia:

 

1.     Taniec integracyjny na powitanie „Wszyscy są ...” przy akompaniamencie muzyki.

 

               Wszyscy są, witam was

               zaczynamy już czas - wszyscy maszerują po kole

               Jestem ja każdy wskazuje na siebie

               Jesteś ty każdy wskazuje na inne dziecko

               Raz, dwa, trzy trzy klaśnięcia w swoje dłonie.

 

2.     Zaproszenie dzieci do obejrzenia teatrzyku pt. Leśne zwierzęta”

(tekst własny)

     N – niedźwiedź      W – wiewiórka       J - jeżyk

 

 

N:  Idę właśnie ułożyć się do snu

     najadłem się dużo, ale to bardzo dużo.

     Mam tłuściutki brzuszek

     więc mogę długo spać

     i nie będę głodny.

 

     A kto tam jeszcze buszuje w krzakach?

     Ach, to ty wiewiórko!

 

W:  Witaj niedźwiadku

 

N:  Wiewiórko, co robisz?

 

W:  Zbieram zapasy

      na czas, gdy zima biała

      przykryje śniegiem lasy.

      Zrobiłam zapasów tyle

      że mogę nie wychodzić całą zimę.

      Orzechy, szyszki i żołędzie

      jakoś to będzie, jakoś to będzie.

   

      Misiu, widziałeś gdzieś jeżyka?

 

N:  Nie, nie widziałem

     ale od innych zwierząt słyszałem

     Że do snu się już wybiera

     całą jesień listki zbierał.

 

J:   Och, witajcie przyjaciele

     czasu wprawdzie mam niewiele

     ale szczerze was zapytam

     Czy o zimie już myśleliście?

     swoje mieszkanie już znaleźliście?

    

N:  Ja jaskinię mam gotową

     No i zaraz pójdę spać.

 

W: Moja dziupla też gotowa

     A zapasów mam - ho, ho!

 

J:  Więc kochani przyjaciele

    ja też wkrótce się położę

    pod listkami, w ciepłej norce

    aż się zimy skończy czas.

 

W:  A kto pomoże tym zwierzętom

     Które zimę w lesie spędzą?

 

N:  Leśniczy będzie o nich pamiętał

     i kiedy śniegu będzie bez liku

     znajdą jedzenie w leśnym paśniku.

     Ptaki też trudny zimą czas mają

     lecz dobre dzieci je dokarmiają

    dadzą słoninkę oraz ziarenka

    myślę, że będą o ptakach pamiętać.

   

 

3.  Rozmowa nt. teatrzyku

 

ü      Jakie zwierzątka spotkały się w lesie?

ü      Co robiła wiewiórka?

ü      Po co zbierała orzeszki i żołędzie?

ü      Gdzie wiewiórka spędzi zimę?

ü      Gdzie niedźwiadek spędzi zimę?

ü      Czy on również gromadzi zapasy?

ü      Gdzie jeżyk spędzi zimę?

ü      Kto nakarmi zwierzątka, które nie zasypiają na zimę?

ü      A kto pomoże ptakom?

 

 

4.     Zabawa dydaktyczna „ Jakie to zwierzątko?”

 

    N-lka pokazuje ilustrację jaskini i pyta: jakie zwierzątko spędzi tu zimę?

    Dz – wskazują odpowiedni obrazek i układają przy ilustracji

   

N-lka pokazuje ilustrację dziupli i pyta: jakie zwierzątko spędzi tu zimę?

Dz wskazują odpowiedni obrazek i układają przy ilustracji

   

N-lka pyta: jakie zwierzątko spędzi zimę pod listkami?

Dz wskazują odpowiedni obrazek i przykrywają listkami jeżyka

 

 

 

5.     Zabawa naśladowcza „Jak poruszają się zwierzęta?”

 

ü      dzieci poruszają się jak misie – ciężko, powoli

ü      dzieci poruszają się jak wiewiórki – skaczą 

ü      dzieci poruszają się jak jeże – małe kroki

 

6.     Refleksja podsumowująca zabawę „Gdybyś mieszkał w lesie, jakim 

    zwierzątkiem chciałbyś być …”(dziecko wybiera zwierzątko, n-lka 

    zawiesza dziecku emblemat z tym zwierzątkiem)

 

 

 

ARKUSZ  HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

 

Data hospitacji:

Grupa wiekowa: dzieci 3-letnie

 

Standard: tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej

 

 

 

 

 

 

 

 

Nazwisko                 i imię dziecka

 

Wskaźniki: dziecko ...

uczestniczy w zorganizowanej aktywności ruchowej

rozpoznaje zwierzęta (niedźwiedź, jeż, wiewiórka)

 

interesuje się ilustracjami zwierząt

dobiera ilustracje : zwierzątko – jego miejsce zimowego snu

ruchem odtwarza sposób poruszania się zwierząt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin